Stand van uitgifte van Regionale Atlassen in Noord Amerika van de gearceerde gebieden is een regionale atlas versehenen, getallen geven jaar van uitgifte aan, 64—1964 69 66 69 68 66 70; 64 64=? 70 - 60 67 67 67 snel (soms zelfs dagelijks) veranderende fysische en economische verschijnselen de traditionele kaarten gaan vervangen. Soms wordt de snelle veroudering van de inhoud van atlassen, mede als gevolg van hun lange produktietijd, als een bezwaar gezien, een kritiek, die echter niet onvoorwaardelijk geldt. Atlassen, waarin men snel- veranderende gegevens bewust heeft vermeden kunnen langer gebruikt worden en behouden hun betekenis als moment-opnamen. Niettemin wordt het probleem van de vernieuwing van atlassen, mede door de versnelling van het levenstempo, met de dag belangrijker. Moderne technieken zullen de produktietijd van kaarten drastisch moeten verkorten, verouderde bladen zullen snel moeten kunnen worden vervangen; regionale atlassen zullen de vorm moeten kunnen aannemen van periodieke uitgaven. Verfijnde coderingstechnieken en de opslag in computergeheugens vergemakkelijken de aanvulling en vernieuwing van gegevens. Talrijke mogelijkheden ontstaan tevens voor veelzijdige logische verwerking van data, de produktie van nieuwe en de vernieuwing van bestaande kaarten; snel veranderende verschijn selen kunnen worden vastgelegd op transparante over- lays die op duurzame basiskaarten kunnen worden gelegd, enz. (combinaties van duurzame en "weggooi"- kaarten) Ofschoon verscheidenheid in de regionale atlassen en in hun kaarten toegejuicht moet worden, zou het totaal ontbreken van enig systeem in een reeks atlassen van hbn land ontoelaatbaar zijn, een zekere eenheid is onmisbaar; deze kan worden bereikt door het vast- stellen van algemene methodologische programma- punten of aanbevelingen, bijv. worden in elke atlas een bepaald minimum aantal aan wetenschappelijke en referentie-kaarten opgenomen, die als "ruggegraat" moeten dienen voor talrijke afgeleide kaarten met een meer praktische doelstelling. Een andere belangrijke voorwaarde voor eenheid in de regionale atlassen betreft de organisatievorm (coördinatie door staats- toezicht, concentratie van werkzaamheden, auto- matisering, centralisatie van data-banken en data- processing). Tenslotte dient men regionale atlassen te beschouwen als onderdelen van meer complexe Systemen, m. n. die van multidiseiplinaire atlassen van een land, een werelddeel en zelfs van de gehele wereld. De behoefte aan deze laatste categorie zal onherroepelijk toe- nemen naarmate problemen op wereldniveau moeten worden gedefinieerd, bestudeerd en opgelost, m. n. die van de milieubescherming. Gewezen kan worden op het ontstaan van wereldomvattende atlassen op geologisch gebied, terwijl voor vele andere onder- werpen studies in gang zijn, gestimuleerd door de Verenigde Naties en zijn organisaties (UNESCO, FAO, etc.). Noten Prof. dr. K. A. Salichtchev is hoogleraar in de karto- grafie aan de Universiteit van Moskou, en vice-pre- sident van de Internationale Kartografische Vereni- ging (ICA). Het artikel van prof. Salichtchev is ver- taald door de heer R. J.H. J. Bertrand, M.Sc. (ITC Enschede) en bewerkt door Drs. A.H. Sijmons (Uni- versiteitsbibliotheek Amsterdam). 12 KT 1976.11. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 14