door Michels). Tegen deze stormloop van nieuw en uitgebreid thematisch materiaal hebben enkele kaarten uit de vorige druk geen stand kunnen houden. Het meest bedroot mij daarvan het ver- dwijnen van het blad dorps- en occupatievormen (20 in de 47e druk), vooral omdat er in de nieuwe druk eigenlijk niets soortgelijks tegen- over staat. Wanneer de bespreking van de Nederlandse sector in deze atlas wat langer is uitgevallen dan mis- schien in een recensie gebruikelijk, houdt dit vooral verband met de talrijke en belangrijke vernieuwin- gen en uitbreidingen welke hier hebben plaats gehad en die van grote betekenis zijn voor de geo- grafische kennis van ons land. De studerende vindt hier talrijke onderwerpen aangereikt die in- spelen op het steeds meer project- gerichte karakter van het geo- grafisch onderwijs. Met name actuele onderwerpen als milieu- aantasting, recreatie en be- scherming der natuur en de sociale en economische structuur krijgen hier de aandacht welke ze ver dienen. Landen buiten Nederland De bespreking van de landen buiten Nederland moet noodzakelijkerwij s veel beknopter zijn. Enkele zaken dienen benadrukt te worden. Er is met succes naar gestreefd om van alle Europese landen c. q. landen- groepen een regelmatig terug- kerende en vergelijkbare kern van thematische kaarten te geven i. z. neerslag, bodemgebruik, industrie/ mijnbouw, verspreiding en/of dichtheid der bevolking. Daarnaast is landsgewijze veel ruimte gegeven aan voor het betreffende gebied specifieke verschijnselen en Problemen. Zo werd bereikt dat de gebruiker wordt geconfronteerd met een grote verscheidenheid van onderwerpen. Om deze verscheiden heid niet in een chaos te doen ver- keren is gestreefd naar een zo ver mogelijk doorgevoerde unificatie der gehanteerde Symbolen en Signaturen, niet slechts in de "vaste" doch ook in de "wisselende themakaarten". Daarnaast wordt in de daarvoor in aanmerking körnende gevallen ook gebruik ge- maakt van andere in de thema tisch kartografie gangbare Signaturen: ringen, gesegmenteer- de schijven, vlak en driedimensio- naal voorgesteld, bandsignaturen, isotypen, staafdiagrammen, bollen, pijlen, kortom het gehele gamma der thematische uitdrukkings- middelen. Wie dit mogelijk wat verwarrend zou vinden möge be denken, dat de leerling op deze wijze kennis maakt met een grote verscheidenheid aan kartografische uitdrukkingsmiddelen die hij ook in de dagelijkse praktijk en bij voortgezette Studie zal ontmoeten. De grafische beeldtaal wil geleerd worden en terecht ziet Ormeling hierbij de kartograaf als de communicatietechnicus, die de over te brengen informatie met een Optimum aan effect en een minimum aan ruis dient over te brengen. Een soortgelijke tendens signaleren ook Arnberger c. s. in hun be spreking van de Diercke: "Der neue Diercke Weltatlas überrascht vielleicht manchen, der nur Kontinuität und Gleichartigkeit der Themenbehandlung nach dem traditionellen Muster ehemaliger Länderkunde erwartet, durch eine auf dem ersten Blick beinahe ver wirrende Themenvielfalt. Aber eine Atlasneubearbeitung kann und soll nicht das bewahren, was andernorts als durch neuere Ent wicklungen aufgegeben wurde" (3). Ook in het niet-Nederlandse thematische deel is duidelijk de opzet bespeurbaar om karto- grafisch uitdrukking te geven aan de sterke dynamiek welke op vrij- wel alle gebieden voelbaar is. Zo wordt aandacht besteed aan de grote stedelijke agglomeraties (Parijs, Londen, Amsterdam, Moskou, New York enz.), aan sociale en economische spannings- verschijnselen (politieke spanningsgebieden in Europa, 92A; apartheid in Z.-Afrika, 117C; rassenvraagstuk in de V. S.129F; spanning tussen bevolking en bruto- nationaal produkt, 162 E-F), rassen en intercontinentale migratiestromen (160). Deze op- somming is bepaald niet uitputtend, maar möge volstaan om een indruk te geven van de grote hoeveelheid informatie, die geboden wordt. Om niet de indruk te wekken als zou in deze druk alleen op sociaal en economisch gebied vooruitgang zijn geboekt vermelden wij m. n. bij de groep wereldkaarten de fraaie fysisch-geografische wereld- kaart, waarop de configuratie van de oceaanbodem wordt weergegeven op basis van het werk van o. a. Heezen en Tharp en de karto grafische vormgeving ervan door Berann; terecht wordt hier de relatie gelegd tussen de dynamiek van de oceaanbodem en de seis mische en vulkanische activiteit; tevens wordt hier het net van satellieten en grondstations af- gebeeld. Interessante kaarten zijn ook die over de afbraak der eontinenten (149E)rampgebieden (149G), vergletsjering (149C). Als niet-kartografische verbeterin- gen mögen vermeld worden een thematische inhoudsopgave gerang- schikt volgens een reeks geo- grafische begrippen, een uitbrei- ding van de lijst van geografische termen, het feit dat het register thans in de atlas is meegebonden en tenslotte het opnemen van een afzonderlijke register van ruim 700 geografische namen waarbij de geografische coördinaten zijn vermeld. De over het algemeen fraaie layout werd reeds door Karssen in zijn bespreking van de 47e druk geprezen. Men zal moeten toestemmen dat weinig is nagelaten om de atlas tot een zo veelzijdig en bruikbaar mogelijk hulpmiddel bij de Studie der geografie - en niet bij deze alleenl - te maken. Wie enig begrip heeft van de hoeveelheid moeizame arbeid die met het samenstellen en up-to-date houden van een atlas met overwegend thematische inhoud gepaard gaat, zal met enige weem oed terug- denken aan de tijd, dat de redac- teur op een aantal drukken achter - een kon volstaan met de mede- deling dat op sommige bladen enkele Verbeteringen waren aan gebracht en de politieke grenzen waren aangepast aan de nieuwe situatie. Temeer moet men er- kentelijk zijn voor de inspanning welke redacteur, kartografische en technische staf en uitgever zieh hebben willen getroosten om dit hogelijk gecompliceerde karto grafische produkt in deze voor- treffelijke vorm af te leveren. A. H. Sijmons Noten 1) E. Arnberger, F. Mayer und W. Witt, Schulatlaskartographie gezeigt am Beispiel des neuen "Diercke Weltatlas", in: Inter national Yearbook of Carto- graphy, XV. 1975, Bonn, 1975. 28 KT 1976.11. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 30