van een schaduwingtekening Een summiere bibliografie en een index besluiten het boek. Vergelijken we dit boek met het leerboek van Keates "C artographic de sign and production", dan moeten we concluderen dat dezelfde zaken behandeld worden, al leggen de auteurs de accenten verschillend. Keates brengt de stof overzichte- lijker, Cuenin blinkt uit met een lucide tekst. Door de toon en een kleiner aantal illustraties doet het werk van de laatste wat droger aan. Beide werken richten zieh op de algemene (topografische) kartografie. Cuenin's deel over de kaartenanalyse, de karto- grafische grammatika (in tome 1) is beter, Keates' deel over de basic technology wint het daar- entegenweer. Wat de prijs betreft, die is voor de Cartographie G6n6rale hoog: voor tome 2 79 franc; voor beide delen samen 207 francs. F. J.Ormeling VANDERVEKENE (Emile), Les Cartes Geographiques du Duche de Luxembourg, öditöes aux XVIe, XVIIe, et XVIIIe siöcles. Luxembourg, Editions de l'imprimerie Saint-Paul S.A. (Bofte postale 1908), premiöre Edition 1975, XVI en 301 pp. 26 x 21 cm, 1 overzichtskaart, ongeveer 190 zwart-wit foto's, Catalogue descriptif et illustrü. Lux. fr. 2100 (ong. f 140,-) Emile van der Vekene, Senator van het Gutenberg-Gesellschaft, is conservator van de "kostbare zaken" van de Bibliothöque Nationale te Luxemburg. Bij deze kostbare zaken worden daar ook de historische kaarten gerekend. De laatste jaren heeft Van der Vekene zieh bijzonder intensief bezig gehouden met diö oude kaarten die betrekking hebben op het oude hertogdom Luxemburg. Daarbij raadpleegde hij persoon- lijk een groot aantal belangrijke collecties in West-Europa, en correspondeerde over de kaarten met een aantal veraf gelegen instituten. Ook een tiental Nederlandse instituten zijn bij het onderzoek betrokken waarvan de Universiteitsbibliotheken van Amsterdam en Leiden en het Geografisch Instituut te Utrecht de belangrijkste leveranciers zijn van "exemplaren" en foto's. De belangrijkste bronnen waren voor Van der Vekene de verschillende Luxemburgse archieven en de Bibliothöque Nationale te Parijs. Enige maanden geleden verscheen bovengenoemd boek dat een zo volledig mogelijke inventaris of catalogus wil zijn van de gedrukte kaarten van het oude hertogdom Luxemburg. Deze omschrijving geeft tevens de "grenzen" van het boek aan. De grens van de behandelde periode ligt bij de Franse Revolutie, zo tegen 1800, want daarna heet het hertogdom eerst het "Woudendepartement" en later, naWenenl815, wordt het het GROOT-hertogdom Luxemburg. Het begin ligt bij de kaart van Luxemburg zoals die door Gerard de Jode in 1578 werd uitgegeven; het boek bestrijkt dus ruim twee eeuwen, en in die periode versehenen er zo'n 85 verschillende kaarten van Luxemburg, met daarnaast nog eens zo'n 75 Varianten. De uitgevers zagen blijkbaar wel brood in kaarten van het politiek en militair belangrijke Luxemburg. Na een kort voor- of dankwoord en een körte inleiding waarin Van der Vekene zijn doelstellingen uiteen zet, en de oudere literatuur over kaarten van Luxemburg bespreekt, volgt de beschrijving van de kaarten. Dit gebeurt in chronologische volgorde. Het boek is louter een catalogus, omdat verbindende tekst in het geheel ontbreekt. Er is dus geen doorlopend verhaal, maar Van der Vekene geeft bij zijn beschrijvingen zoveel informatie over de kaart, de atlas en de bij de kaartvervaardiging betrokken personen dat men dit "verhaal", indien men dat wil, zelf vrij eenvoudig kan reconstrueren. Van elke kaart geeft hij: een code-nummer, de naam van de auteur en/of de uitgever, de titel en bijtitels, het impressum, de collatie en annotatie, de locatie van een aantal exemplaren en bibliografische verwijzingen. Vervolgens vertelt hij in het kort de geschiedenis van de kaart, de atlas, of de koperplaat, en iets over de auteurs, graveurs, uitgevers of andere medewerkers. Hij besluit steeds met een opgave van de geraadpleegde literatuur. Van elke nieuwe kaart neemt hij een totale afbeelding op, die dan wel niet altijd leesbaar is, maar dat is ook niet de bedoeling: als men de kaart maar kan identificeren. Van Varianten toont hij steeds een kenmerkend detail, zodat ook hier identificatie mogelijk is. Van een aantal belangrijke atlassen is tevens een foto van de titelpagina opgenomen. Hij besluit zijn boek met de gebruikelijke personen- en titel- indexen. Het geheel is, zowel inhoudelijk als uiterlijk, van zeer goede kwaliteit. Het boek is dan ook voor alle instituten die in het bezit zijn van een wat grotere collectie historische kaarten, of waar historisch-kartografisch onderzoek wordt gedaan, een zeer nuttige aanwinst, terwijl ook velen die dan wel geen eigen collectie bezitten, maar wel van historische kaarten (of van Luxemburg) houden veel plezier aan dit boek zullen hebben. Heiaas is de eerste oplage op dit ogen- blik (September 1975) vrijwel uitverkocht, maar er bestaat een goede kans dat er binnenkort een tweede druk verschijnt. Rest nog te vermelden dat Van der Vekene bezig is een soortgelijk werk samen te stellen voor de historische kaarten van de vestingstad Luxemburg; dit bij wijze van aankondiging op lange termijn. W.A.M. van den Dries 28 KT 1975.1. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 30