veronderstelt dat de kortste formulering de beste zou zijn, wat lang niet altijd opgaat. B e s 1 ui t Zoals gebruikelijk waren de studiedagen met een be- geleidende tentoonstelling aangevuld. Deze keer wer den de kaarten met bijzondere kritische aandacht be- studeerd teneinde ideeen op te doen voor de prakti sche oefeningen. Het is de Organisatoren wederom gelukt een aantal zeer boeiende dagen te vullen met een onderwerp waarvan aanvankelijk, vanwege het specialisme, werd verondersteld dat weinig deelne- mers zieh zouden opgeven. Welnu, het waren er ruim 70, dat is meer dan er ooit aan studiedagen hebben deelgenonjen Het onderwerp voorzag kenne- lijk in een behoefte en mag dan ook een gelukkige greep worden genoemd. Hiermee zou het verslag kunnen eindigen wäre het niet dat ik op een artikel stuitte in Vrij Nederland van 10 mei 1975 waarin de noodzaak van deze studie dagen in gespierde taal werd verwoord. Ik wil u de kern hiervan niet onthouden. Het artikel was geschre- ven door Hugo Priemus en droeg de veelzeggende ti- tel: "Een kryptogram voor Zoetermeer", en bespreekt de publikatie van een plan voor een nieuw stadscen- trum: Het plan komt in de gepresenteerde gedaante uit de lucht vallen en dankzij de moeilijke woorden die worden gebruikt, schrikt het de aspirant-partieipant af. Dit effect wordt versterkt door de gehanteerde kaarten. Ik heb er heel lang naar gekeken, maar ik begrijp de tekeningen niet. Er wordt met veelkleuri- ge vierkantjes gewerkt die alle iets betekenen, maar het beeld dat wordt opgeroepen, is dat van een kryp togram. Voor zeer lange winteravonden, voor men- sen met een hoog IQ en bovendien veel tijd, moet de puzzel oplosbaar zijn. Maar velen zullen denken: ik wacht de krant van de volgende week af, waarin de oplossing Staat. Zo gaat het ook met dit plan. Ik heb me er langdurig mee bezig gehouden, maar on- danks alle goedbedoelde pogingen van het projektteam heb ik nog steeds geen werkelijke voorstelling van het centrum, noch ruimtelijk, nog funetioneel" Door deze wijze van presenteren wordt een re- ele partieipatie van burgers onmogelijk gemaakt in plaats van bevorderd. Tot zover Vrij Nederland. U bent nu gewaarschuwd! A. J. Karssen. KARTOGRAFISCHE STUDIEDAGEN 1976 De studiedagen 1976 zullen van 4 t/m 7 mei 1976 te Rolduc worden gehouden. Onderwerp: kaarten bestemd voor het grote publiek. Door middel van een aantal le- zingen en praktische oefeningen zal de vervaardiging van kaarten ten behoeve van kranten, TV, dia's en overlays behandeld worden. De organisatie is in han- den van de heer M. Dansen, Rijks Geologische Dienst te Haarlem. EXPOSITIES 8e ICA-CONFERENTIE MOSKOU 1976 Ter gelegenheid van de gezamenlijke IGU-ICA con- ferentie te Moskou worden o. a. drie voor kartogra- fen interessante exposities gehouden. In de eerste plaats wordt er door de gastheren een expositie van de Russische kartografie verzorgd en verder kan ie- der land een inzending verzorgen, gewijd aan de the- ma's: - Kaarten en atlassen voor educatieve doeleinden, - Kaarten van natuurlijke hulpbronnen en milieu. Tenslotte bestaat er voor bedrijven - zowel karto- grafisch als technisch- de mogelijkheid om een in zending te verzorgen. Voor inlichtingen en/of deelnameformulier: F.J. Or- meling, tel. 030-531373/532044. ADVERTENTIE Mevrouw K. L. Malin wonende in Melissant zoekt een baan op een teken/redaktie-afdeling van een kartografisch instituut of dienst. Ze heeft 5 jaar training als cartographic technician (van rotstekening via graveren tot stereoplotter) op het Geografisch Instituut van de Universiteit van Glasgow (o.l.v. Keates, Petrie) achter de rüg. Daarvoor 5 jaar universitaire Studie. Eventuele reacties gaarne naar het redaktie- adres. KT 1975.1 3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 11