in prijs is. Daarom lijkt het voor een VW nauwe- lijks zinvol een soortgelijke kaart te creeren. In ie- der geval is het niet zinvol voor de konsument, ten- zij men of er in slaagt een beter kaartprodukt te maken of, bijvoorbeeld naast de eigenlijke kaart, een groot aantal toeristisch relevante gegevens extra weet te brengen. Het laatste is door de VVV-Zeeland geprobeerd met de opgenomen thematische kaartjes. Wij geven de voorkeur aan een toeristenkaart met een schaal 1 50.000 van een toeristisch aantrekkelijk gebied binnen een of meer provincies, met beperkte afme- tingen in verband met de hanteerbaarheid, met veel herkenningspunten en met veel toeristische gegevens op de kaart; de keuze dient dan in belangrijke mate af te hangen van het beeld van de "normale" toerist en rekreant die de kaart gaat gebruiken. Maar dit terzijde. Omdat men in Zeeland gekozen heeft voor een toe ristenkaart met een schaal 1 100.000, ligt het voor de hand een vergelijking te maken met de ANWB- toeristenkaart. Als wij op de twee kaarten de weergave van Walche- ren vergelijken, dan valt niet alleen op dat de ANWB- kaart gedetailleerder is in de naamsvermelding van gehuchten, plaatsjes en streken, maar ook dat de ANWB meer z.g. "overige wegen" op de kaart ver meldt. In totaal heeft de atlas op Walcheren 450 km weg, de ANWB 140 km meer! Dit is daarom zo be- langrijk omdat juist de "stilte en rust" zoekende rekreant-die sekundaire wegen nodig heeft, ook voor orientatie. Overigens zij Vermeld dat de atlas 45 km weg geeft die de ANWB mist. In hoeverre een en ander het gevolg is van de verschillen in jaar van uit- gave is onbekend. Overigens mist de atlas ook de ANWB-wegwijzers en, wat voor de toerist nog belangrijker is, de ANWB- paddestoelen. Dit zijn ons inziens onmisbare ele- menten voor de toerist, die werkelijkheid en kaart tracht te kombineren. Tenslotte dan de vraag: welke toeristische gegevens moet een kaart bevatten om het predikaat toeristen kaart te voeren? Allereerst is van belang de vraag voor wie de toeris tenkaart is bestemd. In de meeste gevallen zal dat zijn voor mensen die in een bepaald gebied vertoeven in verband met vakantie, of die in of vlakbij dat ge bied wonen en er hun vrije tijd gedeeltelijk in door- brengen. Dit betekent dat de diverse vormen van ver- blijfsakkommodatie van wein ig belang zijn voor de kaart: men is immers al in het gebied. Alleen de z.g. "toeristische trekker" kan erbij gebaat zijn, maar die kampeerders zijn in aantal te verwaarlozen, vergeleken met hen die in een hotel of pension ver- blijven, een zomerhuisje huren of voor meerdere nachten een vaste plaats innemen op een camping. Dit houdt in dat de bungalowterreinen en campings, die op het kaartje van Walcheren het toeristische beeld voor een belangrijk gedeelte bepalen, min of meer overbodig zijn. Min of meer omdat het "zich- zelf terugvinden" op de kaart een belangrijk verkoop- element vormt en omdat de relatieve lokatie van de verblijfplaats blijkt ten opzichte van de omringende attrakties. Bovendien kunnen zij dienen als markant punt in het landschap, maar dan moet wel de naam van het terrein worden opgenomen en kan men niet volstaan met een teken voor meerdere bedrijven. Ook het opnemen van maneges lijkt weinig zinvol, ten- zij zo'n bedrijf toeristische mogelijkheden biedt, bijvoorbeeld tochtjes per huifkar of ponywagen voor passanten. Voor de molens en kasteien zou het pret- tig zijn te weten of ze te bezichtigen zijn, een kleine aanpas sing van het symbool is daartoe voldoende. Onder het tekentje voor "belangrijk gebouw of be- zienswaardigheid" moet op de kaart wel staan wät het is, wil de toerist kunnen bepalen of hij erheen wil. Een blauw vierkantje Staat voor zwembad in de legen- da, maar voor "Freibad" (=openluchtbad) in de duitse vertaling. Afgezien van deze aanmerkingen op de wel op de kaart voorkomende toeristische gegevens, moeten wij kon- stateren dat er nog een scala van gegevens achterwe- ge blijft. Zonder volledig te willen zijn de volgende opsomming: dagrekreatieterreinen, uitspanningen, speeltuinen, dierenparken/hertenkampen, midgetgolf- banen, gemarkeerde wandelingen en fietstochten, strandpalen (ter orientatie), vismogelijkheden, musea, toeristische markten, kinderboerderijen, ANWB- kantoren of in ieder geval WW-stations. Wij zijn van mening dat het deze gevarieerde maar noodzakelijke informatie is, die de toeristenkaart moet maken tot een kwaliteitsprodukt. Deze gegevens moet de toerist op de kaart kunnen vinden en niet zoals met vier bovengenoemde onderwerpen het geval is op een klein overzichtskaartje of anders in een toeristische gids, die de toerist naast de kaart kan kopen. Die veronderstelling lijkt ons een diskwalifi- katie van het begrip toeristenkaart als zelfstandige informatiebron en een erkenning van het feit dat de Atlas Zeeland voor toeristisch gebruik tekortschiet. Los van deze beschouwing van het ons inziens belang- rijkste gedeelte van de atlas, de toeristische kaart, Staat de beoordeling van de rest van de inhoud: twee kaartjes van Noord Belgie, vijf plattegrondjes en twee overzichtskaartjes. De Belgie-kaartjes zijn als kaart onbruikbaar: alleen de voornaamste wegen staan erop, de geografische ondergrond is niet uitgebeeld. Wel geven de kaartjes indikaties die belangrijk kunnen zijn voor dagtochtjes: doorgaande wegen, afstanden van diverse plaatsen in Zeeland naar de voor deze tochtjes waarschijnlijk belangrijkste doelen in Belgie: Antwerpen, Brügge en Gent, Luik en Brüssel. Het is jammer dat verzuimd is de meest bezienswaardige plaatsen op een of an dere wijze aan te duiden. De vijf plattegrondjes van de centra van de grotere plaatsen Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Terneuzen kunnen nuttig zijn voor de toerist. Er staan nogal wat Symbolen voor 'belangrijk gebouw of bezienswaardigheid" (met de vermelding wat er is! die op de kaart helaas ontbreken. Bijvoorbeeld in Middelburg: Miniatuur Walcheren, Zeeuws Museum, Abdij, Stadhuis. De plattegrondjes lijken voor een kort bezoek bruikbaar (de gedetailleerdheid konden wij niet kontroleren)Alleen missen wij de aandui- dingen voor eenrichtingsverkeer. Tenslotte de twee overzichtskaartjes: §en met kinder- attrakties, §en voor sportvissers. Los van de al gemaakte opmerking dat de gegevens over (kinder)- attrakties op de kaart hadden moeten staan geldt KT 1975.1.2 23

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 25