De waarde van de atlas Zeeland voor toerist en recreant for tourist maps as these are sold over the counter of the tourist boards. This has a number of consequen- ces: 1) Information aspect: the tourist boards are interested in frequent updating of the maps; 2) eco nomic aspect: the tourist boards are interested in the margin of profit and 3) public relations aspect: the cartographic products sold should be recognisable als quality products from tourist boards. In view of its position of authority as middleman between map producer and map user it is likely that tourist boards will increasingly assume the role of map publisher instead of the cartographic institutes. By regulating in this way the supply, circulation and prices the Society of Tourist Boards Organizations claims that this will also have a beneficial effect on cartographic institutes. C.de Jong Begin 1975 is er een atlas van Zeeland versehenen, bestemd, volgens de tekst op de frontpagina, "voor vakantie en vrije tijd". Het kaartgedeelte in het at lasje is vervaardigd door het Geografische Carto- grafische Instituut Wolters-Noordhoff bv; het atlasje is uitgegeven door de Provinciale Zeeuwse VW, In het boekje zijn ondpr meer opgenomen: acht dubbe- le pagina's met deelkaartjes van Zeeland op een schaal 1 100.000; twee kaartjes van Noord Belgie, schaal 1 400.000; vijf plattegrondjes met een schaal varierend van 1 12.500 tot 1 15.000. Naast de inhoudsopgave en de legenda (in vier talen) wordt de atlas gecompleteerd door het geografisch register, twee thematische overzichtskaartjes: een voor sport- vissers in het nederlands en duits en 66n met kinder- attracties alleen in het nederlands, en tenslotte door wat praktische tips en advertenties. AI met al 48 pagina's, gestoken in een plastic om- slagje. Een atlasje van een bijzonder handzaam for- maat: 11 cm breed bij 23 cm hoog. Een atlasje ook dat er zeer aantrekkelijk uitziet en dat zonder twijfel een interessant verkoopartikel zal zijn. De verkoop- prijs bedraagt f 5,75. Het voorafgaande zegt echter nog weinig over de waarde van de atlas voor de toerist en de rekreant. Bij een nadere beschouwing van dit aspekt zullen wij de met betrekking tot de toeristische kartografie niet-relevante pagina's, precies de helft, onbespro- ken laten. Omdat de Zeeland-atlas volgens de titel- pagina bestemd is "voor vakantie en vrije tijd" en omdat de Provinciale Zeeuwse VW de uitgeefster is, gaan wij ervan uit dat de atlas bedoeld is als "toeris- tenkaart", ook al staat deze kwalifikatie niet op of in de atlas. Aan welke praktische eisen moet een kaart, bestemd voor toeristen en rekreanten, voldoen? Een toeris- tenkaart moet in de eerste plaats gemakkelijk han- teerbaar zijn, men gebruikt de kaart immers in de auto, op de fiets of al wandelend door de natuur. Ver- der moet de kaart een duidelijk en gemakkelijk her- kenbaar beeld van een gebied geven, grootschalig zijn en zoveel mogelijk herkenningspunten bevatten zonder dat de kaart of een gedeelte daarvan onoverzichtelijk wordt. Tenslotte moet een toeristenkaart een zo kompleet mogelijk beeld geven van de toeristische voorzieningen die voor de gebruiker van de kaart van belang kunnen zijn. AI met al een nogal vage omschrij- ving.Duidelijke richtlijnen hieromtrent bestaan nog niet, maar zijn vanuit het VVV-wezen binnenkort wel te verwachten. Zoals al gezegd, het atlasje heeft een handig formaat. Beslist onhandig voor het gebruik zijn de gevolgen van het verknippen van de provinciekaart tot acht kleine deelkaartjes. Daardoor wordt per kaartje op een dubbele pagina een gebied behandeld van 21 x 22 kilo- meter. Een gevolg daarvan is dat met uitzondering van Walcheren geen enkel deel van Zeeland als een geheel is terug te vinden. Overigens valt de onover- zichtelijkheid, volgens ons een verschijnsel inherent aan een atlas, in het geval Zeeland bij gebruik van de schaal 1 100.000 nogal mee door de natuurlijke afbakeningen Desondanks lijkt ons het verknippen van Zeeuws - Viaanderen in drie delen en het opnemen van Noord- Beveland deels bij Walcheren en deels bij Schouwen, om slechts twee voorbeelden te noemen, erg on prak tisch voor een toerist, die in de meeste gevallen on- bekend zal zijn met het gebied. Als wij stellen dat een toeristenkaart duidelijk en grootschalig moet zijn, dan bedoelen wij daarmee grootschaliger en daardoor mogelijk duidelijker dan de meest bekende Nederlandse toeristenkaarten, namelijk die van de ANWB. Als wij de schaal buiten beschouwing laten, moeten wij konstateren dat er kwalitatief goed kaartmateriaal bestaat, dat geheel Nederland bedekt, dat in principe na drie jaar wordt herzien en dat bovendien redelijk KT 1975.1.2 22

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 24