De grote VARA gezinsatlas. Onder redaktie van Milo Anstadt, Hans Emmering, Karel Roskam, Paul van 't Veer, Met een voorwoord van Andre Kloos. Cartografie en druk Wolters Noordhoff bv. Groningen. Hilversum/Groningen 1975. 104 pp. tekst, kaarten en foto's, 16 pp. registers. 35 x 25 cm. Prijs voor Vara-leden f 45, -, voor niet-leden j 55, -. Andre Kloos, de voorzitter van de VARA zegt in zijn voorwoord: "Tot de gebruiksvoorwerpen, die in geen gezin in feite zouden mö gen ontbrekenbehoort ongetwijfeld een atlas "Ja, maar ik heb een atlas" zullen dan vele mensen zeggen. Maar een atlas is iets dat van tijd tot tijd eens moet worden vernieuwd, omdat de omstandigheden veran deren Inderdaad kopen veel mensen maar £en keer in hun leven een atlas en dan nog alleen op verzoek van een aardrijkskundeleraar op de middelbare school. De omzet in atlassen is, naast die schoolafname, niet erg groot. Het is dan ook een heel risico als een omroep als speciale jublleum-uitgave ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan dan toch een grote atlas op de markt brengt. De VARA gokte goed, want er zijn al ruim 50.000 exemplaren verkocht. De grote VARA-atlas blijkt aan te slaan, al is de prijs (voor niet-leden) zeker niet aan de läge kant (de Grote Bos is goedkoper). Een bijkomend risico voor de uitgevers is dat hun produkt door kartografen zeer kritisch zal worden bekeken. Een jubileum- uitgave behoort eigenlijk perfekt te zijn. Dat is de VARA-atlas niet, bij lange na niet. De atlas telt 104 bladzijden, met daarop ongeveer 40 algemeen- geografische en 150 thematische kaarten, 15 diagrammen, bijna 100 foto's, met begeleidende teksten, waaronder 12 hele blad zijden als inleiding op de wereld- delen. Het vaste register van 16 pagina's telt bijna 14.000 geografische namen, met aan- duiding van de bladzijde en het kaartvak, waardoor terugzoeken vrij eenvoudig is. Er is geen trefwoordenregister voor het tekstgedeelte, wel is er een zeer duidelijke en uitvoerige inhouds- opgave. De binnenzijdes van de omslag zijn gebruikt voor de blad- wijzers. De omslag zelf is gevoelig voor slijtage. De blauwe kleur pakt niet goed, waardoor al snel witte plekken op de omslag ontstaan, wat nogal slordig staat. De atlas behandelt de gehele aarde, maar het is opvallend dat Azie sterk, zo niet oververtegenwoor- digd is. Het heeft evenveel kaarten, foto's en pagina's als Afrika, Noord- en Zuid-Amerika en Australie samen. Europaheeft dan weer tweemaal zo veel ruimte als Azie. Azie is wel het grootste continent, met meer dan de helft van de wereldbevolking, toch lijken de verhoudingen hier wat scheef te liggen. De meeste mensen zullen toch meer gericht zijn op Amerika, Afrika en Australie dan op het nog altijd vreemde continent Azie. Van de continenten worden nu eens natuurkundige, dan weer staat kundige kaarten gegeven, en soms zelfs beide. Vooral de natuur kundige kaarten van Afrika en Zuid-Amerika worden gemist, terwijl de staatkundige kaarten van die werelddelen eigenlijk over- bodig zijn. De staatkundige over- zichtskaart van de wereld (1) is daarvoor gedetailleerd genoeg. De algemene overzichtskaarten zijn enigszins gewijzigd over- genomen uit de Grote Bos-atlas, 47ste druk, en mögen bekend worden verondersteld. Voorin de atlas is een algemene legenda voor de geografische overzichts kaarten opgenomen. Heiaas is deze legenda niet uitklapbaar, zodat terugbladeren steeds nodig blljft. Deze algemene legenda wordt steeds consequent toegepast. Voor de thematische kaarten is geen algemene legenda opgesteld, maar ook hierbij worden de Symbolen consequent toegepast. Een uitzondering vindt men als men de kaarten 32E en 36B met elkaar vergelijkt. Ook worden soms Symbolen gebruikt met verschil in grootte, zonder dat de legenda dit aangeeft, bijv. 68 B. De kleurenkeuze is goed en de verschillen zijn vrijwel altijd duidelijk genoeg (uitzondering is het verschil tussen Japan en de Filippijnen op 69A en 72B). Een groot aantal thematische kaarten is nieuw, maar het is de vraag of deze nieuwelingen speciaal gemaakt zijn voor de VARA-atlas, en dus eenmalig zijn, of ook voor- komen in de nieuwe Bos-atlas die zeer binnenkort verschijnt (of al versehenen is). Een aantal kaarten is duidelijk op verzoek van de VARA gemaakt: ze zijn enigszins politiek getint, zoals 86B (onlusten in Afrika), 101C (invloed van Noord- op Zuid- Amerika) en 73CD (rol Amerika in Zuid-Oost Azie)Dit zijn zeer instruktieve kaarten, maar in een "neutrale" Bosatlas onmogelijk. De thematische kaarten geven van de grotere gebieden vrijwel conse quent bodemgebruik, bevolkings- spreiding of -dichtheid, mijnbouw en industrie. Merkwaardigerwijs ontbreekt bij Nederland het kaartje mijnbouw en industrie. De Oost- europese landen lijken op deze kaartjes nauwelijks gei'ndustria- liseerd. Echte vergelijkingen zijn echter moeilijk, omdat de schalen sterk uiteen lopen. Vaker nog wordt er helemaal geen schaal vermeld: probeert u 40B en 41C KT 1976. II. 1 23

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 25