vereist een zeer uitvoerige omschrijving, omdat het uiteindelijke produkt, de kaart, een lange weg en vele handen doorloopt. Wel heeft de Nederlandse Auteurswet het volgende artikel: - Bestaat de arbeid in dienst van een ander verricht uit het vervaardigen van bepaalde werken van literatuur, wetenschap of kunst, dan wordt, tenzij tussen de partijen anders overeengekomen, als de maker aangemerkt degene in wiens dienst de werken zijn verricht. (Houwing, c.s., Art. 7, blz. 300) De International Cartographic Association heeft zieh in 1972 tijdens de conferentie in Montreal/Ottawa over het probleem van de definiering van de kaartauteur gebogen en is in eerste instantie tot de volgende omschrijving gekomen - De kaartauteur is hij, die het idee heeft om een kaart te maken, of er de opdracht toe geeft. Deze omschrijving bleek niet voldoende te zijn, daar het onderzoek - de basis voor vele kaarten - niet absoluut noodzakelijk aan de kaartauteur is voor- behouden. Een veldwerk voor bijvoorbeeld een geologische kaart wordt veelal door medewerkers verricht. De verantwoordelijkheid voor de grafische weergave van de geografische inhoud is veel meer het werk van de kaartauteur. Dit leidde tot de volgende voorlopige definities: - Kaartauteurs zijn personen of instellingen, die verantwoordelijk zijn voor het ontwerp van de kaart en/of voor de wetenschappelijke of thematische inhoud ervan. - Kaartauteur is een ieder, die het initiatief neemt om verbanden te leggen tussen bepaalde informatie en om daartoe kartografische manieren van expressie te gebruiken, zelfs al gebeurt dit laatste maar sporadisch. - Kaartauteur is hij, die het idee voor een kaart of atlas opzet en die eerst de informatie hiervoor bewerkt en redigeert. Geen van bovenstaande definities is volledig bevredigend. Ze worden hier vermeld om te laten zien wat voor mogelijkheden er o.a. zijn. Op de ICA-conferentie is men uiteindelijk tot de volgende (ook) voorlopige definitie gekomen. - Kaartauteurs zijn personen, groepen van personen of instellingen, die het idee voor een kaart ontwikkelen, aan het ontwerp en de beslissing over de uiteindelijke vorm deelnemen en in eerste instantie verantwoordelijk zijn voor de inhoud van de weergegeven informatie. (Map author: "Individual, group of individuals or agency who conceives the idea of a map, partieipates in its design and in the decision about its definitive presentation and who is primarily responsible for its informational content", E.Spiess, 1972). Het bovenstaande is wat in kort bestek gezegd kan worden over het auteursrecht t.o.v. kaarten. Een uitgebreidere behandeling zou het schetsen van een veel uitgestrektere juridische achtergrond vergen, evenals de vermelding van veel gevoerde jurisprudentie, zodat dat veel beter beschreven kan worden door een jurist. Wel volgen hieronder van een aantal instellingen die zieh met kartografische werkzaamheden bezig houden, körte reakties op vragen van de auteur voor wat betreft hun opstelling bij overname van hun Produkten - Falkplan/C.I.B.Den Haag: Overname van informatie uit kaarten en van kaart - fragmenten is mogelijk mits hiertoe de (schriftelijke) toestemming van Falkplan/C.I. B. verkregen wordt. Dit kan een financiele regeling met zieh meebrengen. Een enkele maal is materiaal van Falkplan/C.I.B. zonder toestemming overgenomen en dat heeft dan tot een rechtzaak geleid. Hierbij is de bewijsvoering echter een zeer moeilijke zaak. Originelen kunnen natuurlijk altijd gewoon tegen betaling verkregen worden - Stiboka, Wageningen: Na schriftelijk overleg mögen zowel kaartfragmenten als hele kaarten overgenomen worden, waarbij bron- vermelding verplicht is. Aangezien bodemkaarten schaalgebonden zijn in verband met het aantal boringen, is overleg noodzakelijk om onverantwoorde vergrotingen c.q. verkleiningen te voorkomen. De topografische ondergrond van de bodemkaarten van de Stiboka is afkomstig van de Topografische Dienst in Delft, zodat bij overname hiervan kontakt opgenomen moet worden met deze dienst. - Topografische Dienst, Delft: Bij direkte overname van kaarten of delen ervan, door middel van lichtdruk of fotokopie, moet kontakt opgenomen worden met de Topografische Dienst. Hierbij dient vermeld te worden om welk kaartformaat en oplage het gaat. De kosten kunnen dan bepaald worden. Wordt de overgenomen kaart via bijv. offset - druk vermenigvuldigd, dan wordt een ander tarief gebruikt, omdat er in deze gevallen over het algemeen sprake is van een grotere oplage en een meer commer- cieel gericht doel. Wordt inbreuk op het auteursrecht van de Topografische Dienst gekonstateerd, dan krijgt de overtreder een nota aangeboden. Meestal wordt deze betaald; zo niet, dan wordt de zaak doorgegeven aan de juridische afdeling van het Ministerie van Defensie. De Topografische Dienst voert zelf geen rechtzaken - Wolters-Noordhoff, Groningen: Voor overname van kaarten of delen ervan is overleg verplicht en toestemming vereist. Bij niet commer- cieel gebruik, bij overname zonder winstoogmerk, is een regeling te treffen, waarbij bronvermelding soms voldoende is. In andere gevallen zal geregeld worden hoe hoog de royalties zijn; bij vaststelling daarvan zijn gebruiksdoel en oplage van belang. Literatuur BARTELS, M. - Nederlandse Staatswetten, editie Schuurman Jordens nr. 75, Zwolle 1973. GREUNER, G. - Das Urheberrecht an Landkarten in der deutschen Gesetzgebung und Rechtsprechung, Die Wissenschaftliche Redaktion Heft 4/1967 p. 9-16, Mannheim 1967. HOUWING, P.A.N., STELLINGA, J,R., HOFMAN, M.C. - Nederlandse Wetgeving, Deel B, Nederlandse Wetgeving en aanverwante wetten, blz. 299-313. Deventer 1953, herzien tot okt. 1973. KOMEN, A., VERKADE, D.W.F. - Compendium van het Auteursrecht, Deventer 1970. KT 1976. II. 1 17

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 19