Bewegwijzering autosnelwegen en nationale routenummering doorgaande wegen G.Piket Masfesföffils Door de Minister van Verkeer en Waterstaat werd op 21 Oktober j.l. een nationaal wegnummeringssysteem aangekondigd. Op de wegwijzers van doorgaande rou- tes zal een nummering worden aangebracht, waarbij van de gedachte is uitgegaan, dat deze nummers ook op de wegenkaarten zullen worden aangegeven. Hier- door zal het voor de weggebruiker gemakkelijker zijn, hetzij de route vooraf uit te stippelen, hetzij tijdens de rit de kaart snel te kunnen raadplegen. Als tweede hulpmiddel zou dan de afritbenaming ge- bruikt kunnen worden. Elke afrit krijgt een naam, welke bij voorkeur ook op de wegenkaart wordt aange- duid (zie bijgevoegd kaartje "Bewegwijzering op auto- snelwegen - Afritbenaming"). Deze naam zal de bo- venste plaats innemen op de wegwijzer. Eenzelfde afritbenaming zal längs dezelfde autosnelweg in de rijrichting - ongeacht andere aansluitingen - niet meer voorkomen Verder wordt als nieuw element het informatiepaneel ingevoerd. Dit is een bord, op een parkeerplaats op- gesteld, waarop een wegenkaart voorkomt, aangevuld met toeristische informatie. Genoemde zaken zijn door de Minister van Verkeer en Waterstaat vastge- legd in "Richtlijnen bewegwijzering autosnelwegen". Ten behoeve van de doorgaande richting worden weg wijzers naast of boven de autosnelwegen aangebracht en zullen deze behalve het wegnummer in het alge- meen slechts twee plaatsnamen bevatten. De eerste is de naam van het eerste hoofddoel, dat een belang- rijke plaats kan zijn, gelegen aan of bij de autosnel weg. Als tweede is de naam van het einddoel aange geven; dit is in het algemeen het laatste hoofddoel van een autosnelweg. Voor de afslaande richting staan de namen van plaatsen op borden vermeld, gelegen aan weerszijden van een autosnelweg. Zonodig zullen op deze borden drie namen worden aangegeven; de boven- ste hiervan is de afritbenaming. De bewegwijzering op autosnelwegen brengt enige bijzondere problemen met zieh mede, die voortvloeien uit het karakter van deze wegen. Door de grotere weg- lengte ligt een belangrijk aantal plaatsen aan of nabij eenzelfde autosnelweg, zodat behoefte wordt gevoeld aan het vermelden van veel plaatsnamen op de beweg- wijzeringsborden. Door de hogere snelheden waar- mede weggebruikers op autosnelwegen plegen te rij den, is er voor het lezen van de plaatsnamen echter weinig tijd beschikbaar. Deze leestijd is gelijk aan de tijd die nodig is voor het afleggen van de afstand bis sen het punt waar de opschriften leesbaar zijn en het punt waar de opschriften uit het gezichtsveld van de weggebruiker verdwijnen. De leesweg bedraagt bij läge borden in de zijberm plm. 140 m en bij portalen boven de rijbaan plm. 170 m. De toe te passen letter- hoogte van 36 cm voor kapitalen en 27 cm voor onder- kastletters houdt daarbij in dat 7 resp. 10 informatie- eenheden (plaatsnamen, pijlen, wegnummers, afstand- aanduidingen) per bermbord resp. portaal kunnen wor den vermeld. Zoals eerder is gesteld berust het systeem van de in formatie op een gecombineerd gebruik van autokaar- ten en de bewegwijzering längs autosnelwegen, waar bij de relatie daartussen primair is gelegen in weg nummers en afritbenamingen. Gezien de körte lees tijd dient de beschrifting op de kaart zoveel mogelijk te worden aangepast met die op de borden. De afritbenaming wäre bij voorkeur afzonderlijk en omkaderd aan te duiden op de wegenkaarten. Vermoe- delijk zullen daardoor de op enkele autokaarten reeds aangegeven omkaderde benamingen längs autowegen dienen te vervallen om verwarring te voorkomen. Kaartredacteuren hebben in de regel een hekel aan normalisatie. Voor het gebruik maken van dezelfde tekens en Symbolen op autokaarten - en mogelijk als een goed begin - zou ik toch een lans willen breken, niet alleen in het belang van de verkeersveiligheid, maar in hoofdzaak voor de kaartgebruiker. Er zijn nog vele automobilisten, die nooit hebben "geleerd" een kaart te lezen! Ten behoeve van de bij de doorgaande wegen aange geven weg- en routenummers, al of niet op de richtings- borden aangeduid, zou ik dezelfde gedragsregels ten aanzien van de aangifte op autokaarten willen aanbeve- len. Hier speelt de kleur en de letter van de nummer- aanduiding een belangrijke rol. Op de bijgevoegde kaartjes Wegnummering op de bewegwijzering-plan le fase" en "Wegnummering op de bewegwijzering- plan 1979", zijn deze aangegeven. De kleur van deze aanduiding speelt zoals gezegd een grote rol. KT 1975.1.4 23

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 27