zonder een goede topografische basiskaart niet mogelijk zou zijn. Men noemde uniformiteit van coördinatenstelsel, inhoud, vorm en schaal een vereiste om noodzake- lijke communicatie tussen belang- hebbenden bij deze registratie moge lijk te maken. De genoemde Nederlandse Vere- niging voor Geodesie en de Rijks- commissie voor Geodesie besloten na deze studiedag dan ook een commissie samen te stellen waar- aan werd verzocht te onderzoeken hoe een grootschalige basiskaart voor het gehele land verwezenlijkt zou kunnen worden Deze "Commissie Grootschalige Basiskaart" die begin 1972 haar werkzaamheden begon, heeft haar werkzaamheden in Oktober 1974 afgerond. Het rapport van de Commissie is in die maand aan enige van mijn ambtgenoten en aan mij aangeboden. Na bestudering van de denkbeeiden van de "Commissie Grootschalige Basis kaart" heb ik mij met deze denk beeiden geheel kunnen verenigen. Om de in het rapport van de Commissie neergelegde aan- bevelingen te verwezenlijken heb ik, na overleg met mijn ambt genoten van Defensie, Verkeer en Waterstaat en Landbouw en Visserij en mede uit hun naam een ontwerp Koninklijk Besluit voor- gedragen. Dit heeft geleid tot het Koninklijk besluit van 9 juli 1975 tot de invoering van een groot schalige basiskaart van Nederland en de instelling van een voorlopige Centrale Kaarteringsraad. Uit het Interprovinciaal overleg is over- eenstemming bereikt over de benoeming in de raad van een vertegenwoordiger namens de provinciale besturen. Blijkens artikel 1 van dit besluit zal de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de grootschalige basiskaart van Nederland onder mijn verantwoordelijkheid ge schieden en wel door de onder mijn Ministerie ressorterende Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Artikel 2 van genoemd besluit regelt de instelling van een voorlopige Centrale Kaarteringsraad, een overlegorgaan dat mij kan adviseren met betrekking tot het in verband met de grootschalige basiskaart te voeren beleid. Het is mij een genoegen u hier te mögen begroeten als leden van deze voorlopige Centrale Kaar teringsraad. Tevens wil ik u gaarne dank zeggen voor de bereidwilligheid om aan de werk zaamheden van de Raad deel te nemen Uw taak zal zijn mij in verband met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de grootschalige basiskaart te adviseren omtrent: a. het opstellen van urgentie- schema's op lange termijn; b. het aangeven van prioriteiten op körte termijn; c. het onderzoeken van samen- werkingsmogelijkheden in verband met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte; d. de kosten; e. de auteursrechten f. organisatorische en technische maatregelen in het algemeen. Waar de meeste Problemen zullen liggen weet ik niet. Wel lijkt het mij van groot belang dat wordt nagegaan hoe binnen de diensten en bedrijven het vervaardigen van grootschalige topografische kaar- ten uitsluitend voor eigen doel- einden kan worden verminderd of beeind igd. Ik heb de indruk dat deze aktiviteit bij diverse bedrijven de laatste jaren zeer is toegenomen. De zo noodzakelijke coördinatie tussen alle belanghebbenden waarbij speciaal gedacht wordt aan een snelle en nauwkeurige uitwisseling van gegevens, wordt hiermede niet bereikt. Bovendien moet dit leiden tot geld- en tijdverspilling, niet alleen bij de vervaardiging van de kaart maar ook bij de bijhouding daarvan. Men dient zieh in dit verband te realiseren dat des te meer gebruikers er zijn van de uniforme grootschalige basiskaart van een bepaald gebied, des te groter het nut van de kaart is. In dit verband zou men de vraag kunnen stellen of deze kaart niet medegebruikt zal moeten wor den bij het ontwerpen en indienen van gemeentelijke bestemmings- plannen Althans indien de produktie van de grootschalige basiskaart zieh na enige tijd gunstig heeft ontwikkeld. Het niet meer uitsluitend voor eigen doeleinden vervaardigen van grootschalige kaarten zal zeker verminderen als het mogelijk is tot bepaalde vormen van samen- werking en regionaal overleg te komenIk laat het graag aan u over om na te gaan of de door de Commissie Grootschalige Basis kaart voorgestelde Provinciale Kaarteringswerkgroepen hiervoor kunnen dienen. Ik eindig met de wens dat uw Raad tot vruchtbaar overleg zal komen en dat uw adviezen waardevol zullen zijn voor een zodanige vervaardiging en bijhouding van de grootschalige basiskaart dat daarmee de belangen van alle gebruikers zo goed mogelijk worden gediend. Hiermede verklaar ik de Voorlopige Centrale Kaarteringsraad voor gei'nstalleerd DE GROTE BOSATLAS Op 2 maart J.l. werd in Groningen een bijeenkomst gehouden bij gelegenheid van het versehijnen van de 48ste druk van de Grote Bosatlas. Aanwezig waren de hoofdredakteur prof.dr. F. J. Ormeling en zijn echtgenote, de direktie van Wolters-Noordhoff bv en alle medewerkers van het Geografisch Cartografisch Instituut van Wolters-Noordhoff. Onder-direkteur F.R.Schreuder hield een körte toespraak. Hij legde de nadruk op de enorme veranderingen die de Grote Bos atlas doormaakte sinds Ormeling in 1956 als redakteur van de atlas aantrad. Met enige ironie vermeld- de hij dat in sommige voorberichten van voorgaande drukken gesproken werd van "een periode van betrek- kelijke rust" die in zou treden, wat altijd een ijdele hoop is gebleken. De eerste exemplaren van de nieuwe druk werden aan profOrmeling en zijn echtgenote overhandigd. Tijdens het gezellig samenzijn dat volgde, nam prof. Ormeling nog even het woord. Hij bedankte alle medewerkers van het Geografisch Cartografisch Instituut voor de goede samenwerking en voor het vele werk dat ze de afgelopen jaren verzet hadden. Hij was ook erg verheugd over het feit dat nu eindelijk alle "lege" bladzijden van de atlas gevuld waren. Het is ondoenlijk om In kort bestek de verschillen tussen de 47ste en 48ste druk op te sommen. Ormeling heeft als voorwoord enkele pagina's nodig om de voornaamste zaken te vermelden. Enkele belangrijke KT 1976.H.l 9

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 11