Figuur 1 Bijgaande kaartjes laten de landen zien die in VN verband zijn aangesloten bij de International Scien tific Unions. Er bestaan 17 verschillende Unions, waaronder Astronomie, Wiskunde, Radio-Weten- schappen, Geologie, enz. Voor ons eigen vakgebied de kartografie, bestaat (nog) geen afzonderlijke Union. De kartografie is ondergebracht bij de Inter national Geographie Union (IGU) als International Cartographic Association (ICA). In de oorspronkelijke kaartjes zijn de 17 Unions door middel van kleurverschil afgebeeld (1), voor ons doel zijn ze allemaal grijs gemaakt. Figuur 1 toont het kaartbeeld dat optreedt bij gebruik van een kon- ventionele projektie. De spreiding in de Europese landen is dermate kompakt dat niet is af te lezen bij welke Unions een land is aangesloten. In figuur 2 is gebruik gemaakt van een projektie waarbij Europa vijfvoudig is uitvergroot; een beschrijving van deze operatie is te vinden in Kaartbulletin 28 (2). De ruimte die nu werd verkregen is royaal voldoende om elk afzonderlijk Europees land tot zijn recht te doen komen. De staven konden bovendien breder worden gemaakt, waardoor kleuridentifikatie wordt verge- makkelijkt. Door middel van een klein schaduweffekt werd bereikt dat de staven los komen van de onder- grond, een verbetering van de leesbaarheid. Ten- einde de ondergrond zo rüstig mogelijk te houden werd het staatsgrenssymbool vervangen door een licht punt-lijntje. In zowel figuur 1 als 2 is de spreiding per afzonder lijke Union niet te zien, doordat in het origineel 17 verschillende kleuren door elkaar zijn gebruikt. KT 1975.1.2 28

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 30