Tabel 3Belangstelling voor afzonderlijke körte cursüssen. Aantal Score Automatisering 36 72 Foto-interpretatie 34 61 Kaartontwerp 36 72 Redaktie doc. 27 40 Kaartschrift 29 49 Reprotechniek 40 92 Kleur 30 60 Toponymie 10 10 Geomorfologie 13 15 Kaartbeheer 25 35 Reliefschool 14 23 Kostprij sberekening 24 40 N etwerkplann ing 16 32 Stadskartografie 22 44 de bestaande kartografendagen, maar dan van längere duur, blijkt groot te zijn. De geenqueteerden konden hun belangstelling voor bepaalde onderwerpen van dergelijke cursussen aangeven door een aantal onder werpen (zie tabel 3) met resp. 0, 1 2 of 3 aan te kruisen. De nul duidde op geen, de 3 op grote belang stelling. Indien we de belangstellingswaarderingen voor de verschillende onderwerpen optellen, komen we tot de in tabel 3 opgetekende scores. De score stemt overeen met de gemiddelde belangstelling voor een bepaald onderwerp maal het aantal belangstellen de bedrijven of diensten. De hoogste score blijken de onderwerpen Reprotech- niek (92), Automatisering (72), Kaartontwerp (72), Foto-interpretatie (61) en Kleur (60) te hebben. Andere onderwerpen, die niet bij vraag 3 vermeld standen, doch die de beantwoorders van deze vraag zouden wensen als thema van afzonderlijke cursussen, waren: het ontwerpen van visuele hulpmiddelen, drie- dimensionale kartografie, projekties, de geografische terminologie op buitenlandse kaarten, wetskennis, auteursrecht, generalisatie, incl. thematische kar tografie, en inzicht in de technische werkzaamheden bij een gemeentelijke afdeling Grondzaken. Interpretatie van de resultaten Blijkens tabel 1 is er behoefte aan 48 kartografen met een opleiding op HTS-niveau. Bij een respons van 60% lijkt het gerechtvaardigd om de totale behoefte op 60 personen te schatten. Dit is zeker gerechtvaardigd als instellingen als de Cultuurtechnische Diensten, Kador, Centraal Bureau voor de Statistiek en het Bureau Atlas van Nederland niet op de enqu§te rea- geerden Uit de binnengekomen enqueteformulieren blijkt dat de behoefte aan aanvullende opleidingen (vraag 2) steeds gekoppeld is aan die voor de HTS-opleiding, en niet apart voorkomt. Naast het kleinere aantal (HTS: 48, aanvullende opleiding: 30) is deze gekop- pelde belangstelling ook een indicatie voor de gerin gere interesse voor zo'n tussenopleiding voor dit opleidingsprobleem. Het is echter niet onmogelijk, dat als het opzetten en starten van een kartografie- opleiding op HTS-niveau niet lukt, op een dergelijke tussenoplossing teruggevallen moet worden. Ervaringen met zo'n opleiding in de Bondsrepubliek Duitsland en Zwitserland zijn zeker niet ongunstig (2). De onderwerpen voor afzonderlijke cursussen die uit tabel 3 naar voren komen zijn aan het NVK-bestuur doorgegeven, zodat bij het organiseren van körnende studiedagen rekening met deze Verlangens kan worden gehouden. Of een geschatte behoefte aan 60 op HTS- niveau opgeleide kartografen voor de körnende 10 jaar groot genoeg is om er een HTS-opleiding mee te kunnen starten, is een probleem dat de Werkgroep Kartografische Vorming nu onderzoekt. Ze zou daar- bij zeer erkentelijk zijn voor suggesties(3) van de leden van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. F. J. Ormeling Noten (1) De Werkgroep Kartografische Vorming van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie bestaat uit: A.Bus, J.Ooms, F. J. Ormeling (secretaris), J.E.Romein, A.H.Sijmons en A. van der Waag (voorzitter) (2) H.Bosse K.-H.Meine, Ausbildungswege in der Kartographie. Bibliotheca Cartographica Nova 1, Kirschbaum Verlag, Bonn Bad Godesberg 1975. (3) Suggesties te richten aan het Secretariaat van de Werkgroep Kartografische Vorming NVK, p/a drs. F. J. Ormeling, Geografisch Instituut, Heidelberglaan 2, Utrecht. KT 1975.1.4 9

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 11