in memoriam F.W.Michels Op 21 Oktober overleed in zijn woning te Amsterdam op 69 jarige leeftijd Fredericus Wilhelmus Michels. In Ricas Michels verliest Nederland een van de meest kreatieve kartografen van deze tijd en verliest zijn gezin, familie en vriendenkring een heel bijzondere en veelzijdige man en vriend. Geboren te Amsterdam, woonde hij van 1908 tot 1916 in Berlijn, daarna in Meppel, waar hij ook de HBS bezocht en Paula Pet leerde kennen. In Amsterdam werd hij stuurmansleerling en in de jaren 1925-1926 voer hij voor het eerst op de lijndiensten naar Oost- IndiäNa een onderbreking van de Studie door de mi- litaire dienst voer hij als tweede stuurman op sche- pen längs de Oostkust van Afrika en in 1932, nog nöt voor de ekonomische wereldcrisis, behaalde hij het diploma voor eerste stuurman, inclusief gezagvoer- dersbevoegdheid. Als uitverkorene onder velen die werkloos bleven, kon hij op zee blijven tot 1937, in welk jaar een einde kwam aan een periode van twaalf jaar varen. Hierna volgde een periode met afwisse- lende bezigheden in het boekhandels- en drukkersvak, met journalistieke werkzaamheden en met een eigen reklamebureautje In 1938 richtte" hij een zweefvliegclub op, haalde het A-brevet en zou zeker hoger geklommen zijn indien de oorlog niet was uitgebroken. In de meidagen van 1940 was hij als matroos onder de wapens in Rotter dam en onder de duitse bezetting was hij directeur van een boekhandel te Amsterdam. Zijn aktiviteiten in het verzet vonden plaats in de "Je maintiendrai" groep. Naast het beroep van boekhandelaar bedreef hij de tekenkunst (o. a. als leraar) en schreef een aantal artikelen en verhalen. Zijn journalistieke loop- baan begon pas goed toen hij in mei '45 medewerker bij de staf van Je maintiendrai werd. Vooral in de periode 1945-1951 heeft Ricus Michels een groot aan tal bijdragen aan tijdschriften geleverd. Dit waren deels literaire studies en kritieken deels sociaal- ekonomische en politiek getinte reportages, door hemzelf van illustraties voorzien. Na de oorlog ver- scheen ook plotseling de uitgave van zijn in de jaren 1932-1937 geschreven reisverhalen; "Reis zonder einde" (A.A.M. Stols, Den Haag 1946) en in 1947, uitgave Vrij Nederland, "Nederland werkt", waar- in de sociaal-ekonomische verkenningstochten per fiets door Nederland verwerkt werden. Hoe verdienstelijk het literaire en journalistieke werk van Ricus Michels ook geweest mag zijn, het zou hem op den duur waarschijnlijk toch niet die er- kenning gebracht hebben die hem in het kartografisch werk wel te beurt gevallen is. Daarom is de dag in 1949 waarop hij op een (anonieme) advertentie reflec- teerde en daarna door de uitgeverij Djambatan in dienst genomen werd een zdör belangrijke dag ge weest. Aanvankelijk bestond het werk bij Djambatan uit het schrijven van boeken over diverse onderwer- pen voor Indonesie, maar in 1951 ontving hij plotse ling de opdracht om drukproeven voor een wereld- atlas t.b. v. het onderwijs in Indonesie kritisch te willen bezien en onmiddellijk daarop volgde de uitno- diging om een opengevallen stafpositie te vervullen. Dat was het tijdstip waarop Ricus Michels voor het eerst van zijn leven met de kartografie in aanraking kwam. Onmiddellijk ontolooide hij hierin eenzelfde kreativiteit als men voordien in de journalistiek van hem gewoon was. Aan alle atlassen die bij Djambatan voor het buitenland werden vervaardigd heeft hij mee- gewerkt en vele atlassen werden naar zijn ontwerp ge- maakt, ofschoon dit niet op de titelpagina werd ver meld. De met enthousiasme begonnen periode bij Djambatan, steunend op de verering voor de direkteur waaraan de relaties uit het verzet weer ten grondslag lagen, eindigde met een teleurstelling. Nadat hij in 1956 ontslag had genomen begon voor Ricus MichelS de kartografie pas goed. In zijn eigen kartografisch- en adviesbureau ontstond veel klein werk, maar in 1957 kwam ook zijn eerste grote werk van de tekentafel: de "Panoramakaart Rotterdam- Europoort". Deze stijl, de figuratieve topografische kaart, heeft hem de erkenning van zijn kartografisch meesterschap gebracht. Imponerende werken als "De Nederlanden; Panorama van Stad en Lande" uit 1962 en "De Zaanstreek" uit 1967 hebben hem verder de weg naar de roem geeffend. Tot zijn grote populari- teit in Nederland en daarbuiten hebben de ca. 20 "Grolsch-kaarten" veel bijgedragen, die in de jaren 1969-1975 versehenen. Hun afdruk op de bierblikjes hebben van de kaart een handelsmerk gemaakt, maar men kan zieh afvragen hoeveel dorst er gelest wordt zonder dat men weet wie de maker van het kartogra fisch merkteken is. Met deze "Grolsch-kaarten" heeft Ricus Michels een variant van het perspektief tekenen toegepast, die in de kartografie nog niet be- kend was. Hij zelf noemde die variant de groothoek- projektie. Naast andere prachtige panoramakaarten zoals "Zwammerdam" (1968) en "Tongeren" (1969) wordt het laatste grote werkstuk waaraan hij gewerkt heeft: de "Biesbosch", toch wel algemeen als zijn allerbeste werk beschouwd. Met deze stijl, in bovenstaande grote werken toege past, heeft hij zieh onder de grote vernieuwers van de Nederlandse kartografie geplaatst. Tragisch is het dat zijn mooiste kaart verbonden is met het noodlot dat zijn leven vanaf die fatale 13e augustus zou gaan

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 6