Algemene gegevens over de kaart ders van grote kaartencollecties en brengen verras- send veel nieuwe gegevens aan het licht, wat betreft wijze van vervaardiging, aantal drukken enz. Er zal hier nader worden ingegaan op het mogelijke gebruik van de kaart van Zeeland, uitgegeven in 1655, aan de hand van het hierbij gevoegde fragment. Bij de heruitgave in 1973 is overigens een uitstekende inlei- ding geschreven door J. Grooten, die met name veel nieuws gaf over de bronnen van de kaart. De oorspronkelijke kaart verscheen voor het eerst in 1655 bij Nicolaas Visscher te Amsterdam met de latijnse titel "Zelandiae Comitatus Novissima Ta bula" (Nieuwe kaart van het Graafschap Zeeland). Dat de kaarttitel in het latijn werd gesteld was in de 17de eeuw heel gewoon, soms met toevoeging van een ondertitel in het nederlands. Een van de redenen van dit gebruik kan zijn, dat een kaart met latijnse titel - die daardoor gewichtiger klonk - commerci- eel beter lag, dan 6£n met een alledaagse titel in de eigen landstaal. De kaart is als kopergravure gedrukt en bestaat uit 9 deelbladen, die aaneengeplakt een afmeting van 138 x 159 cm heeft. De schaalaanduiding is gedaan in blooise roeden en duitse mijlen en te berekenen op ca. 1 40. 000 (de heruitgave is verkleind tot ca. 1 57. 000). Het noorden bevind zieh nagenoeg boven; er is een kleine afwijking naar rechts. Zoals bekend zal zijn, is het aangeven van de schaal in een verhou- dingsgetal, evenals het plaatsen van het noorden bo ven op een kaart, pas gaandeweg gebruikelijk gewor den vanaf begin 19de eeuw. De kaart omvat het gehele huidige Zeeland (behalve een zuidelijk gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen - dit heeft een historische oorzaak) met een deel van Goeree-Overflakkee en het grensgebied met Brabant. Hoewel in de streekhistorische literatuur vaak ge- sproken wordt over Visscher's kaart van Zeeland is niet Nicolaas Visscher de auteur maar Zacharias Roman (geboren te Haarlem in 1595, overleden te Middelburg ca. 1675), die vanaf 1620 een boekhan- del/uitgeverij te Middelburg had. Roman vervaar- digde de kaart in de jaren 1650-1653 met behulp van diverse toentertijd bestaande, gedrukte en getekende kaarten van delen van Zeeland, hiertoe in Staat ge steld door de toestemming van de Staten van Zeeland om in hun Raadkamer kaarten te mögen raadplegen. Er werden voor zover nagegaan kan worden geen eigen veldwaarneming en metingen gedaan. Het graveren van de kaart vond plaats in de drukke- rij-werkplaats van de firma Nicolaas Visscher. Dit familie-bedrijf kende drie generaties lang (ca. 1630 tot 1720) als uitgeverij een bloeiend bestaan. Dat de kaart van Zeeland voornamelijk bekend staat als de kaart van Visscher komt ook doordat Nicolaas Vis scher de schijn heeft willen wekken dat hij de kaart alleen vervaardigde. Er komen namelijk drukken van de kaart voor, waarbij de naam van Roman is weggelaten en ook exemplaren met een apart opge- plakt, gedrukt titelstrookje möt toevoeging van Roman's naam als auteur. De kaarten die dit opge- plakte (gecorrigeerde) titelstrookje (nog) bevatten zijn waarschijnlijk de exemplaren, die door Zacha rias Roman (die terecht bezwaar maakte) te Middel burg verkocht werden. Over de diverse oplagen van de kaart, die vier druk ken gekend heeft - 1655, 1656 (met enkele verbeterin- gen), 1680 (enigszins bijgewerkt) gedrukt bij Visscher en tussen 1719-1725 (aanzienlijk bijgewerkt) uitgege ven door de Weduwe Ottens en Zonen eveneens te Am sterdam - is weinig te zeggen. Deze zullen eerder in tien- dan in honderdtallen geschat moeten worden. Volledigheidshalve moeten we ook de uitgave noemen van de Franse navolging van de kaart te Parijs bij Le Rouge in 1748. Van de originele kaart zijn nog maar weinig exemplaren over. Van de eerste druk kennen we tot dusver nog 4, van de tweede nog 3, van de derde nog 1 en van de Vierde nog 6 exemplaren. Dat we nu nog maar weinig van deze kaarten terug- vinden in binnen- en buitenlandse kaartenverzamelin- gen, moet niet alleen gezocht worden in de oorspron- kelijk geringe oplagen (daarover bestaat trouwens geen zekerheid), maar ook in het feit dat kaarten die aan de wand worden gehangen, kwetsbaar zijn en eer der in de prullemand terecht komen. De wandkaart die bewaard wordt in losse bladen, eventueel in een band ingebonden, garandeert een betere conservering en het zijn dan ook vrijwel altijd deze exemplaren die nu nog bestaan. De 17de eeuwer kon zieh de kaart aanschaffen met een sierrand van gravures van Steden en dorpen (als "Speculum Zelandiae" ook afzonderlijk uitgege ven) en met een beschrijving, zoals blijkt uit een catalogus van de uitgeverij Visscher uit 1682. Het is echter nog de vraag of dit ook al gold voor de druk ken van de kaart uit 1655/1656. De funktie van de kaart in vroeger tijd Dat we spreken over "wandkaart" met betrekking tot deze kaart vraagt om nadere toelichting, omdat dit kaarttype tegenwoordig niet meer in deze vorm wordt aangetroffen. De moderne wandkaart, voornamelijk in gebruik bij het onderwijs, heeft als eigenschap dat men van een betrekkelijk grote afstand nog duidelijk bepaalde topografische informatie (Steden, wegen, enz.kan waarnemen, omdat die in grootte overdre- ven is weergegeven. De wandkaart uit de 17de eeuw is echter van een geheel ander soort. Men moet de ze kaart van dichtbij bekijken om over de inhoud ge- informeerd te kunnen worden. De kaart van Zeeland was 66n uit de reeks van ge drukte wandkaarten van delen van Nederland (pro- vincies meestal), die in de 17de eeuw werden uitge geven. We kennen achtereenvolgens: De kaart van Groningen, Friesland, Drente en Overijssel 87 x 76 cm; J. van Doetecum, 1606. De kaart van Noord-Holland 116 x 105 cm; Joost Jansz. (Bilhamer of Beeldsnij- der), 1575, gewijzigde heruitgave Harman Allertsz. van Warmenhuysen, 1608. De kaart van het Graafschap Holland (Noord en Zuid-Holland) 114 x 170 cm; B. F. van Berckenrode/W. J. Blaeu, 1621. De kaart van het Graafschap Holland 162 x 302 cm (de grootste.'); J. A.Colom, 1639. De kaart van Overijssel 84 x 104 cm; Nie. ten Have/Gerard Valk, 1650. De kaart van Zeeland 138 x 159 cm; Z. Roman/N. Visscher, 1655. 22 KT 1975.1. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 24