nagegaan hoe de kaartgebruiker de omgeving ervaart en hoe hij die ervaringen het beste op de kaart kan terugvinden. Op grond daarvan is vastgesteld welke informatie in de kaart opgenomen moest worden, en welke onderdelen ervanhet meest op moesten vallen: straatnamen, wegen, huizenblokken, etc, Toeristisehe kartering als opdracht van de overheid De overheid, als producent van de topografische kaart, wordt in een aantal landen ook beschouwd als de voor de hand liggende producent van toeristenkaarten. Daar is geen bezwaar tegen zolang de topografische kaar- ten maar niet als toeristenkaarten worden gebruikt. Want, ook uit een oogpunt van funktionaliteit, kan men tot de konklusie komen dat de topografische kaart niet bijzonder geschikt is voor toeristisehe doeleinden. Dat ligt voor de hand als men bedenkt dat de legenda van de topografische kaart in grote trekken rond 1800 vastgesteld is en dat de kaart be- doeld was voor infanterie en cavalerie uit het midden van de vorige eeuw, met latere aanpassingen voor het gemotoriseerde militair verkeer. Dit is natuurlijk overtrokken, maar als we stellen dat de topografische kaart de militaire mogelijkheden van het terrein aan- geeft, dan is deze kaart alleen geschikt voor die toe- risten die dezelfde eisen stellen en mogelijkheden hebben als militairen. In Madrid werd dit punt bediscussieerd. In de meeste lidstaten van de International Cartographic Asso ciation is het zo dat het toerisme door regerings- instanties begeleid wordt. Sommige sprekers zagen het dan ook als een logische ontwikkeling dat toeris tenkaarten ook door overheidsinstanties vervaardigd zouden worden. Men ziet hier de volgende voordelen in: - Met publikatie van toeristenkaarten kan de overheid meteen nieuwe toeristisehe ontwikkelingen aankon- digen. Zo betekent in Nederland de verschijning van een Voetspoorkaart dat een nieuw terrein van Staats- bosbeheer voor massatoerisme geschikt is gemaakt. - Toeristenkaarten zijn een middel om het publiek met andere kartografische uitgaven van de overheid ver- trouwd te maken. - Indien de toeristisehe kartering door de privösektor verzorgd wordt, kan het gevaar bestaan dat er al leen kaarten uitkomen van gebieden waarvan men verwacht een grote oplage af te kunnen zetten. Dit kan concentratie in enkele gebieden in de hand wer ken, en een te inten sief gebruik daarvan meebrengen, omdat de commerciele kartografie een volledige bedekking van een land met toeristenkaarten niet als interessant ziet (zie bijvoorbeeld de nieuwe toeris tisehe Meulenhoff-Bruna kaartenserie). In Frankrijk, dat toch als een toeristisch goed gekar- teerd gebied beschouwd moet worden, heeft de over heid een grootscheeps karteringsoffensief op toeris tisch gebied ingezet. De Franse topografische dienst heeft rond 1968 een werkgroep voor toeristisehe kartografie ingesteld, die tot de volgende voorstel- len kwam met betrekking tot de aanpassing van de topografische kaart (13). Deze moesten op een handige manier worden gevouwen, qua formaat en omslag aangepast worden en er moest een overlap komen met kaartbladen van de aangrenzende gebieden. De infor matie op de kaart moest met toeristisehe Symbolen worden aangevuld. Naast het kader, of op de achter- zijde van het kaartblad, zou men aanvullende teksten moeten opnemen: niet alleen toeristisehe informatie maar ook waarschuwingen tegen gevaarlijke stromin- gen of tegen lawines. Ook in Groot-Brittannie en de Bondsrepubliek Duits- land brengen de topografische diensten materiaal dat aan bovenvermelde speeifikaties beantwoordt. In Duitsland bestonden er van topografische kaarten al langer uitvoeringen met trekroutes: de Wanderkarten. Die worden nu ook uitgebracht van natuurgebieden, met veel aanvullende tekst en afbeeldingen. Afgezien van de topografische kaarten die sommigen in militaire dienst leren kennen, is de toeYistenkaart het enige kaarttype dat een groot deel van de bevolking ooit in handen krijgt. Toeristenkaarten hebben dus een belangrijke funktie als ontmoetingsveld (14), en het is voor kartografen zaak ook door deze kaarten een maximaal aantal potentiele kaartgebruikers in de kar tografie te interesseren. De hier geschetste ontwikke lingen kunnen daar in belangrijke mate toe bijdragen. Literatuur 1. Instruktion, Zeichenvorschrift und Redaktions anweisung für die Bearbeitung von Stadtplänen, Touristenkarten, Verkehrskarten und Verwal tungskarten vom Gebiet der Deutschen Demokra tischen Republik. 1972. Berlin. 2. PUSTKOWSKI, R., 1974. The standardisation of tourist map signs with special regard to current practice in the GDR*. 3. HÖNYI, E., 1974. International unification of travel and tourist map symbols*. 4. SPIESS, E., 1972. International genormte Karten für den Orientierungslauf. Internationales Jahr buch für Kartographie, Vol XII: 124-129. 5. GEUDEKE, P.W. enORMELING, F.J. 1974. Verslag Studiedagen Driedimensionale Kartografie. Kartografische Sectie K.N.A.G., Groningen. 6. DE LUCIA, A., 1971. The effect of shaded relief terrain representation of map information accessibility. Papers 31st Annual Meeting American Congress on Surveying and Mapping, Washington. 7. ORMELING, F.J., 1971. Karten für die Flug touristik. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, Vol. 78 - 5: 158-162. 8. HORON, O.1974. Presentation de cartes pour la vulgarisation de la geologie. 9. ROSTOVCEVA, E.F., 1974. Cartographic Service of tourism in the USSR*. 10. McCLEARY, Jr, G.F., and WESTBROOK, N. 1974. Recreational and re-creational mapping*. 11. DE HAAS, T. enVANSLOTEN, H.J., 1973. Tien jaar voetspoorkaarten bij het Staatsbosbeheer. Kartografie/Mededelingen van de Kartografische Sectie van het K. N. A. G. no. 63/Geografisch Tijdschrift, Vol. VII-4: 320-323. 12. KINNIBURGH, I.A.G. en BARTHOLOMEW, J.C., 1973. The Factor of Awareness. The Cartographic Journal 1973-1: 59-62. 13. MESTRALLET, Ch.1974. La Cartographie touristique k l'Institut Geographique National*. 18 KT 1975.1.2

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 20