mige Lnstitutionele leden, zowel in de vorm van sub- sidies (op druk- en portokosten), alsmede door het beschikbaar stellen van vergaderruimten en tijd voor bestuurs- en organisatiewerk. Secretaris Willems dankte hiervoor speciaal Falkplan, nu hij vanaf 1 juli a.s. bij Wolters-Noordhoff in dienst gaat treden. Bezorgdheid over het maatschappelijk functioneren van de PBNA-cursus was de aanleiding voor een körte discussie. Het diploma zal in de toekomst waarschijn- lijk vereist worden om een bestaande rang te behalen en lijkt daarom voor sommige tekenaars een achter- uitstelling. De rechtspositiekwesties die bij veel diensten hieraan vastzitten zijn echter nogal gecom- pliceerd en moeten van geval tot geval door deskundi gen bekeken worden. Daarbij is ook een moeilijkheid dat de titulatuur in ons vak bij de verschillende dien sten sterk verschilt. Het is wel duidelijk dat de maat- schappelijke gevolgen van de cursus onderzocht moe ten worden. Wellicht is hiervoor zelfs een speciale werkgroep nodig. In het Kartografisch Tijdschrift zou verslag gedaan kunnen worden van mogelijke op- lossingen voor deze kwesties, zodat anderen daar- mee hun voordeel kunnen doen. Het financieel verslag riep niet veel vragen op. Veel achter stallige contributie kwam nog binnen, alsmede een fors tegoed bij het KNAG. Bij een inkomstentotaal van bijna f 32.800, - leverde 1974 een batig saldo van f 10.500, - op. De reserve bedroeg op 31 december bijna f 11.500,-. Voor 1976 wordt aan inkomsten f 20.850, - verwacht, waarvan alleen voor ons tijd schrift j 15.000,- nodig zal zijn. De contributie zal echter niet gewijzigd worden, maar men hoopt dat een wervingsaktie met de nieuwe folder en extra exemplaren van het tijdschrift een aantal nieuwe le den zal opleveren. Het ontworpen huishoudelijk reglement leverde niet veel commentaar op. Wel werd men het erover eens dat de verenigingsnaam afgekort zal worden tot NVK en dat er officiele vertalingen zullen komen in enkele vreemde talen, zoals o.a. engels en frans. Voor een vignet op postpapier zal een prijsvraagje uitgeschre- ven worden onder de leden. De samenwerking met het KNAG is uitvoerig geregeld in art.16. Zonder tegenstemmen werd het huishoude lijk reglement daarop aangenomen. Statuten en huis houdelijk reglement zullen als aparte publikatie aan alle leden en nieuwe leden worden verstrekt. De vergadering werd tweemaal onderbroken voor een kleurenfilm; van Wild over de toepassing van foto- grammetrische en geodetische instrumenten en van de Noorse firma Kongsberg, die apparatuur voor automatische kaartvervaardiging levert. Deze film bood weinig echte informatie en was minder boeiend dan de Wild-film. Er werd geeindigd met een instructiefilmpje van het ITC over het maken van een negatief-kopie. Het viel op dat men veel aandacht heeft besteed aan het tonen van noodzakelijke details. Camera-instelling, kleur en geluid waren voortreffelijk gehanteerd. Voorzitter Piket dankte de aanwezigen en hoopte hen 14 november in Den Helder terug te zien tijdens de Kartografendag over zeekartografie. A.H. Verroen VERSLAG VAN DE OPRICHTINGSVERGADERENG VAN DE WERKGROEP KAARTBEHEER Op 2 mei 1975 vond in Utrecht de oprichtingsvergade- ring plaats van de werkgroep Kaartbeheer binnen de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. De voor- lopige werkcommissie is samengesteld uit de heren W.Hofman, H.J.A.Homan en A.H.Sijmons. De heer Sijmons opende de vergadering met een körte uiteenzetting van de ideeen van de werkgroep omtrent de samenwerking met de NVK. Hij legde de nadruk op de wenselijkheid van meer contact tussen de over het gehele land verspreid werkende kaartbeheerders, waarvan er vele door de thans bestaande organisatie op het gebied van kartografie en bibliotheekwezen niet worden bereikt. De doelstellingen van de nieuwe werkgroep werden vervolgens door de heer Hofman als volgt geformu- leerd: - het bevorderen van een goed kaartbeheer, wat o.a. inhoudt de materiele verzorging en goede ontsluiting van verzamelingen, alsmede de scholing van toe- komstige kaartbeheerders; - het onderhouden van contacten tussen kaartbeheer ders onderling en het gezamenlijk oplossen van mo gelijke Problemen; - het vaststellen van een taakomschrijving voor de funktie van kaartbeheerder, met daaraan gekoppeld een funktiewaardering; - het stimuleren van het juiste gebruik van het kaart- materiaal in de diverse kaartverzamelingen. Bij de rondvraag werden een aantal wensen en voor- stellen naar voren gebracht die in de nabije toekomst om een nadere uitwerking vragen. Mevr.Donkersloot- de Vrij drong aan op het houden van lezingen eventueel in samenwerking met de werkgroep Historische Karto grafie. Samen met de heer Fortuin pleitte zij voor de oprichting van een cursus kaartbeheerder. De heer Ratsma wil graag de werkzaamheden van de werkgroep faseren, waarbij als eerste fase gekozen moet worden voor het oplossen van de Problemen waarmee de verschillende kaartbeheerders nü te kam- pen hebben. Een tweede fase zou dan kunnen zijn het bevorderen van de vorming van toekomstige kaartbe heerders, terwijl dan een eventuele specialisatie op de derde plaats komt. De heer van der Waal deelde mede dat voor de geografie-studenten in Utrecht een specialisatie Kaartbeheer (als klein bijvak) mogelijk wordt. Voorts wil hij de NVK in overweging geven om bij de eerst- volgende kartografische studiedagen een dag te reser- veren voor de werkgroep Kaartbeheer met als onder- werp randinformatie. De heer Willems zou graag bij de doelstellingen van de werkgroep zien opgenomen het contact tussen kaart beheerders en kaartmakers. Er werd besloten de voorlopige werkcommissie te laten voortbestaan tot de volgende bijeenkomst in September a.s. met als opdracht om een voordracht samen te stellen voor een bestuur van de werkgroep. Na afloop van de vergadering hield de heer van der Waal een inleiding over de materiele verzorging van ka arten. H. J. A. Homan KT 1975.1.2 7

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 9