Een voorbeeld van regionale Studie in atlasvorm Leuven 2000 F.Depuydt Masfeferafife De Atlas van Leuven, door F. Depuydt en H. van der Haegen is een surveystudie van stad en stadsgewest en werd eind 1974 uitgegeven door Interleuven, Brouwersstraat 4, 3000 Leuven, Belgie (prijs 1.500,- B. F.). Van de drieledige Nederlandse uitgave (een atlas van 62 vijfkleurige bladen, formaat 47/35 cm; een tekstdeel van 80 pp. met o. a. 62 figuren; een fotoalbum van 56 pp. met 138 foto's; beide laatste delen op halve breedte van de atlas) kwam medio 1975 en voorjaar 1976 respectievelijk een Franse en een Engelse uitgave op de markt. Het werk wordt in Nederland verspreid door Rudolf Muller International Bookseilers, Amsterdam. Een unieke realisatie In de rij van versehenen stedenatlassen neemt de Atlas van Leuven een bijzondere plaats in, daar voor het eerst in West-Europa en vermoedelijk ook in de wereld een volledige surveystudie werd gepubliceerd over een middelgrote stad. De realisatie-onkosten van een dergelijk werk lopen inderdaad zo hoog op dat het slechts voor een grote stad haalbaar is. Dank zij de enorme hoeveelheid goodwill van de Universiteit van Leuven, vooral van zijn Geografisch Instituut, en de inzet van zijn Kartografische Dienst, die voor het fototechnische gedeelte samenwerkte met het Militair Geografisch Instituut van Belgie, konden vrij recente gegevens (1972-1974) verzameld, verwerkt en gekarteerd worden. Voor grotere Steden is dit gewoon ondenkbaar. De atlas van Jeruzalem, die het jaar voordien werd uitgegeven, kan dit het beste illustreren. Immers, de meeste onderzoekingen werden reeds in 1967, dit is zes jaar v66r zijn uitgave, afgeslotenj De kaartlegendes konden hier beperkt gehouden worden, dank zij de begeleidende synthesetekst, die ook heel wat diagrammen, kartogrammen en aan- vullende analysekaartjes bevat. De opvatting van de atlas moet men zien in het kader van een geplande internationale urbanisatie-prijsvraag, waarbij de deelnemers zieh op deze gepubliceerde survey-gegevens moeten baseren. Zo gaf de kaart- redactie de voorkeur aan de benadering van Leuven vanuit een vrij algemeen en ruim (zelfs Westeuropees) kader, om stilaan naar een meer detailleerde aanpak te komen. Inh oud Het eerste deel bevat 3 historische kaartbladen in vierkleurendruk (Jacob van Deventer, medio 16e eeuw; Joan Blaeu, 1649; Joseph de Ferraris, circa 1775). Het tweede deel ziet Leuven in een Nationaal en Westeuropees perspectief, in 11 kaartjes op 5 bladen. De relaties, vooral functionele en demo grafische, tussen Leuven en zijn Regio zijn vervat in 27 kaartjes, bijeengebracht in de 5 bladen van het derde deel. Het Leuvense Gewest (deel vier) wordt in al zijn geografische aspecten bestudeerd in 10 kaart bladen op schaal 1:50. 000, waarbij een overlay de situatie van de gemeenten en gemeentelijke agglome- raties van het gewest aanduidt, elk nog eens onder- verdeeld in verschillende statistische steteren, welke dezelfde teleenheden zijn van de volkstelling 1970-71. Deel vijf benadert de Leuvense agglomeratie op 10 kaartbladen, waarbij de impact van de Universiteit op het Leuvense een belangrijk deel uitmaakt van de kaarten. Dit komt niet enkel tot uiting in het morfo- logisch beeld van de agglomeratie, maar ook op het vlak van de demografische, sociale en economische strukturen, zoals leeftijdspiramide, migraties, beroepsstruktuur, dienstverlening.De schaal van de kaarten varieert van 1:15. 000 tot 1:50. 000. Het meest volumineuze deel is het zesde, met zijn 25 bladen (55 kaarten) en een luchtfoto van de Leuvense binnenstad. De kaartschaal is meestal 1:7.500 wanneer de detailtopografie van belang is, zoals bij de fysisch-geografische analyses, of wanneer het om gegevens gaat huis per huis, zoals tewerkstelling, infrastruktuur op het vlak van de funeties, van de socio-kultuur of van het verkeer. Eenmaal zelfs wordt de handels- en dienstensector in twintig klassen opgesplitst en voor een stadsdeel op schaal 1:3. 000 uitgezet. Van de overige 7 die een andere kaartschaal kennen, bevatten er 5 kaartbladen gegevens per statistische teleenheid (een 36-tal) of per huizenblok (een 170-tal) en dit respectievelijk op schaal 1:25. 000 of 1:15. 000. De atlas wordt afgesloten door een twee- tal synthesekaarten waarvan de eerste een struetuur- schets geeft van de Leuvense agglomeratie (schaal 1:25. 000)terwijl de tweede de betekenis tekent van elk der hierarchische struetuureenheden door de ruimtelijke invloedssfeer aan te geven van de totale KT 1976. II. 2 21

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 23