(mijnbouw en industrie van resp. West- en Oost-Duitsland) maar eens te vergelijken. Het vermelden van schalen gebeurt in deze atlas toch al zeer wille- keurig. Gelijksoortige kaarten hebben nu eens wel, dan weer geen schaal- aanduiding: 32A en E enerzijds en 36D en B anderzijds, of 60/61 en 68 (resp. Rusland en China). Slechts een foutieve schaal werd geconstateerd: Japan 70B. De kaarten, zowel de algemene als de thematische, zijn zeer duidelijk te lezen en prettig om te zien. Het kaartschrift is funktioneel en vlot te lezen. De kleurenkeuze is goed, terwijl het relef minder rood is in de hogere regionen, waardoor de kaarten van berg- gebieden (bv. 44) veel lichter en prettiger aandoen dan dezelfde kaarten in de 47ste druk van de Bosatlas. Op een aantal thematische kaarten is wel wat aan te merken. Zo is de bedoeling van kaart 69A niet te duidelijk, terwijl 72A en 101B erg gedetailleerd zijn. Soms zijn er echter ook grote fouten gemaakt. Bij 60A is er geen relatie tussen de kaart en de legenda. Op pagina 87 is alles misgegaan wat maar mogelijk is: bij 87A de verkeerde legenda, bij 87C en D helemaal geen legenda of enige andere verklaringen. En 87F zondigt tegen Bertin door kwaliteit aan te geven met tintverschillen. Een legenda ontbreekt ook bij 26D. Bij andere kaarten is de tekst wel erg summier bijv. 27 en 36C (eiders is er veel tekst zonder kaartje, bijv. op pagina 97 als over de volken in Zuid-Amerika geschreven wordt). Ook op de spelling is wel wat aan te merken. Voor de oude Bosatlas- kaarten geldt de zgn. Bos- transcriptie, voor de nieuwe kaarten is een andere spelling gevolgd; vooral de oe en de u worden door elkaar gehaald. Bij de Chinese namen is geen conse- quente spelling of schrijfwijze toegepast: Xian en Sian, Kanton en Ghuangzhou, Kwangsi en Guanxi komen naast elkaar voor. Vergelijkt u 68B en 68C maar eens met elkaar. Bijna niet een naam is op dezelfde wijze geschreven. Hoewel de tekst en foto's buiten een kartografische bespreking vallen, willen we er toch enige aandacht aan besteden. De teksten zijn niet te diepgaand, maar zakelijk en van een redelijk niveau met veel nuttige feiten en achter- grondgegevens. Er staan soms wel wat vreemde beweringen in. Over Canadezen bijv. "tenslotte is het een prettig gevoel niet te behoren tot de mensen die Nixons als president kiezen". Op pagina 100 worden de Nederlandse Antillen alvast onafhankelijk verklaard (werden daarom de Bovenwindse Eilanden, evenals zuid-Suriname, maar van de kaart geveegd?). Niet alle in de tekst genoemde plaatsen zijn ook op een kaart terug te vinden. De Chinese Muur wordt met foto en al besproken, maar is nergens in kaart gebracht. De foto's (bijna 100 stuks) zijn wat willekeurig gekozen en doen vaak toeristisch aan. De reproduktie van de foto's is niet altijd geslaagd (p. 33, 55). Ook ontbreken hier en daar teksten bij de foto's (p. 13, 55) en is de verdeling ongelijk: 30 voor Europa of Azie, niet §§n voor Zuid-Amerika of Australie. Alles bij elkaar niet zo best, maar dat is voor een deel wel "eigen schuld". Een deel van deze fouten had voorkomen kunnen worden als men de besprekingen van de Grote Bosatlas 47ste druk had gelezen (A, J.Karssen in Kaartbulletin 29, en P.W. Geudeke in Kartografie 57). Maar men schijnt zieh van dit soort besprekingen wein ig aan te trekken Is er dan niets goeds aan? Jawel, er zijn talloze uitstekend geslaagde kaarten bij, al valt het accent hier wel wat zwaar op de fouten en foutjes. Van belang is vooral het idee en de durf om een der- gelijke atlas uit te geven. De atlas blijkt goed aan te slaan en gelukkig zijn de meeste mensen niet zo kritisch als kartografen, die het werk van collega's bekij- ken! De gebruiker zal deze atlas ervaren als een prettig naslag- werk en ook een fraai plaatjes- boek. Maar als de gewone "consument" door deze uitgave wat meer kaart-minded wordt (en dat zit er wel in), dan is er al veel gewonnen. Dan is deze uitgave beslist de moeite waard geweest. W.A.M.van den Dries The New Oxford Atlas. Prepared by the Cartographic Department of the Oxford University Press. London, 1975. Formaat 38 x 26, 5 cm; 106 pp. kaarten; 86 pp. register met plm. 55.000 namen. ISBN 0.19.891108.4. Prijs£6.75 The New Oxford Atlas kan men rangschikken onder het type van de studie-atlassen, bedoeld als naslag- werk voor aardrijkskundige namen. Het accent ligt sterk op het Verenigd Koninkrijk zodat het gebruik van "de Oxford" in Nederland vrij beperkt is. Titel en voorwoord wekken de indruk dat wij met een vrijwel nieuwe atlas te maken hebben. Vandaar dat een vergelijking met de voorgaande druk uit 1970 wel gerechtvaardigd is. De inhoudsopgave is overzichtelijker, per thema en per werelddeel, gerangschikt. Het opzoeken van landen of gebieden wordt bovendien nog vergemakkelijkt doordat op de tegenoverliggende pagina de diverse bladwijzers staan afgebeeld. Na dit goede begin volgen de kaarten der oceanen met gegevens over drijf- ijs, zeestromingen en tectoniek zoals: vulkanen, breuken, submariene ruggen, enz. Een lichte relief- schaduwering accentueert het geheel nog iets. Over de gebruikte kleur- stelling valt te twisten maar ontegen zeggelijk komen de diepste delen van de oceanen, inclusief de troggen, goed tot hun recht. Het gebruik van groenblauwe kleuren voor bepaalde zeediepten en het gebruik van groene tinten op de continenten trekt het visuele hoogteverschil niet uit elkaar. Integendeel, het kaartbeeld doet wat vervlakt aan. Na de oceanen volgen 6 speciale kaarten, waarin de relatie tussen verschillende aspecten van het fysisch milieu is uitgebeeld (Physical Environment Maps, schaal 1 25.000.000). Met alle bewondering voor de kartografische prestatie die met deze bladen is geleverd, geeft de overvloed van informatie nogal wat moeilijkheden bij de bestudering van deze kaarten. Na de wereldkaart (op pagina 17) volgen 79 pagina's gevuld met geografische kaarten. AI door- bladerende is er niet veel verschil met de vorige editie te bespeuren. Zelfs de volgorde en paginering zijn gelijk gebleven. De zwarte rand om de kaarten en het graadnet zijn nu vervangen door een subtieler 24 KT 1965. II. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 26