ENQUETE OVER DE "HOOGTE- KAART VAN NEDERLAND" elementen willen wij hier wel noe- men. In het verre verleden waren de kaarten slechts aan §6n zijde bedrukt; langzamerhand is men deze lege achterkanten gaan ge- bruiken. In de 47ste druk waren nog 19 van de 164 kaartpagina's ongebrulkt, deze lege ruimte is nu geheel opgevuld. In het bestaande gedeelte zijn echter ook nog vele, soms grote veranderingen aan gebracht. De atlas is thans in vier kleuren gedrukt, de vorige drukken in zes en nog verder in het verle den werden acht (en soms meer) drukkleuren gebruikt. Het register is nu niet meer los, maar achter in de atlas ingebonden. G. F. Willems Sinds 1961 verschijnen regelmatig nieuwe bladen van de "Hoogtekaart van Nederland" door samenwerking van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst. Deze kaart geeft een groot aantal hoogtepunten weer op een gerasterde ondergrond van de topografische kaart op schaal 1 10.000. De dichtheid van punten bedraagt gemiddeld ongeveer 1 punt per ha. De bladindeling is dezelfde als die van de topografische kaart op schaal 1 10.000. E6n van de aanleidingen tot het uitgeven van deze kaart was gelegen in het feit dat indertijd een groot aantal diensten en bedrijven, die van elkaars werkzaamheden dik- wijls niet op de hoogte waren, hoogtemetingen verrichtten. Daardoor kon het voorkomen dat bepaalde gebieden 2 of 3 maal opgemeten waren, terwijl van ande re gebieden nog nooit terrein- waterpassingen waren verricht. De hoogtegegevens worden nu verzameld en op hun nauwkeurig- heid gekontroleerd door de Meet kundige Dienst van de Rijkswater staat. De reproduktie en levering aan derden wordt verzorgd door de Topografische Dienst. Van deze kaartenserie zijn inmiddels ruim 600 van de ongeveer 680 bladen versehenen en het laat zieh aanzien dat voor 1980 de gehele serie kompleet zal zijn. Om te kunnen beoordelen of er behoefte aan bestaat dat de "Hoogte kaart van Nederland" in de toekomst up-to-date wordt gehouden, wordt momenteel een onderzoek daar- naar ingesteld. De bijhouding van de kaarten zal voornamelijk die gebieden betreffen, waarvan, als gevolg van ruilverkavelingen, stadsuitbreidingen, landaan- winningen e.d., de hoogtegegevens niet meer juist zijn. Aan ruim 400 (uit de administratie van de Topografische Dienst bekende) gebruikers van de hoogte kaart is een enqu6te-formulier gezonden. Kort samengevat bestaat de enqu§te uit de volgende vragen: - waarvoor gebruikt u de hoogte kaart van Nederland, - voldoet deze aan uw eisen, - wenst u een recente topogra fische ondergrond, - hebt u belang bij de bijhouding van de kaarten, - is het bezwaarlijk indien de prijs daardoor 2 3 maal zo hoog zal worden - wat zullen voor u de gevolgen zijn indien de kaartenserie niet zal worden bijgehouden. Bij het enquSte-formulier is een fragment van een hoogtekaart gevoegd en een bladwijzer waarop men kan aangeven van welke bladen men bijhouding wenst. Uit de antwoorden zal o.a. moeten blijken hoe de hoogtekaart vol doet en in hoeverre het up-to-date houden van de kaarten gewenst is. In 6§n van de volgende nummers van dit tijdschrift zal nader wor den ingegaan op de uitslag van de enqugte. N. J. Bakker/J. Ooms 10 KT 1976.11.1

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 12