Coenraet Oelensz. Net als het ar- tikel van Schoorl is dit een goed voorbeeld van de toepassing van historische kaarten bij regionaal- historisch onderzoek. Ratsma geeft daarbij ook nog enkele frappante voorbeelden: het gebruik van Pot- ter's kaarten bij het opgraven van reeds lang verdwenen kasteien en landhuizen. Dit thema-nummer werd door een drie-hoofdige redactie-ad-hoc sa- mengesteld met het duidelijke doel eens de aandacht te vestigen op het nut van oude kaarten bij het regio- naal-historisch onderzoek. De re- dactie stelt daarbij terecht dat men de oude kaarten moet beoor- delen in het licht van het doel waar- voor de kaarten gemaakt zijn. Is dat doel bekend, dan kan men de kaart op zijn juiste waarde schat ten, en dan blijkt de oude kaart toch weer ineens voor allerlei doelein- den bruikbaar. In ieder geval zijn redactie en auteurs in hun opzet geslaagd W. van den Dries Bibliographia Cartographica, Internationale Dokumentation kartographischen Schrifttums, Nr. 1 - 1974. Verlag Dokumen tation, Pullach bei München. De bekende internationale biblio- grafie voor de kartografie, Bibliotheca Cartographica, uitge- geven door het Institut für Landes kunde in Bad Godesberg, werd in 1972 afgesloten met Heft 29/30. Deze bibliografie wordt onder ge- wijzigde naam thans voortgezet onder redactie van dr. L.Zögner, Hoofd van de Kaartenafdeling van de Staatsbibliothek Preussischer Kulturbesitz te Berlin. Evenals bij de vorige reeks draagt de Duitse Vereniging voor Kartografie mede- verantwoordelijkheid voor de uit- gave. In deel 1 - 1974 van de "nieuwe" reeks is op dezelfde wijze en met dezelfde nauwgezetheid als voor- heen kartografische vakliteratuur uit 40 landen bijeengebracht. De indeling naar onderwerpen is in overeenstemming gebracht met het UDC-systeem. De afzonderlijke titels zijn doorlopend genummerd met een volgnummer (in dit deel van 0001 t/m 1825). Voor ieder die zieh in welk karto- grafisch (of aanverwant) onder- werp wil verdiepen is deze uitgave een onmisbaar uitgangspunt. P.W. Geudeke Im Dienste der Geographie und Kartographie - Symposion Emil Meynen. Kölner Geographische Arbeiten Heft 30. Geographisches Institut der Universität Köln. Im Selbstverlag. 1973. Deze bundel bevat de voordrachten van een Symposium dat ter gele- genheid van de 70ste verjaardag van prof. E. Meynen werd gehou- den. Naast een overzicht over zijn leven en werk is uit zes deelge- bieden, waarin hij zelf werkzaam (geweest)is, een bijdrage opge- nomen De nadruk ligt daarbij vooral op zijn betekenis voor de Deutsche Landeskunde (Meynen was grond- legger en energiek directeur van het bekende Institut für Landes kunde in Bad Godesberg) en voor de kartografie. Op dit laatste ter- rein verwierf hij grote internatio nale bekendheid door zijn biblio- grafische werk en de samenstel- ling van het meertalig kartogra- fisch vakwoordenboek. Een volledige lijst van publikaties van Meynen zelf of onder zijn ver- antwoordelijkheid versehenen, geven een goed beeld van zijn 50 jarige loopbaan als geograaf en kartograaf. P.W. Geudeke Ausbildungswege in der Karto graphie. Hrsg. von H.Bosse und K.H.Meine. Ergebnisse des 10. Arbeitskurses Niederdollendorf der Deutschen Gesellschaft für Kartographie e.V. Bibliotheca Cartographica Nova (BCN) No. 1. Bonn-Bad Godesberg, Kirschbaum Verlag, 1975. 17 x 24 cm. (1) Textband, 369 pag. (2) Beilagen band, met 121 losse kaarten. ISBN 3 7812 08885. Prijs DM 75, - Bij Kirschbaum Verlag is de eerste aflevering versehenen van de nieuwe publikatiereeks Bibliotheca Cartographica Nova (BCN). De naam van de reeks ligt weliswaar dicht bij die van Bibliotheca Car tographica (BC), de welbekende serie, die van 1957 tot 1972 als een bibliografie van kartografische literatuur verscheen, maar de inhoud is toch duidelijk iets anders. De oude BC-reeks wordt nu voort gezet onder de benaming Biblio graphia Cartographica door Verlag Dokumentation, Pullach bij München De eerste aflevering van de BCN, getiteld Ausbildungswege in der Kartographie, is een dubbelband, bestaande uit een Textband (369 pag) en een Beilagenband (121 kaar ten). In het tekstgedeelte zijn 55 artikelen opgenomen, die een ver slag vormen van de lOe Arbeitskurs Niederdollendorf van het Deutchen Gesellschaft für Kartographie (zie ook Kartografenopleidingen te Karlsruhe in Kartografisch Tijd- schrift 1975.1.1pp.13-14). Auteurs afkomstig uit allerlei kartografische bureaus, instellingen en opleidingscentra, zowel uit Duitsland en Oostenrijk, als ook uit Zwitserland, Denemarken en Nederland brengen verslag uit over opleidingsmogelijkheden in de kartografie. Van diverse centra zijn de opleidingsSchema's met de tijdsduur, in het boek opgenomen en bij enkele wordt beschreven hoe de resultaten zijn. Tevens valt het op dat er, naast de gerichte vakoplei- ding, in Zwitserland ook aandacht wordt geschonken aan de plaats die de leerling in de maatschappij moet gaan innemen. Men wil als onder- deel van een opleiding: "Dem Aus zubildenden eine fachline Instruktion und mensliche Bildung vermitteln, die es ihm erlauben, seinem Beruf fachgerecht, existenzsicher und mit dem Gefühl, er sei am richti gen Platz, auszuüben. Den jungen Menschen so auf sein Leben und Wirken als Staatsbürger und Familienvater vorbereiten, dasz er den auf ihn zukommenden Aufgaben und Pflichten gewachsen ist.(K. Ficker) Bijzonder interessant is het ver slag van de lezing van prof. C.Koeman. Als voorzitter van Commissie I van de ICA geeft hij in de eerste plaats een uiteenzet- ting over de verschillende op- leidingsniveaus zoals die door de ICA zijn vastgesteld. In de tweede 26 KT 1975.1.4

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 30