plaats besteedt hij aandacht aan de taak die wij kartografen hebben om onze kennis en vaardigheden aan anderen over te dragen. Met "anderen" wordt dan speciaal aan de bevolking van minder technisch ontwikkelde landen gedacht. Commissie I is aan deze taak be gonnen en is bezig met het samen- stellen van een meertalig inter- nationaal leerboek voor de karto- grafie. In het BCN zijn ook de officieel erkende en vastgestelde schema's van verschillende opleidingen op- genomen. Verder is er aandacht geschonken aan de formalisering van de beroepsopleiding door een ontwerp te publiceren van gedrags- regels voor examens. De Beilagenband bevat 121 kaarten, vervaardigd door leerlingen van de diverse opleidingen. Op de achter- zijde van iedere kaart zijn een aantal gegevens vermeld: naam leerling, gebruikt materiaal, benodigde tijd, in welk leerjaar gemaakt, enz. Een fantastische dokumentatie, die een buitenge- woon goede indruk geeft van de grote zorgvuldigheid en vakbe- kwaamheid waarmee de leerlingen worden opgeleid. Het resultaat is dan ook verbluffend. Er zijn voorbeelden uit 4 studie- jaren bijeengebracht en deze zijn weer onder te verdelen in: - methodiek - schrift - kleur - Signaturen - grootschalige kaarten - stadskaarten - generaliseren - topografische kaarten - reliefweergave - herziening - overzichtskaarten - thematische kaarten - wereldkaarten - werkstukken uit de ingenieurs- opleiding - kleuren-deeloriginelen Dertig instellingen hebben meege- holpen om dit prachtige materiaal te vervaardigen. Het geheel is dan ook een staalkaart van het kunnen van de duitstalige kartografie. Ieder die in de kartografie werk- zaam is zou kennis moeten nemen van de inhoud van de eerste afleve- ring van de BCN. Het verschijnen van deze degelijke dokumentatie over de stand van de beroepsopleidingen in de karto grafie in de BRD en andere duits talige landen is zeer belangrijk. Het geeft niet alleen een overzicht van hetgeen aanwezig is, maar het wij st ook de weg naar stappen, die genomen moeten worden ten aan- zien van de beroepsopleiding in de naaste toekomst. Deze stappen zullen waarschijnlijk zijn het verzorgen van opleidingen voor de diverse niveaus in de kar tografie, aangepast aan de eisen van de tijd. Het zou wenselijk zijn dat daarbij de mogelijkheid van samenwerking tussen landen, zoals bijv. in Skandinavie gebeurt, de volle aandacht krijgt. A.Ras Mitchell, Colin W.Terrain evaluation. An introductory hand- book to the history, principles, and methods of practical terrain assessment. Longman Group Limited, London, 1973. 21,5 x 13,5 cm, viii 221 pp.fign en tabn. ISBN O 582 48426 X. Prijs 2.10 p. De laatste decennia zijn diverse moderne methodes ontwikkeld en toegepast voor inventarisatie, klassificering en kwantificering van het natuurlijk landschap. Dit handboekje geeft een beknopte, eenvoudige samenvatting van de verschillende concepties en tech- nieken, die echter met elkaar nog geen afgerond, organisch geheel vormen, dat volledig kan voorzien in de behoefte aan gekwantificeerde terrein-informatie. Deze samen vatting is bestemd voor Studenten in de aardwetenschappen maar geeft ook andere landschappelijk geölte res seerden een aktueel overzicht van de stand van zaken op dit ge- bied. De behandeling van het onderwerp valt uiteen in drie delen: in de eerste plaats algemene principes met de nadruk op nomenclatuur, voorwaarden waaraan een terrein- informatie-systeem moet voldoen, regionaliseringsproblemen en klassifikatie-systemenVervolgens wordt een overzicht gegeven van een aantal Systemen die op ver schillende plaatsen ter wereld reeds worden toegepast in diverse deelgebieden (bodemkunde, hydro- logie, civiele techniek e.a.). Tenslotte worden de verschillende technieken, die bij het verzamelen van de informatie gebruikt worden, besproken (luchtfoto-interpretatie, remote sensing, veldonderzoek, statistische methodes, data management) Gezien de opzet van dit handboekje konden de diverse onderdelen slechts kort worden besproken. De vele illustraties en de verwij- zing naar recente literatuur (plm. 270 titels) maken deze tekortkoming ruimschoots goed. Een overzich- telijke en op de praktijk gerichte samenvatting voor allen die bij hun onderzoek of andere werkzaamheden te maken hebben met het "terrein". P.W.Geudeke KT 1975.1.4 27

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 31