De relatie tussen toeristisch bedrijfsleven en kartografische instituten J.M.G.Withagen 14. KOEMAN, C., 1973. Toeristenkaarten, het ont- moetingsveld voor kartografen en kaartgebruikers. Kartografie/Medelingen van de Kartografische Sectie van het K. N. A. G. no. 63/Geografisch Tijdschrift, Vo. VII-4: 313. De met een ster gemerkte titels betreffen voor- drachten die in april 1974 in Madrid ter gelegen- heid van de 7e conferentie van de International Cartographic Association gehouden werden. Deze zullen waarschijnlijk gepubliceerd worden in het Internationales Jahrbuch für Kartographie 1975. Noot: DRS.F.J.ORMELING, Geografische Instituut, Afd. Kartografie, Rijksuniversiteit Utrecht. Summary F.J.ORMELING, NEW DEVELOPMENTS IN TOURIST CARTOGRAPHY Author signalizes the major innovations in the design of tourist maps, that became evident lately and especially so at the 1974 Conference of the Internatio nal Cartographic Association in Madrid. Amongst these are: the Standardisation of tourist map Symbols, and an improved presentation of the perceived environment on the map. The analysis of map reader reactions leads to new possibilities of tourist behaviour manipulation by way of maps. New forms of tourism like orienteering require specialized map types. And, lastly, a growing govern- ment interference with tourist maps, at least in Europe, leads to a more even distribution of tourist areas mapped. Inleid ing Het onderwerp Kartografie voor toerisme en rekrea- tie boeit omdat het eigenlijk nog in zijn kinderschoe- nen Staat: klaar voor verdere groei en verdere ont- wikkeling. Vanuit het oogpunt van een voorlichtings- man zijn er steeds meer toepassingsmogelijkheden zichtbaar en zakelijk gesproken is deze ontwikkeling als zeer interessant te beschouwen. Een kartografisch instituut dat voor bepaalde karto grafische produkten marktonderzoek heeft laten doen, konstateerde, dat de behoefte aan deze produkten 800% hoger ligt dan de huidige omzetcijfers verraden. Het is tijd om gezamenlijk eens na te gaan of die 800% ho- gere omzet ook werkelijk gehaald kan worden, waar- bij we dan naast het voorlichtingsbelang en het kom- merciele belang ook nog een belangrijk maatschappe- lijk belang kunnen dienen. Door omzetverhoging zul len stellig zowel in de voorbereidende sfeer als in de grafische sektor extra arbeidsplaatsen kunnen wor den gevuld. Goed samenspei tussen het toeristisch bedrijfsleven en hen die de kartografische produkten vervaardigen is een voorwaarde om dit doel te bereiken. Ter voor- bereiding van zo'n samenspei wil ik graag wat ver- der op enige aspekten ingaan. Toeristisch bedrijfsleven V Voor een goed begrip, lijkt het verstandig om eerst aan te geven wat we precies in het kader van dit artikel willen verstaan onder toeristisch bedrijfsle ven en wat onder kartografische instituten. Onder toeristisch bedrijfsleven willen we hier ver staan: alle organisaties, instellingen en bedrijven, die direkt of indirekt beroepsmatig bij verpozing buitenshuis zijn betrokken, in de ruimste zin. De definities van de verschijnselen toerisme en rekrea- tie zijn helaas te groot in verscheidenheid, om deze begrippen te kunnen gebruiken als uitgangspunten, die voor ieder hetzelfde betekenen. Een bioscoopexploi- tant, een bank, of een sportvereniging zal evenzeer belang stellen in vermelding van de ligging van bios- coop, bank of sportveld op een plattegrond als een fietsverhuurder geihteresseerd is in vermelding van rijwielpaden en mooie fietsroutes op een streekkaart. De interesse van de dienstenverlenende organisaties en instellingen op dit gebied spreekt voor zieh. Nadrukkelijk zou ik de ANWB in het kader van dit artikel buiten beschouwing willen laten als toeristische instelling. Als vereniging beperkt de ANWB zieh uiter- aard met haar diensten in de eerste plaats tot de eigen "markt" de leden. In de praktijk zal de ANWB zelf KT 1975.1.2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 21