KARTOGRAFISCHE STUDIEDAGEN IN SWANSEA In het Verenigd Koninkrijk worden op twee plaatsen kartografen op akademisch niveau opgeleid. Een van deze plaatsen is Swansea. In September j.l. werden hier door de Britse kartografen de jaarlijkse studiedagen gehouden. Een bijzon- derheid van deze studiedagen was het feit, dat het programma bijna geheel verzorgd werd door leerlin- gen van £en van de nestors van de Britse kartografie: Derek Maling. Prof. Maling doceert sedert 1954 het vak Kartografie en geniet in Nederland ook bekendheid door zijn publikatie over kaartprojekties. Zijn leerlingen zijn over de gehele wereld uitgezwermd en dat was o.a. de reden dat het programma niet alleen gevarieerd van inhoud maar ook van herkomst was. In de eerste lezing zette David Woodward, momenteel werkzaam in Chicago, uiteen, waarom de atlaskartografie in Noord-Amerika een van de rest van de wereld af- wijkend uiterlijk heeft. Volgens Woodward komt dit voornamelijk doordat men in Amerika een voor- keur heeft voor feile tinten, druk- letters, lijnrasters, scherpe con- touren en doorzichtige (transparan- te) inkten. Dit vloeit voort uit een speciale techniek, die vroeger ge- bruikt werd, de cerografie (gra- veren in een waslaag). Het Ameri- kaanse publiek is momenteel nog zo gewend aan deze kaartstijl, dat het naar zulke Produkten blijft vragen, ook al behoort de cerogra fie reeds lang tot het verleden. Mej. Elri Liebenberger, werk zaam bij de Universiteit van Zuid- Afrika, vertelde welke fouten er op kunnen treden, indien niet-kar- tografisch geschoolden gebruik ma- ken van SYMAP programma's voor lineprinterkaartenBehalve met haar werk op automatiseringsge- bied heeft mej. Liebenberger zieh ook bezig gehouden met de geschie- denis van de kartering van Zuid- Afrika. Van haar hand is hierover een publikatie versehenen in het Afrikaans. Alan Hughes, nu werkzaam in Canada bij de Brock University, hield een lezing over de klassifi- katie van kartografische informa- tie. De verschillende manieren en de wijze waarop dit in de bestaan- de literatuur gepresenteerd wordt, vonden in zijn betoog weinig waar- dering. Dank zij de aanwezigheid van een aantal schrijvers van de door hem aangehaalde literatuur (o.a. prof. Robinson) ontstond er een levendige discussie. De Kartografie wordt in Swansea gesteund door de geografen en de belangrijkste plaatselijke exponent hiervan is prof. Balchin. Deze pleit al vele jaren voor een inten- sievere ontwikkeling van het gra fisch voorstellingsvermogen van kinderen. Zijn lezing droeg de titel Graphicacy, en handelde over het in Staat zijn om zieh grafisch uit te drukken. Dit is volgens hem even belangrijk als literaey (alfa- betisme), numeraey en articulacy (het in Staat zijn met cijfers om te gaan resp. de mogelijkheid tot sociale contacten). De Heer Flanders van het Depart ment of the Environment (Minis- terie van Ruimtelijke Ordening) hield een zeer goede lezing over het vervaardigen van kaarten, die moeten dienen om kleurendia's voor projectiedoeleinden te maken. Voor alle mogelijke projectie- afstanden heeft men, om een goed zichtbaar resultaat te bereiken, tabellen uitgewerkt waaruit men dan de minimale corpsgrootte van de verschillende schriftsoorten kan aflezen. Ook de voorbeelden van kleurgebruik, van de mate van detaillering en van de lettertypen droegen alle bij tot het besef dat men voor te projecteren dia's niet kan volstaan met bestaande kaar ten te fotografieren, maar dat er speciale kaarten voor moeten wor den vervaardigd. Een vast onderdeel van de Britse studiedagen is de tentoonstelling. Ook dit keer gaf deze een prachtig overzicht van het kartografische gebeuren op dit eiland. Hoogtepun- ten waren de nieuwe kaarten op schaal 1 100.000 van heel Groot Brittannib van de firma's Barthole- mew (topografische kaart) en Philips (wegenkaart)een serie nieuwe pianologische kaarten van de firma D.Fryer Co en de elk jaar weer verbijsterende hoeveel- heid atlassen voor vele landen in de gehele wereld. Bovendien ver- toonde de firma Contraves een film over het nieuwe automatische kartografische systeem dat bij het IFAG te Frankfurt is opgebouwd. De volgende studiedagen (1976) worden in Aberdeen (in Oost- Schotland) gehouden. Hoewel er volgens sommige Britten dit jaar al een "hell of a lot of foreigners" waren, is het toch alleszins de moeite waard om te proberen in 1976 (§eptember) naar deze Schotse stad te gaan. F.J. Ormeling 10 KT 1975.1.4

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 12