met eigen kartografische Produkten in haar behoefte aan kaart- en plattegrondmateriaal wensen te voor- zien, waardoor de ANWB geen rol speelt in een nade- re beschouwing over de relatie tussen bedrijfsleven en de kartografische instituten waarvan ze de Pro dukten immers niet afneemt. Wel zal ik de ANWB, die ook kaarten aan niet-leden verkoopt, nog noemen als kartografisch instituut. Kartografische instituten Wat dit betreft willen we ons niet beperken tot be schouwing van de paar bedrijven die zieh in ons land kartografisch instituut noemen. Er worden in ons land immers meer kaarten en plattegronden gemaakt door allerlei andere makers, dan door alle kartografische instituten samen! Denkt u maar eens aan de talloze gemeentelijke piano logie-afdelingen, de plaatselijke VW's etc., die plaatselijke en gemeentelijke platte gronden uitbrengen en aan de kartografische Produk ten van allerlei andere organisaties en instellingen, zoals landschapsinstellingen, Staatsbosbeheer, de ANWB, rekreatieschappen. Niettemin verdienen de kartografische instituten extra aandacht, omdat zij doordat zij steeds betere Produk ten leveren, een belangrijk aandeel hebben in de niveau- verbetering van de kartografische Produkten, die in ons land worden vervaardigd. De kartografische Produkten Wanneer we ons een inzicht willen verschaffen in al les wat in Nederland aan kaarten, plattegronden etc. wordt geprodueeerd, kunnen we niet volstaan met het raadplegen van een katalogus, waarin alle uitgaven ordelijk zijn gerubrieeerd. Zo'n overzicht bestaat niet en het aanbod van kaartmateriaal en van platte gronden blijkt, wanneer men zieh er in verdiept, een chaos. Van bepaalde gebieden in ons land of van be- paalde plaatsen bestaat een veelheid van elkaar over- lappend, of aan elkaar in opzet identiek materiaal, uitsluitend om kommerciele redenen uitgegeven, en varierend van eenvoudige zwart-wit schetsjes tot de fraaiste full-colour presentatie. In kostprijs varierend tussen f 1, 50 en f 6, en verspreid door los van el kaar werkende, elkaar bekonkurrerende organisaties. Van andere plaatsen in ons land, die minder in de toe- ristische belangstelling van dit moment liggen, be staat niets! Naast de kwantitatieve chaos moeten we grote ver- schillen in kwaliteit, in grafische of reprotechnische uitvoering signaleren. Dit zijn verschillen waarover de klant, de kaartlezer, door een op dit punt vaak ge- brekkige scholing, moeilijk kan oordelen bij de aan- koop. Beide faktoren, kwantitatieve en kwalitatieve chaos in het kaartaanbod, maken enige mate van ordening dringend nodig, immers: - voor het publiek en voor het toeristisch bedrijfsleven is het aanbod ondoorzichtig, - de kaartmakers/distributeurs, die de chaos veroor- zaken, komen, doordat ze elkaar met overlappende uitgaven bekonkurreren, nauwelijks verder dan minimaal rendabele oplagen. Wanneer de Nederlandse Vereniging voor Kartografie met enige ordenende initiatieven op deze toestand zou kunnen inhaken, zou een voor alle partijen betere situatie kunnen ontstaan. Een dergelijk initiatief is stellig nodig met betrekking tot de volgende punten: - inventarisatie en publikatie van het aanbod in al zijn ver scheidenheid; - inventarisatie en normalisering van de gebruikte kaartsymbolen en kaartsignaturen; - verdeling van de markt en bevordering van de on- derlinge kommunikatie van kartografische instituten teneinde de huidige konkurrentie te vervangen door marktverdeling. Daardoor kan iedereen zieh op zijn eigen produkt konsentreren, daar meer zorg aan be- steden, met als gevolg een grotere omzet en een hogere rentabiliteit van de exploitatie. Het toeristische bedrijfsleven kontro- leert de vraag De vraag naar kartografische Produkten voor toeris- me en rekreatie loopt als regel via het toeristisch bedrijfsleven, dat voor de kaartmakers als weder- verkoop-organisatie optreedt. Een uitzondering hier- op zijn de ANWB en bepaalde boeken- en tijdschriften- distributeurs, met eigen kaartmakers en eigen ver- kooppunten. De wederverkoop van kartografische produkten via het toeristisch bedrijfsleven heeft twee aspekten: a) een voorlichtingsaspekt, waardoor het toeristisch bedrijfsleven zieh bezig houdt met de kwaliteit van het aangeboden produkt; en b) een ekonomisch aspekt, waardoor het toeristisch bedrijfsleven zowel gei'nteresseerd is in de prijs, die het publiek wordt berekend, als de winstmarge, die het bedrijfsleven als distributeur van de karto grafische produkten ontvangt. Deze winstmarge dient in de meeste gevallen hoger te zijn dan de kosten van de verkoophandeling. Vrijwel zonder uitzondering zullen de toeristische bedrijven de wederverkoop van kartografische produkten dus ook als een meer of minder belangrijke bron van inkomsten beschouwen. Dit geldt stellig het meest voor de dienstenverlenende bedrijven en instellingen, die hierin een stuk financiering van andere kosten- loze diensten zoeken. Voor een aantal toeristische bedrijven en instellingen - wellicht de meest belangrijke potentiele distribu- teurs - geldt nog een derde aspekt: c) het public-relations (pr)-effekt; zij wensen dat de verkochte kartografische produkten door het publiek kunnen worden herkend als een door hun organisatie geleverd kwaliteitsprodukt. In het algemeen brengt dat met zieh, dat deze organisaties eisen, dat het produkt van buiten door hun beeidmerk herkenbaar is. Bovendien wensen ze invloed uit te oefenen op hetgeen aan geografische gegevens is vermeld als- mede op de wijze, waarop deze vermelding ge- schiedt. De kaarten uitgegeven door de Landschapsstichtingen zijn hier een voorbeeld van, omdat de wens om de eigen identiteit naar voren te brengen zover is door- gevoerd, dat het de kwaliteit van de voorlichting aan het publiek enigszins in gevaar brengt. De kleur groen wordt in het algemeen gebruikt om er bosgebieden mee aan te geven. Op de genoemde kaarten komen echter twee kleuren groen voor, waardoor de kaartlezer zou 20 KT 1975.1.2

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 22