Kartografie en toerisme Als voorbereiding op de kartografendagen 1974 ge- wijd aan het onderwerp kartografie voor toerisme en rekreatie, werd een speciaal nummer van Kartogra fie samengesteld (Nr. 63, 1973). Het belang van de toeristenkartografie werd in een redaktionele inleiding door prof. Koeman duidelijk aan de orde gesteld en aan de hand van diverse bijdragen geillustreerd. De groeiende betekenis van het onderwerp bleek nog duidelijker uit de boeiende voordrachten en discussies tijdens de kartografendagen zelf. Om deze discussies op gang te houden en bovendien het onderwerp in rui niere kring bekend te maken heeft de redaktie beslo- ten de belangrijkste voordrachten van de kartografen dagen - in aangepaste vorm - in het tijdschrift op te nemen. Het lag voor de hand om dit gecombineerd in een aflevering te realiseren. Gaf het voorbereidende nummer van Kartografie vooral informatie en voorlichting over een aantal toeristen- en rekreatiekaarten van enkele grote kaart- producenten, d.w.z. geschreven vanuit het standpunt van de kaartmaker, nu is het vooral de andere zijde, de toeristenindustrie ende toeristenkaartgebruiker die aan het woord komt. Dit geeft aanleiding tot hartige en behartenswaardige opmerkingen, die ove- rigens door een aantal positieve voorstellen worden begeleid. Hopelijk zal een en ander - evenals de kartografen dagen zelf - bijdragen tot een nauwer kontakt en betere samenwerking tussen de drie belanghebbenden: de op- drachtgevende toeristenindustrie, de toeristenkaart- producent en de toerist-kaartgebruiker. Alleen deze nauwe samenwerking, waarvan het begin al in aantocht is, kan leiden tot nieuwe mogelijkheden voor de kaart als optimaal medium tussen de verstrekker en ont- vanger van toeristische informatie. Het is met name de ANW (Algemene Vereniging van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer) die de uniforme kartering van de Nederlandse toeristenge- bieden op de schaal 1 50.000 voorbereidt, in samen werking met kartografische instellingen. Dezer dagen worden besluiten genomen over de voorlopige uitvoe- ring van deze kaartserie, die voor 1980 gereed moet zijn, en een herzieningscyclus van 2 jaar zal krijgen. Een van de toeristenkaartproducenten heeft een van zijn recente Produkten ter beschikking gesteld als bijlage voor deze aflevering. In de rubriek Kaartge- bruik wordt deze kartografische bijlage (in definitieve vorm, gevouwen en in plastic omslag, uitgegeven als Toeristenatlas van Zeeland, van het Geografisch- Cartografisch Instituut van Wolters-Noordhoff) nader toegelicht en van commentaar voorzien. De redaktie hoopt van harte dat de discussie over de inhoud en vormgeving van toeristenkaarten mede door dit nummer van het KT gestimuleerd wordt. De Redaktie. KT 1975.1.2 5

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 7