Bijlage bij C.Koeman "Een 17e eeuwse kartograaf aan het woord" in het kartografisch Tijdschrift 1975.1.4. Volledige tekst van de NOTA OP DE GROOTE ASIATISCHE GESCHKEVENE CAEKTE 132 Nota op de groote Asiatische Geschrevene CAERTE per Dominum Pauli H. Anno dorn in i 19 September 1671. Als mede van de Indische Zee op Wassende graden Anno 16. bij mij uytgerekent, ontworpen en gemaeckt. Eysehend in H.B. (hollandsch Baar)?? 100 ponden. Doch ick niet een spogh water als mijn sober ende elende dachloon 133 L Aenmerkingh op de Groote Indische Zee Wassende graden Anno 16den Nota Bene: d'Groote Indise Zee wassende graden war de middelijn verscheelt op 16 gr. 1 mijl met de ordinair kleijne, en op 20.1. graden dat de gelijckgraden wassende lijn cleynder is. 1. Doch is al dit abuijs, en daer mijn hooft een i dach mede gebrooken, eer't bij gevall gevonden, dat de Indische Zee gelijkgraden 1 mijl a 2 grooter van besteck als de derde wassende gradencaert is en derhalven op't wassen van de grote (of dobbele) bestecken van de wassende graden bij naerovereen komt. 2. En is dan N.B. alleen te letten, dat de graden op dit nieuwe, op deselfde lengde accurater met de passer naergesien, en in 5 ofte 10 gelijken verdeelt worden, seg op de lengde op den Equatoren de gelijk blijven. 3. Maer de breete heb bevonden bezuyden en Noorden is op 10 graden. Een halve duijtse mijl voort te setten op 14 graden 1 geheel mijl. Voort op elcken graed de passer te volgen oft van graed tot graed 't Zeeuse of Z. te volgen. Of N.B. op een geheel coper graedlijn vooreerst om de minste moeyte en meest zaght met zucht te teykenen. 4. Voorts op de Tropici te letten en de eerste te trecken op de punt van Mascati in Arabia en onder't't landt van door Nieu Neger om verder van de nordeust te blijven, waerna dan met groot voorsichtigheyt de graed 23:30 te laten op een hair lopen. 133 R Hoogtenmeting van de Indise Asiatische Caerte neffens ander begönne dese 19. septembris 1671. Voor eerst de groote Asiatische caert. Hebbende mijn passer correct gestelt en bevinde dat het een gelijcckgraed caert en op de Noorder breedte van de equator tot op 43 gr. niets verscheelt. Voor eerst beginnende van Gamaron tot Oost aen, loopt de Tropicus Cancri door de baij en punt van de Eylande van Soar in Arabia, door de lantpunt 16 mijl beoosten Gesuratte, (=Guzaratte) door de punt van Nieu Neger 45 mijl Oostlijke door 't vernieuwde boecht van Bengalen door de zuydpunt van Nedia etc. De nieuwe Groot Indische (verbeterde) Zee is op't selfde besteck als bovengenoemd gevolght, doch verscheelt op hele nauwe meting van de Linie tot 29 gr. Noorde-breed 15 minuten, is in de verbeterde boch van Bengalen heel anders als voorgaend, doch 134 L beginnen wederom te gelijken bij Punta del Rama en de stad Atrackan leydt 't moorse quartier van dito stad 2 graden of 30 mijlen van de Tropicus en dito quartier in de groot Indise Zee van dito Tropicus 26j mijlen. In de kleijne gewoonlijke (gelijkgradige) Indise Zee etc. accurat half soo groot van besteck als boven genoemde beyden, is altijdt seer naeukeurig geleth, en de Tropicus gebragt door de 2 klippen van 't Eyland Zaboga in 't Roode Meer, voors ostelijck 2 mijlen boven 't eijland Curiale in Arabia Foelix, scheelt op bovengenoemde beyde ruijm 9 mijlen (meerder als een graed). Dat zuijlijke loopt voors ostelijck door de Cust van Jaqueto (in Gesoratte) 't verschil dito, voorts ostelijck door (de Revier) Barranger 10 mijlen zuijdelijk, welck Barrager in beyde booven- genoemde niet vinde, maer in de groot Asiatische de plaets van Barenegger verscheelt van de Tropicus 1 graed of 15 mijlen. In de "Ouwe Indise Zee" is geen gelijkenisse noch yets daeraf te vinden. Loopende voorts met de Tropicus in de Asiatische caert oostelijk van dito Barnegger door een eerst plaets (in China in 't landtschap Annan) genoemt Langsueng 222 mijlen oft bijna 16 graden, (in marge: Langsueng op 23 gr.16 minute Asia.C.) en van dar noch bijna 8 gr. oft 120 mijlen door de Noort custe van eyland Macao en vandar bijna 6 grade, bijna 88 mijlen door Noanhan of Ilba Formosa, en voorts ostelljk 250 mijlen besuijde Una Colonna een van de (marge: Nortkust van Maccao op 23 gr.28 minute) Ladrones 6 mijlen van daer 7 gr.45 minute de caert eyndigt. (marge: 23 gr.29 min.) (marge: Una Colonna 23 gr. 31 min.) 134 R In onse caerte (daerin d'Noort cust van Maccao vooreerst in de Indise Generael Noort) loopt de Tropicus 6/8 graden of 40 minuten noordelijker door de Cloxbay in China, Voors door de Pescadores. Verscheelt met dito Asiatise caert op Macao 11 mijlen op de Kloxbaij, de Peho 13 mijlen, loopt voors door 't bovenst van dos Colonnes, alwaer't verschil dito 13 1/4 mijlen. (In marge: Onse Nortkust van Maccao general cart 22 gr.50 minuten Aijn: - 55 minuten Generaal kart in Aijn. (Sina? Cloxbay 23:30! leydt (ultimo?) Una Colonna) KT 1975.1.4 19a

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 21