tallen die in de grote kaart verwerkt zijn. Ook vanwege deze originele vorm van een geschiedkundige kaart verdient dit werk grote bewonde- ring. Een vijfvoudige vergroting van de zwarte trek is als wanddekoratie aangebracht in het kantoor van het pompstation op de Petrusplaat. Wie deze vergroting ziet, zal niet alleen onder de indruk komen van het majestueuze karakter van de kaart (vgl. de grote Schuttersstuk- ken uit de 17e eeuw) maar tot haar of zijn verrassing bemerken dat de vergroting niet het grafische aspekt van een vergroting bezitEen zeld- zaam geval van de omkering van de Stelling dat men in de kartografie van het grote naar het kleine moet werken. De verschijning van Michels' kaart van de Biesbosch is helaas op dit ogenblik nog maar aan enkele hon- derden gelukkige bezitters bekend. Het is te hopen dat straks een ma- nier gevonden wordt om deze prach tige kaart een grote verspreiding te geven. Dank zij de kartografie kan dan een stuk informatie over een uniek natuurgebied waar we allen bij betrokken zijn, gegeven worden. CKoeman Recreatie-atlas van het Rijnmond- gebied. Schiedam. Openbaar Lichaam Rijnmond, 1972. 25, 5 x 12 cm. 8 dubbele kaart - pagina's en 24 pp. tekst en foto's. Onder de preteritieuze titel van rekreatie-atlas verscheen deze eenvoudige, zij het goed verzorgde rekreatiegids van het Rijnmond- gebied. De 8 kaarten op de schaal 1 50.000 vormen vier-aan-vier een geheel, dat op speciale wijze gevouwen en ingenaaid is. De kaarten zijn vrij sober van uit- voering; behalve een sterk gegene- raliseerde weergave van de topo- grafie worden de diverse rekrea- tiemogelijkheden uitgebeeld. Op- zet, kleurkeuze en uitvoering verraden de hand van de Karto- grafische Afdeling van Gemeente- werken van Rotterdam. Het kaart - beeld is duidelijk, mede een gevolg van de soberheid. Het zeer gerin ge aantal namen zal zeker een handicap zijn voor een wat inten- siever gebruik van dit atlasje. De bijgaande tekst is beperkt tot enige zeer algemene gegeven s per plaats. De beschrijvingen zijn kort en helder, zoals men van een dergelijke uitgave mag verwach- ten. De gebruikswaarde van deze gids zou zeker verhoogd kunnen wor den door het opnemen van een algemene inleiding over het Rijn- mondgebied en van meerdere aanbevolen auto- en fietsroutes. P.W. Geudeke BORMANN (Werner) u.a., Atlaskartographie, Karlsruhe, Herbert Wichmann Verlag, 1973. 54 pp., 24,5 x 17 cm. 20 kaart - fragmenten in losse omslag. Sammlung Wichmann, Neue Folge, Schriftenreihe Heft 18. Na Heft 10, Die amtliche topo graphischen Kartenwerke der BDR (1969) en Heft 14, Choro- graphische Kartographie (1971) verscheen in deze brochurereeks van Wichmann opnieuw een afle- vering gewijd aan een zuiver kar- tografisch onderwerp: de atlas- kartografie (n.b. de reeks is in feite opgezet voor een geodetisch gericht lezerspubliek). Deze af- levering bevat een zestal bijdra- gen, die samen een goede inleiding geven op de Problemen van de at- lasredaktie en atlasvervaardiging. Bormann (pp. 9-22) bespreekt een aantal grote handatlassen, vnml. van duits fabrikaat. Een kwanti- tatieve vergelijking van deze atlassen is in enkele tabellen ge geven. Verder gaat hij nader in op de wezenlijke bestanddelen van kleinschalige atlaskaarten en op diverse Problemen die zieh voor- doen bij het samenstellen van een grote wereldatlas. Hanle (pp.23-32) geeft een uiteen- zetting over de bekende Meyers Grosser Physischer Weltatlas, een thematische wereldatlas in 8 delen (o.m. geologie, bodem- kunde, klimaat, oceanografie) Bij de vervaardiging van deze deelatlassen is alles in het werk gesteld om een optimale verge- lijkingsmogelijkheid te bieden. Schaub (pp. 33-38) bespreekt The International Atlas van Rand McNally, die in Nederlandse be- werking als Spectrum Wereldat las op de markt verscheen. Witt (pp.39-44) bespreekt Pro blemen en ontwikkelingstendenzen op het gebied van nationale en regionale atlassen. Tenslotte komt in een tweetal artikelen van resp. Arnberger/ Mayer en Francula de schoolatlas aan de orde. De recente ontwikke- lingen op het terrein van het geografie-onderwijs hebben een ingrijpende wijziging in de opzet van de schoolatlas met zieh mee gebracht. Dit manifesteerde zieh met name in een sterke stijging van het aantal thematische kaar ten (tot 75% van het totaal). Deze zes bijdragen over diverse deelgebieden van de atlaskarto- grafie geven samen een goede indruk van de Problemen en ont- wikkelingen die zieh op dit terrein voordoen. De 20 kaartfragmenten (in losse band) vormen een fraaie illustratie bij de bespreking van de verschillende onderwerpen. Kortom een gedegen en zeer bruik- bare uitgave. P.W. Geudeke SEIFERT (Traudl), Dokumente zur Geschichte der Kartographie.Unter schneidheim, Verlag Walter Uhl, 1973, 49 reprodukties 50 x 70 cm in een map. Met geillustreerde tekst - bijlage, 59 pp. DM 156, - De uitgever Walter Uhl geniet terecht een goede naam als pro- ducent van facsimiles van oude, zeldzame, geillustreerde boeken en kaarten In de hier besproken map zijn 49 oude kaarten opgenomen die als markante dokumenten van de his torische kartografie aangekondigd worden. Maar het is onmogelijk om het uitgestrekte gebied van de historische kartografie met slechts 49 kaarten te maskeren. Men mag dus verwachten dat een selectie van 49 slechts ten dele representatief voor dit onderwerp is. Dit wordt ook door de auteur gezien. Traudl Seifert is conservatrice van de beroemde kaartenverzameling in de Bayerische Staatsbibliotheek, München. Zij heeft een uitstekende 26 KT 1975.1.2

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 28