Een nieuwe ponsmachine bij Waterstaatskartografie G. Piket -plannen waren betrokken. Na raadplegingen op gemeentelijk niveau en na ter advies te zijn voorgelegd aan openbare besturen en prive-organisaties krijgen deze plannen een wettelijk bindend karakter. Zoals men uit de legende duidelijk kan afleiden wordt de bestemming opgesplitst in een zestal grote richtingen, die elk een bepaalde kleur reserveren: rood voor alles wat in verband staat met bewoning, groen en wit voor groenzones en landbouwgebieden, geel voor recreatie, blauw voor gemeenschaps- diensten, paars-violet voor industriele en ontginnings- gebieden, zwart voor wegeninfrastruktuur en eventueel andere kleuren voor restgroepen. Elk van deze grote bestemmingsrichtingen kan verder opgesplitst worden, zodat in het geheel 68 verschillende bestemmingen mogelijk zijn. De wet voorziet eveneens een uitvoerige bestemmingsomschrijving. Zo bijvoorbeeld wordt een- duidig bepaald wat het Ontwerp-gewestplan precies verstaat onder een "woongebied met landelijk karakter'.' Dit is, aldus het Staatsblad, "een gebied bestemd voor woningbouw in het algemeen en tevens voor landbouw- bedrijven". Toch wordt nog enige speling gelaten in de uitvoering van het gewestplan bij de construetie van de B. P. A. der verschillende gemeenten. De inbreng van deze planningskaart is wellicht niet helemaal conform aan de survey-bedoelingen van de atlas. Ze moet enkel gezien worden in het licht van de reeds vermelde internationale urbanisatieprij s- vraag, waar de deelnemers naast de objektieve sur- vey-informatie ook inlichtingen wensen over de planningsopties van de overheid. In tegenstelling met deze richtlijnen van overheids- wege wordt in kaart 4. 5 een objectieve en compromis- loze Bestemmingsindicatie van de regio voorgesteld, uitgaande van de eigenschappen van elk gebiedsdeeltje op het vlak van de bodemkwaliteiten, de geologische ondergrond, het microklimaat en de esthetische land- schapswaarde. Deze kaart geeft op het eerste gezicht een vrij complex beeld, doch bij nader toekijken treft men een duidelijk synthetisch beeld aan van alle uit- gesproken gunstige of ongunstige natuurlijke eigen schappen van elk gebiedsonderdeel. Uitgaande van deze positieve of negatieve kwaliteiten, kan men reeds bepaalde bestemmingen aanbevelen of afraden op voorhand. Het spreekt vanzelf dat deze synoptische kaart enkel rekening hield met de natuurlijke grond- kwaliteiten, zodat de effectieve planning eveneens rekening moet houden met andere, dikwijls minder objectieve criteria zoals: sociaal-economische situaties, demografische toestanden en merkbare tendenzen hiervan, regionaal-politieke opties, enz. De atlas is in zijn geheel een merkwaardig geheel van basismateriaal dat niet enkel onmisbaar is voor planningsspecialisten, doch waaruit andere disciplines ongetwijfeld hun werkmateriaal kunnen ontlenen zoals geografen, sociologen, demografen, kartografen en dies meer. Noot Dr. F. Depuydt is hoogleraar kartografie aan het Instituut voor Aardwetenschappen aan de Katholieke Universiteit te Leuven. iMteitefa totoiMiaffi® Waterstaatskartografie beschikt sinds begin 1975 over een nieuw ponsapparaat. Het is een eigen ont- werp dat met T. N. O. tot ontwikkeling werd gebracht. Het programma van eisen voor deze machine, waar- van hierbij een foto is afgedrukt, was als volgt: - ponsingen moesten mogelijk zijn over een opper- vlakte van 180 x 107 cm (afmetingen grootste kaart) - de ponsgaten met 5 mm diameter dienden in een netwerk met maaswijdte hart-op-hart 90 mm te worden geplaatst; - het moest mogelijk zijn zowel met losse plano- vellen als van de rol af te werken; - het te ponsen materiäal moest alle soorten KT 1976.11. 2 23

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 25