Comende voorts tot de Linia Equinalis: Deselvige gaet in de Asiatische (de eerste plaets), dicht aan de Zuidkust van de eerste Ilhas de Diego Royes, boven het 3de van de westelijke van de Maldives bij Sedu, voorts door de Zuijdkant van dat eerste van Ouro, (In marge: moeten aen zijn) dicht onder Bathou, wat af van de Bathang, tussche de 2 onderst Eylandtjes door Lingen, een half strobreed onder de nortwesthoek (moeten deur gaen) voorts door Moria Landa (moeten boven zijn). N.B. hier te letten, moet boven 't eerste van de westelijkst zijn, en wint dan darmede 't Linge In Batang voorts door de caeb en bay van Temael op Celebes. Maer Temael, cust van Maba in Halmahera, sien ick geen kans om de Lini met de paralell Oost en Weststrek gelijk te krijgen, dewelcke hier tegen 't Westelijckst begin 8 mijlen, en op't Oostelijkst eijnd 12 Duytsehe mijlen verscheelt, so dat, bij— aldien de paralell van de middelcompasss- strek niet verschillen, 't onmogelijck is t'verhelpen, mits presumeer de stukke niet behoorlijk aen- een gevoeght, en de landen op haer reghte, of so veer bekende, ofte veelmeer gewoonlijke hoogde geleijt. 135 L Nu vinde ick in't meten dat de paral- lellen aen de Westzijde van de caert bij— na van de middellinie en de compasstrecke, eevenredig. Dog aen de Oostzijde ende wel gelijck ten naestenbij, mar boven ten naestebij 5 mijlen ingetrockke (waer het onder soo, so had ick van de 12 mijlen 5 ge wonnen volgens behorende compaspara- lellen. Zijn aen de Westkand wedrom te naestenbij wel, maer aen de Oostkant bij— na een strobreed nu uytgetrockken. Volgende vercklijnend sluytlijn (in marge de onderste in de compasstrecke) aen de Westkant boven wat uijt en onder gelijck, en aen de Oostkandt boven gelijck, en onder wat bijna een strobreed uijt de paralellen der lengd. Verscheelt omtrent strobreed en kan op so een groot oft juijst bij een ongelyk tafel so genaeuw niet uijtvallen, gelijk oock op onse gelijnde bij Rustice so effen op een haer niet ga(et)? en somtijds door zijn oude gebulte getroken tafel niet een kleijntii verschille. Darom moeten opmerck op (etc.)? 135 R Nu een reys begonnen Fratri Dionijsii vel Ambrosii respira schept asem. Ten eersten winde de middellin Oost en West van 't compas niet reght na mij liniael, en derhalven noch minder de ander paralellen van dien descenderende. Nu accorderen de linien van Rustice (Ruesta?) wel nader met mijn liniael, hoewel in de midde juijst niet welkomen 'tweleck aen Rustice of mijn tafel hier kan schelen segg dan dese Indise falso. Gelijck de 2de lijne en op dese nieuwe bij mij getrockken noch weyniger verscheelt. Bemercke evenwel eenige weynig verschil. De so my dunckt is spruijtende in 't aensetten van Rustic. Diens liniaal vrij veel te kort als ook de mijne ruijm f eile. Ick late van dese Indise in zijn wese en sien dan hoever mijn getrockken, en te deel geschrevene redden kan, en hoe maet 't verschil met voorgenoemde mercken dewelcke in alle onse caerten accurate gewoonlijk Stellende dan tot fondament de oft wel verbeterde Sumatracart 't p.Bathou op de Westcust bij de C(aep) Bathang. door Lingen Linga) bewesten de straet Sucapoura, vort 9 minuten boven Landa in Borneo, voorts door de Caep en Bay Temael in Celebes enz. en voorts door de N.Oostkust van Maba op Halmahera. 136 L Latende dan nu mijn lijn door't eyland Bathou, als geseydt, reght naukeurig (paralel) na de Oost en West streken lopen, so komt mijn westlijkst merck correct overeen met onse gewoonlijck Indise zee, gelijckgradig in de Zuydelijckst van de Eerst of Nordelijkst de Diego Royes en de Zuydelijckst van Sedu, en accorderen mede met de dubbe oft Groote Indische Zee tot Barbocel Voorts om de Oost in de Javaansche Cart accordeert met Moria Landa, doch (NB de eerst fout) loopt ontrent 4 mijlen noordelijk als de Caep en Baij Temoel. Op de Castricoms Rhede, bij de groote nu nieu Ondeckt Bocht op Celebes verscheeld zij met dese Nieu Asiatisch ontrent 5 mijlen datse Noordelijke, en op de Cart van de Indise oost ontrent 8 mijl, gelijck moda accurati in de Groote Moluckse, en op de kust van Maba in Halmaher ontrents 7 mijlen. Dit es t'al, en dunckt mij de mooijt niet wardig om dese te verwerpen mits gedacht ouste de twijfelachtig, en weijnig bevaeren en is hier uijt genoegsam de anhechtigs Belangend nu de Tropius, hiervan kan ick niets gewisses seggen, voor vast resolutie genomen, of se door onse gevoulen hoogde sal brengen door de Cloxbay in China ende Pehou de Piscadores door de 2 onderst Eylanden van Pouchan op de kust van Tayowan, als mede door dos Colonnas op de Ladrones, gelijck onse. 136 R En de Oostindise Indise Noordt, als mede 'tgroot Besteck van t noordelijkst derde deel anders China en Japan de ander Grootelijcks hiermede sullen gebrandtmerckt wourde verschillende Extra ordinaris wel Ruijm 14 Duijtse mijle of bijkans de graed (in marge: dat dese Tropicus Noordelijke moet wesen), Welck verschil ick int eerst, doen ick dese Cart sagh datelijk bemerckt en (Mijn Edele Heer Bl.) aendiende, en ook naderhand(.) doch seijde: sou mar voortgaen, men kond dit darna in 't maken van de Graedstock verhelpen, en 't Resterend verschil heb (ik) niet bemerckt, als vertrouwe dat met goede kunst en kennisse gefabriceerd (dat mest weten). Postscriptum Nota. In de Groote Indise Noort, ao 63, of darontrent van Batavia gekomen zijnde, op papier gemackt, zijnde grooter besteck als de Asiatische, en op 20 mijlen 3 verschilende loopt de Equator onder Landa, voors 2 mijl onder Caep Temoel en wederom (vrij) boven de Cust van Maba en de Noorder Tropicus, boven de Noord kust van Maccao 10 mijlen door de Klockxbaij en Pehoe en gelijck ons ordinair Indische Verbeterde Noort. 19b KT 1975.1.4

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 22