am MICHELS (F.W.), De Biesbosch tussen Nieuwe Merwede, Amer en Land van Heusden Altena. 1 20.000. Amsterdam 1973. 68 x 93 cm (inclusief rand). Vervaardigd in opdracht van de N.V. Waterwinningbedrijf Brabant- se Biesbosch te Rotterdam. Gedrukt in kleuren door de B.V. Boek- en Kunstdrukkerij v/h Mouton Co te Den Haag. Op 13 augustus werd het eerste exemplaar van deze kaart door F.W.Michels aan Prins Claus aangeboden bij de officiele indienst- stelling van het Waterwinningbe drijf voornoemd. De kaart gaat vergezeld van een boekje "De Biesbosch" waarin een beschrij- ving van de kaart, een geschiede- nis van de Biesbosch van de hand van dr. ir.I.S.Zonneveld en een beschrijving van de spaarbekkens door prof. ir. P. L.Knoppert is opgenomen Dit meest recente werk van de kartograaf Michels is een gedenk- kaart, die de Biesbosch weergeeft zoals deze was voör ingrijpende veranderingen in dit unieke natuur- gebied plaatsvonden. Afsluiting van de eb- en vloedbewegingen van het water en de aanleg van drie grote spaarbekkens ten behoeve van de drinkwatervoorziening van Zuid-West Nederland hebben het karakter van deze Streek sterk veranderd, waarmee weer eens een dramatische ingreep in dit veelbesproken gebied haar beslag heeft gekregen. Van de bewogen geschiedenis van de Biesbosch sedert de St. Elizabethsvloed van 1421 en van de onvergelijkbare rijkdom aan landschappen, natuur- leven, bijzondere bestaansmidde- len van de mens verhaalt deze kaart op picturale wijze. De opdracht tot het maken van "een" kaart werd in 1969 aan Michels verstrekt. Het proces van de kreatie tot wat het zou worden en de grafische uitvoering heeft de auteur meer dan vier jaar intensief bezig gehouden. G66n aanwijzingen van de op- drachtgever, geen consultatie van vakgenoten hebben de auteur in zijn schepping bei'nvloed. Wfel veel tochten in het gebied, ge- sprekken met de kenners van de Biesbosch, en bezinning op wat de wereld (niet Nederland) met de verandering van de laatste ja- ren heeft verloren,hebben mede aan de inhoud van de kaart ge stalte gegeven. Het resultaat is een prachtige, evenwichtige kaart waarin op de bekende wijze ontzettend veel van wat er in de Biesbosch te zien is,getekend werd. Het grond- gebruik, de natuurlijke begroei- ing, de zeer vele namen, de topografie van de honderden dijkjes, kaden, poldertjes, kre- ken en kreekjes, alles is op de kaart aangegeven. Zoals in de hoogtijdagen van de Nederlandse kartografie, bij de gedetailleerde stadsplattegronden uit de 17e eeuw zowel als bij de tekening van de eerste editie van de Ne derlandse topografische kaart, is ook hier een onnavolgbare pres- tatie geleverd. Vele uren, ge- wapend met vergrootglas, kunnen de lezer van de kaart nog maar ten dele doen beleven wat de auteur in de loop van vier jaren in zieh heeft opgenomen. We kennen Michels natuurlijk heel goed van zijn vele regionale pano- rama- en landschapskaarten, van de zgn. Grolsch-kaarten en van zijn toeristenkaarten. Maar deze laatste schepping moet toch met een ander oog bekeken worden, want hier, in deze Biesbosch- kaart treedt een mens naar buiten die de beleving van het oude Bies- boschgebied op ons heeft willen overdragen en daarin op bijkans ontroerende wijze geslaagd is. Dank je Ricus! Wie de Biesboschkaart vergelijkt met de panoramakaart van Neder land, in 1966 versehenen en ook opgenomen in het boekje "Daar is het mooi", zal kunnen zien dat Michels' stijl zieh in de loop der jaren nog weer verbeterd heeft. Wie andere kaarten van dezelfde auteur in de vergelijking betrekt zal konstateren dat hij voor deze kaart nog weer nieuwe vondsten in de picturale weergave heeft toegepast. Ook bij de kleurenreproduktie is de perfektie nog verder nagestreefd en met succes! Het foto-lithogra- fische proces heeft als uitgangs- dokument de kleurpotloodtekening genomen, die later samengedrukt werd met de lijn-kopie. Een zeer moeilijke procedure: de kleurpot loodtekening met zijn uiterst fijne details als uitgangsdokument te gebruiken. Voor de foto-lithogra- fen eveneens alle hulde! Volkomen onverwacht, met prece- denten ver in de 17e en 18e eeuw heeft Michels aan deze kaart een rand meegegeven. In deze ander- halve centimeter brede rand wor den een paar honderd miniaturen vertoond van de planten, bloemen, dieren, landschappen, werkzaam- heden, vaartuigen, gereedschap- pen, enz. enz. Alles betrekking hebbend op de "levende" Biesbosch. Dit levendige randtafreel voegt een extra dimensie toe aan de levende voorstelling in de eigenlijke kaart. Interessant is ook de grafische vertaling van het bekende schilder- stuk (eigenlijk een geschilderde panoramakaart): De St.Elizabeths vloed uit ca. 1480. In een zestal bijkaartjes wordt het ontstaan en de groei van de Biesbosch geduren- de de laatste vierhonderd jaar gegeven. Echter, de meeste his torische gegevens liggen opgesla- gen in de talloze namen en jaar- KT 1975.1.2 25

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 27