en wie kan hiervoor zorgdragen? Blijkens haar rapport heeft de Commissie veel aandacht besteed aan het inwinnen van informatie bij en het onderhouden van persoon- lijke contacten met verschillende groeperingen onder de gebruikers van kaartenmateriaal en heeft zij haar definitieve verslag en aan- bevelingen eerst opgesteld na een schriftelijke enquete naar aanlei- ding van een ter openbare discus- sie uitgebracht interim-rapport. De conclusies van de Commissie komen in grote trekken hierop neer, dat gestreefd moet worden naar de totstandkoming van een 'basiskaart' van Nederland in de vorm van ödn uniform, grootscha- lig kaart-bladensysteem, uitge- voerd in een raamkaart in het stelsel van de Rijksdriehoeks- meting en van zodanige topogra- fische inhoud dat deze als basis kan dienen voor aanvullingen die voor verschillende gebruikers gewenst zijn. De Commissie beveelt verder aan, dat de opbouw van dit uniforme kaartenmateriaal en de bijhouding en uitgifte daarvan zullen geschie den onder verantwoordelijkheid van de ondergetekende en wel door dencentraal, daartoe technisch voldoende uitgerust apparaat, namelijk de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Tevens bepleit de Commissie de instelling van een Centrale Kaar- teringsraad als permanent overleg- orgaan dat de ondergetekende kan adviseren. De ondergetekende is na bestude- ring van de denkbeeiden van de Commissie Grootschalige Basis kaart tot de slotsom gekomen, dat hij zieh daarmee geheel kan ver- enigen. Het onderhavige ontwerp- besluit strekt tot verwezenlijking van de in het rapport van de Commissie neergelegde aan- bevelingen. Voor wat betreft de samenstelling van de Centrale Kaarteringsraad zij nog het vol- gende opgemerkt. Het ligt voor de hand dat daarin in ieder geval op landmeetkundig terrein vakbekwa- me specialisten zullen moeten zitting hebben. Bovendien echter zal het voorgenomen kaarterings werk zieh natuurlijk uitstrekken op het terrein van verschillende departementen alsook van gemeen- telijke diensten en van nuts- bedrijven. Het ontwerp-besluit voorziet daarom in een evenwich- tige vertegenwoordiging van die zijden in de Raad. Het wordt bovendien, na overleg met de Ministers vanDefensie, Verkeer en Waterstaat en Landbouw en Visserij, mede uit hun naam voor- gedragen. In dit verband zij er ter toelich- ting van artikel 3, Vierde lid, op gewezen, dat bij de aldaar gere- gelde voordracht door de genoemde ministers is te denken aan afge- vaardigden van de Topografische Dienst van het ministerie van Defensie, onderscheidenlijk van de Meetkundige Dienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van de Cultuur- technische Dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij. De vertegenwoordigers van de minister van Volkshuis- vesting en Ruimtelijke Ordening zullen naar het zieh laat aanzien worden gezocht bij de Rijks- planologische Dienst en de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. De overige artikelen van het ontworpen Besluit behoeven geen nadere toelichting. De Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Gruijters HEEL NEDERLAND OP fifiN KAART Het Konsumenten Kontakt heeft een aantal wegenkaarten van ons land op de gebruikswaarde onder- zocht. Het resultaat van dit onderzoek kunt u lezen in het blad Koopkracht, 5e jaargang, no. 7, blz. 5 t/m 8. Er zijn negen autokaarten be- oordeeld o. a. op prijs, aktualiteit, toeristische informatie, hanteerbaarheid en informatieve waarde. De onderzochte kaarten zijn van Falk, Fina, Shell, Kümmerly Frey/Falk, Chevron, Michelin, Esso, De Rouck en Smulders. De conclusie van Konsumenten Kontakt is dat op alle kaarten wel iets is aan te merken, geen enkele is ideaal. De prijs verdient dan ook een behoorlijk gewicht te krijgen bij een eventuele koop- beslissing. BELANGRIJKE NEDERLANDSE WEGEN KRIJGEN DOORGAANDE NUMMERING (Uit de Staatscourant van woens- dag 22 Oktober 1975) In de nabije toekomst zullen de automobilisten in Nederland beter hun weg kunnen vinden door de invoering van een nationaal weg- nummeringssysteem. Belangrijke wegen krijgen namelijk een num- mer dat wordt aangebracht op de wegwijzers voor doorgaande routes. Doordat deze nummers ook op de wegenkaarten worden vermeld, zullen de weggebruikers gemakkelijker een op de kaart uitgezochte route kunnen volgen. Meer duidelijkheid en overeen- stemming tussen kaart en prak- tijk zal ook ontstaan door het invoeren van zogenaamde afrit- benamingen. Elke afrit van de autosnelweg krijgt een naam, die ook op de wegenkaarten kan wor den vermeld, Het is de plaats- naam die in de toekomst bij de afrit als bovenste op de weg- wijzer staat. Deze naam komt niet voor bij andere aansluitingen van dezelfde autosnelweg. 14 KT 1975.1. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 16