NIEUWE CATALOGUS TOPO- GRAFISCHE DIENST Gestoken in een opvallend gele omslag verscheen eind 1975 een geheel vernieuwde catalogus van kaarten, uitgegeven door de Topo- grafische Dienst (de vorige editie was van juni 1971). In deze cata logus zijn ook nu weer vele andere overheidsuitgaven op het gebied van de kartografie vermeld, met name van de - Algemene Dienst van de Rijks- water Staat, - Meetkundige Dienst van de Rijks- waterstaat, - Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, - Rijks Geologische Dienst, - Stichting voor Bodemkartering, - Hydrografische Dienst. De tekst vormt thans een aaneen- sluitend geheel; kaartfragmenten en bladwijzers zijn bijelkaar, achter in de catalogus opgenomen. Alge mene informatie over de Topogra- fische Dienst, over kaarten die door deze dienst worden uitgegeven en over andere vormen van dienst- verlening van deze instelling (bibliotheek, fototheek) vindt men opblz. 5 - 20. De adressenlijst van buitenlandse topografische kar- teringsinStellingen is verbeterd en aangevuld. De informatie over de kaarten, uitgegeven door de andere, deelnemende diensten vindt men op blz. 21 - 36. De verzameling kaartfragmenten geeft een aardig overzicht (zij het niet volledig) van de nationale pro- duktie voor wat betreft officieel kaartwerk. Prijslijsten, sneller dan de cata logus zelf aan wijzigingen onder- hevig, zijn los bijgevoegd. De catalogus is voor 3 gülden ver- krijgbaar bij de Topografische Dienst, Westvest 9, Delft (giro- nummer 10. 30.10). P.W.Geudeke. GEOLOGISCHE OVERZICHTS- KAARTEN VAN NEDERLAND 1 600.000 In december 1975 verscheen bij de Rijks Geologische Dienst te Haar- lem een set geologische overzichts- kaarten van ons land, die samen met de uitvoerige toelichting een aardige illustratie vormen van de specifieke werkzaamheden van deze dienst. Deze nieuwe uitgave, die vooral voor onderwijsdoeleinden zeer bruikbaar is, omvat de vol- gende onderdelen: 1. Geologische overzichtskaart van Nederland. Deze kaart geeft een algemeen beeld van de geologische gesteldheid van ons land door mid- del van 29 legenda-eenheden en is als zodanig de opvolger van de overzichtskaart uit 1947. De kaart wordt ook opgenomen in de Atlas van Nederland. Formaat 70 x 65 cm. 2. Overzichtskaart toegepaste geologie. Deze kaart geeft infor matie over het voorkomen van oppervlakte-delfStoffen, zoals grind, industriezand, ophoogzand, klei, zowel op het land als in de Noordzee en andere -vatergebieden. Voorts bevat de kaart gegevens over de toestand van de onder- grond met het oog op funderingen en andere civieltechnische wer ken. Formaat 70 x 65 cm. 3. Geologische overzichtsprofielen door Nederland. Een profielen- blad met drie west-oost profielen door Nederland, die de geolo gische opbouw tot een diepte van plm. 400 meter tonen. Formaat 80 x 67 cm. 4. Glaciale verschijnselen gedu- rende het Saalien. Deze over zichtskaart toont de ingrijpende wijzigingen die de landijsbedekking op het Nederlandse landschap heeft uitgeoefend: keileemplateau's, glaciale bekkens, stuwwallen, smeltwaterdalen. Formaat 65 x 50 cm. 5. Ondiepe breuken en bovenkant van de Formatie van Maassluis. Op deze overzichtskaart, die voor een belangrijk deel is gebaseerd op beschikbare seismische infor matie, zijn aangegeven de voor- naamste breuken en zoutpijlers, voorzover deze nog tectonisch werkzaam waren in het Kwartair. Dieptelijnen van de bovenzijde van de Onder-Kwartaire mariene afzet- tingen illustreren de vorm van de Kwartaire strueturen. Formaat 65 x 50 cm. 6. Toelichting bij geologische over- zichtskaarten van Nederland. 134 blz.29, 5 x 21 cm. Alle kaarten zijn uitgevoerd in meerkleurendruk (druk: Verenigde Grafische Industrie VGI te Rijswijk) en worden, gevouwen en samen met de toelichting, geleverd in een speciale map. De prijs van de com- plete uitgave bedraagt f 25, - excl. BTW en verzendkosten. De geolo gische overzichtskaart is ook los verkrijgbaar (piano) en kost dan, samen met bijbehorende overdruk uit de toelichting f 10, - excl. BTW en verzendkosten. Voor het onder- wijs bestaat een speciale regeling om bij aankoop van een complete set losse exemplaren van de over zichtskaart tegen verminderde prijs te verkrijgen. Voor meer informatie en bestellin- gen wende men zieh tot de afdeling Kaartverkoop van de Rijks Geolo gische Dienst te Haarlem (023- 319362) 28 KT 1975.1.4

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 32