multi-disciplinaire atlassen worden in de Sowjet-Unie tegenwoordig beheerst door een speciale tak van de kartografie onder de naam "kartografische onder- zoeksmethode". Deze specialisatie omvat niet slechts de visuele bestudering van kartografisch weergegeven onderwerpen, doch tevens het toepassen van karto- metrie, grafische en analytische constructies en van allerlei wiskundige methoden om kartografische gegevens te verwerken. De opzet van deze tak van de kartografie heeft niet slechts erkenning gevonden bij de kartografen zelfdoch ook bij geologen, economen e. a.die bij hun onderzoek kaarten hanteren. Op deze wijze kan door middel van kaarten de invloed van het milieu op economische processen worden vast- gesteld (bijv. de invloed van aardbevingen, bodem- erosie etc. op spreiding, structuur en beweging der bevolking etc.). Veel minder bekend zijn de toepassingsmogelijkheden van regionale atlassen bij praktische activiteiten, m. n. belangrijk in ontwikkelingslanden. Van grote betekenis zijn zij voor de ruimtelijke ordening, zowel sectorsgewijze in prognostische zin als bij de dage- lijkse economische beleidsbepaling. De Sowjet-Unie, waar planning de voornaamste methode van de beheersing der nationale economie vormt, kent drie vormen van planning: jaarplannen, plannen op middellange termijn (de bekende zgn. vijf- jarenplannen) en lange-termijnplannen voor een periode van 15 20 jaren. Een der belangrijkste taken van deze plannen is de zorg voor een rationele verdeling der productieve krachten (productie- verdeling, efficient gebruik van mankracht en de al- gehele ontwikkeling). De basisdocumenten voor deze planning worden gevormd door de schema's voor de ontwikkeling en verspreiding van de verschillende takken der nationale economie, eventueel ondersteund door schema's voor bodemgebruik, erosiebestrijding, waterkrachtgebruik etc. Voor deze schema's dient men te beschikken over de gegevens die goede regionale atlassen te bieden hebben; deze dienen der- halve o. m. kaartmateriaal ten behoeve der regionale planning te bevatten (analytische kaarten, kaarten m.b.t. regionalisatie etc.). De regionale planning voorziet in: - schepping en onderlinge vergelijking van alterna- tieven voor de urbanisatie; - gecoördineerde spreiding van industrie, landbouw en infrastructuur - rationeel gebruik van hulpbronnen en vernieuwing van aanvulbare hulpbronnen; - schepping van optimale levensomstandigheden voor de bevolking wat betreft cultuur en hygiene. Bij het opzetten van een dergelijke regionale planning wordt voor talrijke gegevens een beroep gedaan op regionale atlassen, welke tevens de basiskaarten leveren voor de vervaardiging van speciale piano logische kaarten. Het bestaan van atlassen waarin gegevens over de meest recente onderzoekingen op uniforme wijze behandeld worden, maken het vergaren van informatie, nodig voor regionale planning, sneller, eenvoudiger en goedkoper. Omgekeerd kunnen ook betrekkelijk eenvoudig kaarten worden gemaakt welke de door planning teweeggebrachte veranderingen, met hun gevolgen, zichtbaar maken. Urbanisatieprojecten vereisen o.a. gegevens i. z. geologie, hydrologie en meteorologie; deze basis- gegevens leveren de atlassen, waarna taakomschrij- vingen kunnen worden opgesteld ter verkrijging van meer gedetailleerde informatie. Zij bespoedigen aldus het opzetten van projecten en beperken de kosten er- van. In de dagelijkse economische activiteit worden regio nale atlassen met succes gebruikt ter bereiking van een optimale efficiency in landbouw, bosbouw, mijn- bouw etc. en voor een doeltreffende inzet van man kracht tijdens agrarische piek-tijden (zaaien, oogsten) en bosbouwactiviteiten (houtvervoer per vlot) etc. Zeer belangrijk is de taak der regionale atlassen met betrekking tot de milieubescherming. Regionale atlassen waarin alle natuurlijke en economische factoren zijn opgenomen, zijn onvervangbare hulp- middelen voor het plannen van nationale parken en andere beschermde gebieden. Klimaatkaarten zijn nodig voor de lokatie van metallurgische, chemische en andere industrien die luchtverontreiniging kunnen veroorzaken, in verband met de beveiliging van woon-, recreatie- en natuurgebieden. Toekomstperspectieven Nationale en regionale atlassen hebben zieh tot nu toe goed van hun taak ten behoeve van wetenschap en praktijk gekweten, doch hoe ziet hun toekomst eruit in deze steeds veranderende wereld Hoe zullen ze reageren op de moderne technieken van dataverwerking en automatisering en de toelevering van gegevens via satellieten Wat de ontwikkeling van regionale atlassen betreft moet men ten zeerste wensen dat hun inhoud niet zo- zeer wordt verrijkt met nieuwe thema's, doch dat veeleer het beeld veranderd, verbeterd wordt, meer complexiteit verwerft en een betere synthese gaat vertonen. Er is reden om aan te nemen, dat de hierboven besproken verschillen tussen nationale en regionale atlassen en de verscheidenheid onder de regionale atlassen onderling met de tijd zullen toenemen. De nationale atlassen zullen vanwege hun funetie van informatieverschaffing op nationaal niveau hun veel- voudige taak alsmede hun relatieve stabiliteit wel behouden. Daarentegen zal zieh bij de regionale atlassen ongetwijfeld de noodzaak doen gevoelen een onderzoek te doen naar nieuwe wegen in de karto grafische vormgeving. Ook bij multidiseiplinaire atlassen dient het werk grondig geperfectioneerd te worden, mede door aanwending van automatisering in de produktie (gebruik van Computers en rand- apparatuur) en gebruikmaking van de satellietfoto- grafie. De weergave van gegevens op kaarten, gebaseerd op geografische lokatie, generalisatie en het gebruik van Symbolen, schept goede voorwaarden voor de toepassing van automatiseringstechnieken, vooral met betrekking tot de ontwikkeling en versnelling van de opnamesystemen, de opslag, bewerking en karto grafische weergave der gegevens via semi- en vol- automatische tekenmachines en moderne druk- technieken. De grootste winst voor regionale atlassen ligt op het terrein van de middel- en kleinschalige kartografie, die tot nu toe steeds op traditionele wijze tot stand kwam: kaarten getekend op basis van ruimtefoto's kunnen in bepaalde gevallen, vooral bij KT 1976.11. 2 11

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 13