plaatsen, waaruit tevens blijkt hoe nauwkeurig de kaarten ook in dit opzicht worden bijgehouden. De "forensenarcering" heeft men laten vallen, de minder fraaie weergave van de heide in de 47e druk (licht- blauw) heeft plaatsgemaakt voor het veel meer natuurgetrouwe paars. Ook de wat vreemde roze kleur voor tuinbouw, al dan niet onder glas, is vervangen door een helder licht - groen. Op de overige landenkaarten valt allereerst het verbeterd contrast tussen gebieden van 0-100 m en 100-200 m boven zeeniveau op, hoe- wel bij een groot vlakaandeel van 0-100 m het kleurenbeeld wat te somber kan worden (38, Belgie- Luxemburg). Voorts komt in vele gevallen de reliefschaduwing veel beter tot haar recht, doordat het wat zware rood in de gebieden boven 500 m is verdwenen, althans aanzienlijk teruggedrongen (vgl. 98, Zuidwest-Azie)Merkwaardig is, dat op de overzichtskaarten der continenten woestijnen niet door een signatuur als zodanig worden aangeduid. Uit de als zuiver oro- hydrografische kaarten gepresen- teerde continentale overzichtskaar ten zijn nu alle "staatkundige" gegevens (grenzen, landennamen etc.), als in feite oneigenlijk, ver dwenen hetgeen het kaartbeeld rüstiger maakt. Thematische kaarten Veel omvangrijker en veelvormiger dan het topografische deel, en daarom ook onmogelijk uitputtend te bespreken, is het waarlijk indruk- wekkend palet van thematische kaarten die nu, zoals gezegd, het grootste deel van de atlas innemen. De sectie welke beoogt de gebruiker kennis te doen maken met de ver- schillende in ons land gangbare typen van topografische en andere kaarten is t. o. v. de 47e druk ver- rijkt met een zeer instructief blad (6) waarop: le het begrippenpaar oblique luchtfoto en vogelvlucht- beeldkaart is gedemonstreerd aan resp. een gekleurde luchtfoto van de Dom te Utrecht en onmiddellijke omgeving en een fragment uit een beeldkaart van de betreurde Michels 2e wordt een bepaald thema, nl. de dichtheid van de studentenbevolking te Utrecht op vier methoden uit- gewerkt, nl. resp. als stippenkaart, grid-kaart, isoplethenkaart en ruimtelijk model, zeer instructief en vooral belangrijk voor hen die later, hetzij actief of passief, met deze sterk geabstraheerde kaart - typen zullen moeten leren omgaan. Bij het overigens fraaie blad Schaalverkleining (7) is de merk- waardige, reeds eerder door Karssen gesignaleerde fout blijven staan, waarbij in kaartje F (1:15 m) niet Utrecht zelf, doch de veel grotere Steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag zijn wegge- generaliseerd. De meeste thematische kaarten in het over Nederland handelende deel zijn min of meer ingrijpend ge- wijzigd, verbeterd en up-to-date gebracht, bijv. 8, Klimaat: betere windrooskaart, ijsdagenkaart i.p. v. vorstdagenkaart; 9, waar de delf- stoffenkaart op recente stand is gebracht, ook wat de concessies betreft; 11, waar een betere contrastwerking is ontstaan tussen het gebied beneden zeeniveau (nu lichtpaars) en overig Nederland. De weergave van de drie fragmenten van historische kaarten i.v. m. de landaanwinning (12) is wat fletser en daardoor minder sprekend dan in de vorige druk. De kaart Water- beschaving (15A) werd uitgebreid met de weergave van spaarbekkens en infiltratiegebieden. De kaart Zuiderzeewerken (16) laat o. m. (bij- wijze van uitzonderingj) enkele alternatieve plannen voor de Marker- waard zien. De kaart Deltawerken (17A) werd duidelijker en uitvoeriger. Het onderwerp Landbouw werd iets, het onderwerp Toerisme en Recrea- tie sterk uitgebreid met nieuwe kaarten over Natuur- en landschaps- parken, Toeristengebieden en Kampeeraccomodaties (21 A-C), het laatste als gemeentekaartje 1:3 M wat erg klein uitgevallen; samen- vatting tot wat grotere gebieden zou m. i. beter zijn geweest. Geslaagd is de vaak hachelijke combinatie kartogram-staafdiagram in de kaart Toeristengebieden, waar de relatie tussen gebied en diagram via duidelijke nummering, ook in de legenda, gehandhaafd bleef. Bij de overigens fraaie kaart Natuur- en landschapsparken (21A) had in de legenda ook de zwaardere om- lijning der potentiele Nationale parken moeten worden aangeven. De sector Industrie (24-25) is vrij- wel geheel vernieuwd. De aanpak is hier niet inventariserend, zodat een algemene overzichtskaart van de locatie der Nederlandse indu striell ontbreekt, een kaart die trouwens bij de toenemende diversificatie en spreiding daarvan steeds moeilijker te maken zou zijn. De grote industrieconcentraties Rotterdam-Europoort en Amsterdam- IJmond komen trouwens toch tot hun recht in de fraaie kaarten van deze gebieden op 1:100. 000 (34-35). Daarentegen valt de nadruk op de verhouding overheid-particulier bedrijfsleven als werkgever (24A) de regionale verscheidenheid in de industriele werkgelegenheid per Corop-gebied naar nijverheids- groepen (waardoor de regionale spreiding der verschillende indu- striesoorten toch weer via de achterdeur binnenkomt) (25A)de infrastructuur (Koppelnet en Buis- leidingennet, 24 C-D), investeringen (25A)regionaal beleid (met stimulerings-, herstructurerings- gebieden, groeikernen etc. 25C) en tenslotte als exemplarisch thema de spreiding van de bedrijfsbevolking van Philips in resp. 1950 en 1970 (25D). Wel iets anders dan de vroeger zo vertrouwde kaartj es met scheepsbouw-textiel- en levens- middelenindustriej Het blad bevolking (28) werd ver- rijkt met een dichtheidskaart per gemeente (28A) en een robot- achtig aandoend dichtheidsdiagram per km2 per provincie (28C), ter- wijl de verspreidingskaart (28B) verder werd verfijnd door de in- bouw van de grenzen der primaire verzorgingsrayons en aanduiding der centra dezer rayons door met de bevolkingsgrootte evenredige cirkels. Naast de kaart Verkeersintensiteit (29A, een bandsignatuurkaart) kwam er ook een nieuwe kaart Rijkswegenplan 1973-'77 (29C). Geheel vernieuwd is het onderwerp Milieuverontreiniging. Een relatief grote en zeer uitgewerkte kaart i/z Waterverontreiniging (33A) vervangt een aantal kleinere kaartj es over uiteenlopende onderwerpen uit de vorige druk, waarvan er enkele toch wel gemist zullen worden (Autokerkhoven, Geluidshinder Schiphol)Ook het onderwerp Bestuursvormen en ruimtelijke ordening (32) werd drastisch ver nieuwd, waarbij zelfs het recente plan tot provinciale herindeling nog kon worden opgenomen] Als slot van de Nederlandse sectie nog twee prachtige kaarten van de thans zo actuele Noordzee: bbn voor de olie- en gaswinning (36) en §fen i. z. scheepvaart en kustver- lichting (de laatste nog ontworpen KT 1976.11. 2 27

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 29