Regionale atlassen in de Sowjet-Unie K.A.Salichtchev Multi-disciplinaire atlassen vertegenwoordigen heden ten dage het meest geavanceerde Stadium in de ontwikkeling der thematische kartografie. Hun samen - stelling brengt de kartografie in aanraking met tal- rijke natuurwetenschappen, sociale, economische en cultuurwetenschappen; zij zijn mede een instrument bij de oplossing van de problemen van onze samen- leving. Hoewel het samenstellen van multidisciplinaire atlassen overal ter wereld universele aspekten vertoont, is het niettemin belangrijk dat de typische, door natuurlijke, economische en politieke omstandig- heden bepaalde karaktertrekken gehandhaafd blijven, alsmede die welke samenhangen met de nationale of regionale wetenschappelijke traditie. Tegen de achtergrond der wereldkartografie wil ik trachten die typische aspekten te belichten, zoals die in de Sowjet-Unie voorkomen, daarbij uitgaande van een drietal punten: - de wetenschappelijke basis der regionale atlassen; - de toepassing van deze atlassen in de maatsehappe- lijke aktiviteit; - enkele gedachten omtrent hun toekomstige ontwikkeling. De zuiver technische aspekten van de vervaardiging van deze atlassen blijven hier buiten beschouwing; men kan deze overal in de vakliteratuur aantreffen. De wetenschappelijke basis van multi disciplinaire atlassen in de Sowjet-Unie Multi-disciplinaire atlassen - althans de belangrijkste in dit genre - behoren tot de belangrijke monumenten van wetenschap en cultuur. Zij kunnen betrekking hebben op de gehele aarde of een gedeelte ervan, zij kunnen zieh ook beperken tot afzonderlijke landen, deelgebieden van die landen of Steden, waarbij uiter- aard de mate van detaillering toeneemt. Door hun vergelijkbare, systematische en vaak suggestieve rangschikking van grote hoeveelheden veelzijdige informatie vervullen deze atlassen een dubbele taak: zij leggen enerzijds de gegevens vast die voor praktische doeleinden moeten dienen; ander- zijds vormen zij instrumenten voor het weten- schappelijk onderzoek. Als concrete en visuele bron van gegevens is hun positie onder de hulpmiddelen der wetenschap uniek. Aan het begin van de reeks nationale atlassen staat de in 1899 op het 7e Congres van de IGU te Berlijn gepresenteerde Atlas van Finland - toen een zelf- standig deel van het Russische Keizerrijk - die in een tot dan toe ongekend geconcentreerde vorm gegevens bood over het natuurlijk milieu, de bevolking en verschillende aspekten van dit land. De oorsprong van de grote multidisciplinaire regio nale atlassen atlassen die een deel van een land behandelen) gaat terug op de grote "Atlas van Aziatisch Rusland", met drie delen tekst, in 1914 uitgegeven door het Direktoraat voor de Migraties. Met het doel de migratie van boeren naar Siberie, Centraal-Azie en het Verre Oosten te bevorderen bood deze atlas nauwkeurige gegevens over klimaat, grondsoorten en andere geografische eigenschappen van het bestreken gebied, voorts over belangrijke sociale en economische factoren, zoals de grote uitgestrektheid van het bewoonbare gebied, landbouw- en irrigatiemogelijkheden. Deze atlas vertoonde reeds toen de bijzondere kenmerken, die hem van vele andere regionale atlassen zou onder scheiden, nl. het streven naar de oplossing van concrete, goed omlijnde praktische problemen. In de Sowjet-Unie begon de produktie van multi disciplinaire atlassen in de periode tussen de beide Wereldoorlogen, met als markante gebeurtenis de verschijning van de Grote Wereldatlas (Atlas Mira) in 1937, waarin de uit 1920-'21 daterende aanbevelingen van V. I. Lenin werden toegepast. Deze legden de nadruk op volledigheid der atlassen en eisten voorts, dat deze de historische en dynamische aspekten zouden bevatten, zoals bijv. de strijd tegen het imperialisme. De bloei van de thematische kartografie in de Sowjet- Unie begint na de Tweede Wereldoorlog. Deze ontwikkeling was nodig geworden in verband met de economische planning op nationaal niveau in alle sectoren en de wetenschappelijke problematiek rond- om het rationeel gebruik van natuurlijke hulpbronnen, milieubescherming en milieuverbetering. Van groot belang hierbij was de vaststelling van de theoretische basis der kartografie, die de verschijnselen in hun in en externe relaties moet kunnen weergeven. Tegen- woordig worden, uitgaande van de cybernetica, de fysisch-geografische en sociaal-economische gebieden bestudeerd als zgn. geo-systemen op verschillende niveaus van gecompliceerdheid. Hierbij worden verondersteld de zoveel mogelijk volledige karto- grafische weergave van de onderdelen, strueturen en verbindingen van hun dementen, alsmede die van het samenspei dezer dementen, en het algemene karakter van de Systemen, dit laatste o. m. door middel van synthetische kaarten. Het theoretisch onderzoek inzake de multidisciplinaire regionale kartografie, de verzameling van ervaringen terzake op internationaal niveau en de ontwikkeling van nieuwe kaarttypen is voor wat de Sowjet-Unie betreft geconcentreerd aan de Universiteit van Moskou, 8 KT 1976.11. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 10