OUDE ZELDZAME BOEKEN KARTOGRAFIE - ATLASSEN - NA VIGATIE generalisering. Deze toepassing wordt niet (vreemd genoeg) vermeld, hoewel de omslag aankondigt dat dit boek er een belangrijke bijdrage toe levert. (einen entscheidenden Beitrag). Zoals gezegd: De kern wordt gevormd door de serie for- mules. Maar zijn deze correct? De zwakke punten, die ook zeer goed door de sehrijver worden onderkend zijn de empirische be- paling van de konstanten en de niet algemene toepasbaarheid van de wortel-Stelling (Wurzelgesetz). De behoefte aan instruktie over de toepassing van de wortel-Stelling wordt duidelijk gedemonstreerd door het voorbeeld van een recht - hoekig stads-blok systeem op blz. 44/45. Hoe betwistbaar de Stellingen ook mögen zijn, toch geeft het boek een formule voor bijna iedere uit- voering van de vereenvoudiging en selectiemethodes, gespecificeerd voor hoogtelijnen, wegen, hydro- grafische patronen, maar ook voor nederzettingen en daarbij stedelijke gebieden in het bijzonder. Behalve wat betreft de generalisering van isolijnen, wordt weinig aandacht besteed aan thematische kaarten. Problemen van klassifikatie en klasse-intervallen die worden ge- introduceerd in het hoofdstuk over statistiek zijn niet tot voldoende hoogte in de voorbeelden uitgewerkt. Ook hier had de rol van de Computer met voorbeelden kunnen worden toegelicht, bij voorbeeld door het noemen van line printer kaarten. C. Koeman PIRA, Het verbeteren van de beeldkwaliteit bij offsetdruk. Voor Nederland bewerkt en uitgegeven door Howson-Algraphy Europe B. V. Soest 1975. 88 pp. machineschrift met vele diagrammen en afbeeldin- gen, 16 foto's achterin. Wordt op aanvraag gratis verstrekt (voor- raad beperkt) PIRA is een Engels onderzoek- instituut voor papier en karton, druk- en verpakkingsindustrie. Dit instituut verzorgt o. m. cursussen voor de grafische industrie, waar- van deze over het verkrijgen en handhaven van beeldkwaliteit in de offset er bbn is. De uitgave in de vorm van een boekje werd mogelijk gemaakt door Howson-Algraphy Ltd.een grote plaatfabrikant. De cursus is bestemd voor mede- werkers in kopie en drukkerij en voor leerlingen van grafische Scholen. Als algemene basisinfor- matie voor kartografen, die hun Produkten uiteindelijk aan kopiisten en drukkers toevertrouwen, is het echter ook een zeer nuttig boekje. Deel I (pp. 1-16) geeft een over- zicht van plaateigenschappen en verschillende methodes van plaat- maken. Deel II (pp. 17-88) gaat dieper in op de voorwaarden die nodig zijn om een goede beeld kwaliteit te bereiken (uitgangs- materiaal, kontakt, belichting, ont- wikkeling, persafStelling). Dit deel is opgesteld als geprogrammeerde tekst, waarbij steeds een tekstge- deelte met afbeeldingen en dia grammen wordt afgesloten met een vraag (en keuze-antwoord). Boven- dien zijn achterin een aantal alge mene oefenvragen en -antwoorden opgenomen. Een duidelijke en methodische handleiding, die we graag aanbevelen. Het boekje wordt op aanvraag gratis verstrekt door Howson-Algraphy Europe B. V. Postbus 46, Koningsweg 24, Soest (tel. 02155-18944). De voorraad is echter beperkt. P. W. Geudeke Vroege zee- en landreizen Amerika -Afrika- Azie - Australie Catalogi op aanvraag Inkoop van verzamelingen en belangrijke werken Nico Israel - Antiquaar Keizersgracht 526 Amsterdam PETRUS KAERIUS (Pieter van den Keere) GERMANIA INFERIOR id est, XVII Provinciarum ejus novae et exactae Tabulae Geographicae Amsterdam 1617. Met een inleiding van Prof. Dr. C. Koeman. XVIII, 154 pp., incl. 25 kaarten. Gebonden in buckram. 45,5 X 30 cm. 'T.O.T.' Series III, deel 3. /160,— (excl. btw) Een facsimile editie van de eerste moderne atlas van de Nederlanden met 25 fraai gegraveerde kaarten van de 17 Provincien. een uitgave van Theatrum Orbis Terrarum b.v. Keizersgracht 526 Amsterdam t. 22 22 55 30 KT 1976.11. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 32