•jmoskoi breedte voor hun inhoud toe. Uit ervaringen in concrete gevallen is gebleken, dat het verlenen van een zekere voorrang aan de Verlangens van een bepaalde groep van gebruikers (bijv. voor het op- stellen van een economisch ontwikkelingsplan)aan deze algemene opzet geen afbreuk behoeft te doen. In de ontwikkeling der nationale atlassen kan men duidelijk twee factoren onderscheiden: le wordt in toenemende mate rekening gehouden met de belangen van praktijk en produktie (o. m. door het opnemen van meer technische, geologische, agro- klimatologische kaarten, kaarten i. z. natuurlijke hulpbronnen, watergebruik etc. 2e wordt toenemende aandacht geschonken aan het samenspei tussen fysisch-geografische en sociaal- economische verschijnselen, door middel van typologisehe synthetische kaarten. Tenslotte kan men in de meeste moderne atlassen prognose-kaarten zien verschijnen: mogelijke ontwikkelingen in landbouw en industrie (Atlas van Bulgarije), Landbouwprogrammas (Atlas of the United States) Uiteraard blijven in die landen waar de kartografie nog vrij jong is en/of waar ze om de een of andere reden nog niet tot bloei gekomen is, de thematische perfectie en de kartografische detaillering van de nationale atlassen soms zeer beperkt. Zelfs in landen waar de kartografie reeds op een hoog peil staat verschillen inhoud en vormgeving der nationale atlassen vaak zeer sterk. In tegenstelling tot de nationale atlassen lopen de doel- stellingen van regionale atlassen vaak veel verder uit- een. Naast atlassen die een groot aantal doeleinden nastreven, zijn er ook vele die bepaalde nauw om- mede ten behoeve van de reeks regionale atlassen van de Sowjet-Unie. Dit werk is organisatorisch verbonden met dat van de Commissie voor Nationale en Regionale Atlassen van de IGU (van 1956-'72 met zetel in de Universiteit van Moskou). Deze samenwerking resulteerde in de publicatie van enkele monografieen, t.w. "Atlas Nationaux (Frans, 1960), Regional Atlases (Engels, 1964); voorts in aanbevelingen voor de samenstelling van multi- disciplinaire atlassen (op verzoek van de UNESCO, verkort versehenen in de UNESCO-publicatie "Nature and Resources", No. 4, 1972), alsmede talrijke publicaties in het Russisch (o. a. de handboeken voor het redigeren en vervaardigen van multidiseiplinaire atlassen). Een samenvatting van alle voorafgaande publicaties, met nadruk op de ontwikkelingen en tendenzen op het gebied der nationale en regionale atlassen nh de Tweede Wereldoorlog, wordt uitgegeven ter gelegen- heid van het 23e Internationaal Geografisch Congres te Moskou in 1976. Naast de betekenis der nationale atlassen als inventaris en synthese van alle huidige kennis van de fysische, economische, politieke en culturele geo- grafie van een land dient de nadruk te vallen op hun grote culturele en educatieve taak, alsmede hun rol als cultureel gezant in het buitenland. Natuurlijk dienen de behandelde thema's aangepast te zijn aan het eigen karakter van het betreffende land, zijn geografische gesteldheid, economisch en politiek systeem en de stand van de plaatselijke kartografie. De veelzijdige bestemming van de nationale atlassen laat - echter binnen bepaalde grenzen - veel variatie- stand van uitgifte van Regionale Atlassen in de U.S.S.R. van de geareeerde gebieden is een regionale atlas versehenen, getallen geven jaar van uitgifte aan, 64—1964, s—schoolatlas KT 1976.11. 2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 11