ROGGE (H. L.), Register op land- meetkundige literatuur in Neder- land, 1961-1970; Delft, Rijkscom- missie voor Geodesie, 1975, 325 pp., ISBN 90 6132 026 7. Prijs f 10,-. Dit register (het tweede van Rogge, wiens eersteling op dit gebied de periode 1935-1960 bestreek) is een zogenaamde 'dictionary-cataiogue artikelen, die versehenen zijn in een tiental landmeetkundige en geodetische tijdschriften of perio- dieken, zijn opgenomen in 6en doorlopende alfabetische lijst met als Ingangen "auteur" en "tref- woord" (een woord dat, of uitdruk- king die, de inhoud van een artikel karakteriseert). E6n artikel (bij Rogge ook boekbesprekingen, be richten, in memoria, etc.) komt dus minstens twee maal, meestal vaker in de lijst voor; een bepaald artikel van Koeman en Van der Weiden bleek bij een steekproef zelfs via 7 versehillende ingangen te bereiken. De kans om "iets" te vinden is dan ook zeer groot. Het accent ligt op de tijdschrift- artikelen; boeken of andere losse publikaties worden niet opgenomen, tenzij ze in een van de periodieken besproken worden. Rogge heeft deze boekbesprekingen nog eens in een aparte lijst verwerkt; ook geeft hij een lijst van boekbespre- kers. Zeer nuttig is ook een lijst van scripties voor het ingenieurs- examen geodesie aan de TH te Delft, over de periode 1950-1970. Hij besluit met een handige lijst van alle afkortingen (van ACI tot ZWO) die in de vermelde titels werden gebruikt. Kartografische artikelen zijn al- leen opgenomen voor zo ver deze artikelen in de 10 bestudeerde periodieken geplaatst zijn; karto grafische tijdschriften en perio dieken zijn (evenals fotogramme- trische) niet verwerkt, maar het ligt wel in Rogge's bedoeling dat wel te doen bij het volgende regis ter over de periode 1971-1980. Misschien kan de kartografische vereniging hem daarbij helpen, zoals ook de landmeetkundige ver- enigingen hem hielpen bij het sa menstellen en uitgeven van dit register. Bij het samenstellen van zo'n meesterwerk, want dat is Rogge's register zeker, kun je wel wat hulp gebruiken. W. van den Dries HOLLAND, regionaal-historisch tijdschrift, kartografisch nummer, Zevende jaargang, (dubbel-)nummer 3/4, augustus 1975; 108 pp. (p. 217-325)ill.tab.uitgave van de Historische Vereniging Holland; prijs f 8, - (giro 424780 t.n.v. uitg. Gottmer te Haar lern) Het augustusnummer van dit tijd schrift is een thema-nummer, ge- wijd aan de historische kartogra- fie van Noord- en Zuid-Holland. Het bevat in totaal een viertal ar tikelen. Professor Koeman opent met een zeer gedegen artikel over de his torische kartografie in het alge- meen en die van de Hollanden v66r 1600 in het bijzonder. Het is een zeer prettig leesbaar verhaal waar- in op knappe wijze de algemene historische kartografie wordt ver- weven met gegevens, verhalen en feiten over de historische kartogra fie van de Hollanden;daarbij is heel wat oude en nieuwe moeilijk toe- gankelijke literatuur verwerkt. Speciale aandacht krijgt de "land- meetkunst" en het verschijnsel "kaartboek". Daarnaast gaat hij, misschien nog wat te kort en te oppervlakkig, in op de toepassing van historische kaarten bij het historisch-geografisch onderzoek H. Schoorl behandelt vervolgens een aantal zestiende-eeuwse kaar ten en opmetingen van Texel. Aan de hand van deze kaarten en de bij behorende archiefstukken (tracta- ten en ordonnanties), komt hij tot een reconstructie van het dijken- stelsel, het dijkenlandschap en de waterstaatkundige toestand van Texel aan het eind van de zestiende eeuw, verwerkt in een aantal re- constructie-tekeningen en tabellen. Het is een fraai voorbeeld van de al door prof. Koeman genoemde toepassingen van historische kaarten bij het regionaal-historisch onder zoek. W.Hofman van het Gemeente Ar- chief van Amsterdam beschrijft in het derde artikel een kaart en de bijbehorende archiefstukken die betrekking hebben op het ontwerp voor een kanaal tussen de Oude Rijn en de Hollandse IJssel, ofwel tussen Amsterdam en Montfoort, uit het jaar 1554. Een afbeelding van deze kaart en van een aantal tekeningen van kasteien en Steden op de kaart is bij het artikel opge nomen. Het is louter een beschrij- ving, met het doel deze belangrijke kaart onder de aandacht van een groter publiek te brengen; verdere conclusies worden er door de schrijver nog niet aan verbonden. Wel wordt op deze wijze fraai ge- illustreerd welke rol kaarten kon- den speien in de zestiende eeuw. Het laatste artikel is van P.Ratsma van het Gemeente Archief in Rotter dam, die aan de hand van de kaar ten en kaartboeken van de landme- ter-kartograaf Jan Janszoon Potter ingaat op de topografie van Rotter dam en omgeving uit de tweede helft van de zestiende eeuw. Vooral wordt ingegaan op de betrouwbaar- heid en nauwkeurigheid van Potter's kaarten, wat van belang is omdat andere gegevens over de topografie vrijwel ontbreken. Daarbij worden Potter's kaarten steeds vergeleken met die van Van Deventer en van KT 1975.1.4 25

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 29