Alle krantenkaartjes worden 3 x zo groot getekend en daarna verkleind, waarbij rekening moet worden gehouden dat in de krant rasters van maximaal 24 lijnen per cm kunnen worden gebruikt. Door het snelle drukprocede van kranten en de vele reproduktiestadia moeten de originelen voldoen aan hoge eisen van scherpte en kontrast. Alle kaartjes van Carpress ademen eenzelfde stijl (beschrifting, rasters, e.d.), dit in tegenstelling tot een groot aantal Varianten uit andere bron, die op de tentoonstelling te zien waren. Een oefening over dit onderwerp was verzorgd door F.J. Ormeling, die een aantal fictieve persberichten verstrekte over een vliegtuigkaping met noodlanding in door Israel bezet Syrie. Van de geografisch relevante informatie moest een simpel krantenkaartje worden gemaakt. De tentoonstelling en verdere entourage Op de tentoonstelling hing een fraaie kollektie kaartjes uit kranten en tijdschriften, samengesteld door de Studenten T. van Riel en R. de Wijs. Een uitvoerige en kritische toelichting was verzorgd door F. J. Ormeling. Duidelijk bleek dat daar waar redakties hadden besloten bestaand kaartmateriaal te repro- duceren de kwaliteit ver achter bleef bij speciaal voor de krant vervaardigde kaarten. Goede, siechte en hele siechte voorbeelden hinger er door elkaar. Sommige kranten schijnen hun krant geheel door vak- mensen te laten maken met uitzondering van de kaarten, waar met goedwillende amateurs genoegen wordt genomen. Tijdens de dagen werden enige flitsende, prijs- winnende diaseries vertoond, alsmede een video- collage van kartografische animaties uit bestaande films. De veelheid van verkrijgbare tekenmaterialen werd gedurende de studiedagen getoond door de firma's O. Harris, Van Beek en Roodring, alle met een eigen stand. Rank Xerox liet de nieuwste apparatuur op copieergebied zien (op transparanten en in kleur)De heer P. Geurts vertelde over de bij O. Harris verkrijgbare materialen en demonstreerde het nieuwste snufje op het gebied van visuele presentatie: de Lectovisuel. In plaats van het blad voor blad omslaan bij de bekende flipover, kan met de Lecto visuel een rol tekenpapier op afstand elektrisch op en neer worden bewogen. Prijs: een kleine F. 2. 000,-. Om de overvloed aan informatie enigszins te ordenen gaf de heer Ormeling aan het slot van de dagen een heldere samenvatting van het gebodene. De heren Ormeling en Dansen hebben deze dagen op voor- treffelijke wijze hun inhoudelijke vorm gegeven. De studiedagen werden gesloten door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, dr. J. J. C. Piket. Uit zijn dankwoord bleek pas goed hoeveel instanties en personen betrokken zijn geweest om deze dagen te doen slagen. De heer Piket konstateerde dat door de inspanning van Organisatoren en sprekers en het enthousiasme van de ruim 70 deelnemers, uiteindelijk de kaartgebruiker zal profiteren van duidelijker kaarten in de massamedia. Uw verslaggever heeft daar eigenlijk niets meer aan toe te voegen. A. J. Karssen. KARTORAMA 1976 Op 3 September 1976 zal er tijdens de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie weer een Kartorama georganiseerd worden, waar kartografische producten van neder landse bedrijven en instellingen te zien zullen zijn. De vorige Kartorama werd georganiseerd tijdens de ledenvergadering van 1972 te Wageningen. Kartorama 1976 zal daarom de periode 1972-1976 omvatten. De ledenvergadering en Kartorama vinden plaats in het gebouw van de afdeling Geodesie, Thijsseweg 11 te Delft; de organisatie is in handen van de eenheid Kartografie o. l.v. drs. J. E. Romein (015-133222 t. 3289 of 3229). WERKGROEP KAARTBEHEER De pas opgerichte werkgroep Kaartbeheer van de NVK heeft het plan opgevat in het najaar een "beheer-dag" te organiseren, waarop Problemen van beheer en inrichting van kaartenzalen ter sprake zullen komen, eventueel toegespitst op het verhuizen van kaarten- collecties. Plaats: afdeling Geodesie Delft, datum 7 Oktober; gespreksstof staat nog niet definitief vast. Inlichtingen en adviezen: de secretaris van de werk groep, drs. D.deVries, Universiteitsbibliotheek, Rapenburg 70-74, Leiden. Aangeboden Uit de nalatenschap van F.W. Michels wor den de onderstaande nummers van Kaart- bulletin en Kartografie te koop aangeboden. Deze nummers kunnen voor 1 gülden per stuk bij het redaktiesekretariaat KT be- steld worden. Kaartbulletin: 1, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 21, 22, 23, 24, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 34, 35, 36. Kartografie: 27, 29, 30 t/m 41, 43, 44, 45, 46, 48 t/m 58, 60, 61, 62, 63, 65, 66. 6 KT 1976.11. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 8