4 65-^, 62=M9£60^ 60 Stand van uitgifte van Regionale Atlassen in Europa (zonder U.S.S.R. van gearceerde gebieden is een regionale atlas versehenen getallengeven jaartal van uitgifte aan, 64—1964 schreven taken moeten vervullen. Zelfs kan men op dit gebied nationale "voorkeuren" waarnemen: sommige atlassen uit Canada en Australie bijv. vallen op door hun nadruk op de fysische geografie, los van de kaarten waarop de mate van ontginning van de natuurlijke hulp- bronnen wordt aangegeven. De reeks regionale atlassen van Frankrijk verdiept zieh in de kartografische analyse van het land verdeeld in grote economische eenheden, met nadruk op duidelijke en concrete eco nomische kaarten met betekenis voor praktisch werk. De verscheidenheid van regionale atlassen houdt even- eens enigszins verband met het behandelde gebied: zowel van hun administratieve funktie als van hun geografische oppervlakte. Deze atlassen kunnen zieh bezig houden met een administratieve eenheid op een of ander niveau ofwel met een groep van deze eenheden (bijv. in de vorm van grotere economische regio's). Bij het ontwerpen van atlassen ten behoeve van nieuw ontgonnen gebieden of van een complexe economische ontwikkeling kunnen grenzen van administratieve eenheden overschreden worden; voorbeelden hiervan zijn legio: de planning-atlas van het Damodar-gebied in India (1968), die van het Sebou-bekken in Marokko (1970), de Australische reeks van het Fitzroy-bekken (1965-'69), die van het Burdekin-Townsville gebied in Queensland (1970) en andere. Ook de betrokken opper- vlakten in regionale atlassen kunnen sterk uiteenlopen en daarmee de kaartschaal: Noord-Kazachstan en stedelijke gebieden vormen in dit opzicht extremen. Vergeleken met nationale atlassen kunnen regionale atlassen zieh meer vrijheden veroorloven, bijv. door nieuwe typen van thematische kaarten te ontwerpen (prognosekaarten bijv.) en bestaande typen te verfijnen. Kenmerkend is de verschijning van kaarten, die het samenspei tussen natuur en samenleving belichten en van structurele elementen in de atlassen die verband leggen tussen hoofdstukken, die tot nu toe een vol- komen apart leven leidden, t. w. de fysisch-geo- grafische en de economisch-geografische kaarten. De relaties tussen de onderdelen binnen een geo- systeem vinden hun uitdrukking in synthetische kaarten (bijv. landschapstypologie of het natuurlijke levensmilieu der bevoIking). Om de belangrijkste relaties te kunnen vastleggen zijn echter bijzondere kaarten nodig waarop deze relaties kwantitatief worden weergegeven, zulks aan de hand van een kartografisch-mathematische analyse van deze relaties. De evolutie van processen welke binnen een geo-systeem plaats vinden wordt weergegeven door een reeks kaarten van opeenvolgende perioden of door speciale ontwikkelingskaarten; de mogelijke toe- komstige ontwikkelingen kunnen worden aangegeven in prognosekaarten. Het maken van regionale atlassen bevordert samen- werking tussen deskundigen van uiteenlopende richtingen, door uitwisseling van gegevens en door wat men een synthese der verschillende wetenschappen zou kunnen noemen. Ook de toepassing van geavan- ceerde technieken (o. a. computertechnieken) wordt er door mogelijk gemaakt. De toepassing van atlassen bij weten- schappelijke en praktische werkzaam- heden De verschillende wetenschappelijke toepassingen van 10 KT 1976.11. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 12