HET EERSTE EXAMEN VOOR KARTOGRAFISCH TEKENAAR In le id ing Na een voorbereiding van ongeveer 17 jaar is in Okto ber 1975 het eerste examen voor kartografisch teke- naar te Arnhem gehouden. In die 17 jaar is het idee van een nederlandse vakopleiding voor kaarttekenaars ontwikkeld tot de unieke schriftelijke PBNA-opleiding met acht examenvakken. J. Ooms heeft die voorge- schiedenis uitvoerig beschreven in Kaartbulletin 33. Eind 1973 konden de eerste cursisten beginnen met het bestuderen en uitwerken van de lessen. De mees- ten van hen waren werkzaam bij de Topografische Dienst in Delft, waar in dienstverband voor een inten- sieve begeleiding werd gezorgd om de kans op sukses zo groot mogelijk te maken. Geleidelijk wordt de waar- de van de cursus ook eiders beseft en is er een toene- mend aantal cursisten van andere diensten. Het deelexamen Aan het eerste deelexamen op 7 Oktober 1974 te Delft namen 19 kandidaten deel (zie hierover het bericht in het Kartografisch Tijdschrift 1975.1.1). Zij kregen opgaven voor de vakken Materialenkennis, Landmeten en Geografie. Vakken waarvan de waardering zes of lager was mögen worden overgedaan, waarbij het laatst behaalde cijfer geldend wordt. Vier kandidaten hadden e§n of twee onvoldoendes. Achttien van deze kandidaten namen later deel aan het examen dat in Oktober j.l. werd gehouden. Het eindexamen Het eerste volledige examen werd in Musis Sacrum te Arnhem gehouden en wel van dinsdag 21 Oktober tot en met vrijdag 24 Oktober 1975. Op dinsdag werden de drie vakken van het eerste studiejaar geexamineerd, evenals in Oktober 1974, maar uiteraard met nieuwe opgaven. Hieraan namen 14 nieuwe kandidaten deel waaronder een die het examen volledig deed. Het programma van dinsdag 21 Oktober was als volgt: Tekenmaterialen, 1 uur: 10 opgaven (B-vak) Landmeten, 1^ uur: 10 opgaven (B-vak) Geografie, 2 uur: 10 opgaven (B-vak) Op woensdag 22 Oktober was het de theoriedag van het tweede studiejaar met het volgende programma: Automatisering, 1 uur: 7 opgaven (C-vak) Kartografie, 2 uur: 10 opgaven (B-vak) Kaartgebruik, 1 uur: 3 opgaven (C-vak) Kaartreproduktie, 2 uur: 3 opgaven (B-vak) Donderdag 23 Oktober was de eerste dag van het prak tisch werken: 's morgens moesten twee fragmentjes van de topografische kaart 1 25.000 gegeneraliseerd worden tot basis voor een topografische kaart 1 50.000. Het betrof een stukje stadsrand van 6x4 cm en een stukje Veluwebos van 4x4 cm, beide op de schaal 1 25.000. In de middaguren moesten op glad astrafoil ongeveer 50 namen en 30 Symbolen geplakt worden voor een stukje atlaskaart van 9x6 cm van de Ver. Staten. Alle namen en Symbolen werden in tweevoud op strip- pingfilm met waslaag bijgeleverd. Het model was 45 0 gedraaid ten opzichte van de voorbeeldkaart zodat voor alle namen nieuwe oplossingen gezocht moesten worden. Vrijdag 24 Oktober was een volledige tekendag met op gaven voor een kader, een stadskaart 1 1.000, een topografische kaart 1 25.000 en een atlaskaart. AI deze tekeningen moesten worden uitgevoerd op een vel gematteerd astrafoil, op een aangegeven plaats binnen het kader van 12 x 18 cm, dat eerst in ruiten van 3x3 cm verdeeld moest worden. Daarbij werden hoge eisen aan inzicht en nauwkeurigheid gesteld. Voor deze vier opgaven waren zeven uren beschikbaar die de kandidaten naar eigen inzicht konden indelen. Eerst moest evenwel het kader getekend worden. Het fragment stadskaart was 6x9 cm groot, het topogra- fisch fragment 3 x 6 cm en het atlaskaartje 6 x 9 cm. De algemene indruk was dat de opgaven goed gekozen waren. Tenminste bij een vak was er een duidelijk ge- brek aan tijd, maar overigens hadden de meeste kan didaten daar geen Problemen mee. De examenafdeling van PBNA, de begeleidingscommis- sie en de examinatoren zagen hun inspanning voor een goed examen dan ook beloond met een examen van vol- doende gehalte dat toch niet te zwaar was voor de ijve- rige cursist. Op enkele schoonheidsfoutjes na verliep alles naar wens. Naar aanleiding van enkele opgaven, kwamen opmerkingen binnen, maar bij onderzoek bleek dat eventuele misverstanden niet van invloed ge- weest kunnen zijn op de einduitslag. Beoordeling De beoordeling van de uitw'erkingen verliep geheel vol- gens het nieuwe PBNA-examenreglement dat gebaseerd is op de nieuwe Wet op de Erkenning van Instellingen voor Schriftelijk Onderwijs (WEISO). Alle uitwerkingen werden door twee examinatoren onafhankelijk van elkaar beoordeeld en daarvan werd het rekenkundig gemiddelde genomen. Voor het behalen van het diploma gelden de volgende regels: Voor het hoofdvak (A-vak) Kaarttekenen moet tenminste 4 KT 1975.1.4

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 6