TWEEDE INTERNATIONALE CONFERENTIE OVER DE GESCHIEDENIS VAN DE ZEE- VAARTKUNDE EN DE HYDRO- GRAFIEGEHOUDEN TE SALVADOR (BAHIA), BRAZILIE, 22-27 MAART, 1976 Ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van de Braziliaanse Hydrografische Dienst (Diretoria de Hidrografia e Navigapao) werd een internationale conferentie georganiseerd, met medewerking van de Braziliaanse Marine: Segundo Distriti Naval. De eerste internationale conferen tie werd maar liefst negen jaar geleden in Coimbra georganiseerd. Uiteraard een veel te groot inter- val, hetgeen voor de toekomst voorkomen wordt, door de op- richting van een permanente inter nationale commissie voor de Studie van de geschiedenis der zeevaartkunde en de hydrografie. Het onderwerp van bovengenoemde conferentie was de ontwikkeling van navigatie-methoden en hydrografische kaarteringen in de 18e eeuw. Uiteraard namen de Verhandelingen over de kaarteringen van de Braziliaanse kust daarbij een belangrijke plaats in. Hoewel de historische kartografie een verwant onderwerp is, lag het accent in deze conferentie toch meer op techniek en geschiedenis van hydrografisch kaarteren. Er behoeft geen ongerustheid te be- staan over een overlapping met de activiteiten van de groep die de internationale conferenties over de historische kartografie organiseert (in 1977 zal de 7e conferentie te Washington gehouden worden), want de twee te Coimbra en Salvador gehouden conferenties hebben een duidelijk verschil in thema aangetoond In Salvador namen 17 buitenlanders en ca. 20 Brazilianc aan de conferentie deel. Er werden 14 wetenschappelijke voordrachten gehouden, waarvan de meeste de resultaten van jarenlange onder- zoekingen weergaven. Het was dus bepaald niet zo als bij som- mige andere congressen met kleinere frekwentie dat vele voordrachten "voor de gelegen heid" geschreven worden. De organisatie was in handen van de Servipo de Documentapao Geral da Marinha te Rio de Janeiro. Een bezoek aan deze voortreffelijke dienst leverde een onvergetelijke indruk op van de archieven over de kaarteringsgeschiedenis van de Braziliaanse kust. Het museum, aan deze dienst verbünden, is zowel voor de zee- geschiedenis als voor de kaarten- ge schieden is van grote betekenis. De wetenschappelijke leiding van het onderzoek dat in deze dienst plaats vindt berust bij Capitao Max Justo Guedes, Wiens naam internationale bekendheid geniet door zijn publikaties op het gebied van de maritieme kartografie. Kenmerkend voor de landen uit het westelijk halfrond is hun zorgvuldig beheer van de documenten die betrekking hebben op de exploratie en de kaartering van de Staat in de 18e en 19e eeuw. In deze zorgvuldigheid neemt Brazilie wel een top-positie in, gezien de indrukwekkende Mapoteca van het ministerie van buitenlandse zaken en de dito verzameling van de Marinha. In meerdere opzichten zijn de vooruitzichten voor de ontwikkeling van de historische wetenschappen op het gebied der geografie, kartografie en hydrografie in Brazilie zeer gunstig. Het organiseren van een internationale conferentie is dan ook volkomen in overeenstemming met het niveau waarop ter plaatse deze weten schappen bedreven worden. CKoeman TWEEDE UITGAVE ATLAS VAN NEDERLAND De Atlas van Nederland zal medio 1977 voltooid zijn, en men beraadt zieh nu over de eventuele voort- zetting van dit project. Daartoe heeft Dr. E.Haas, voorzitter van het bestuur van de Stichting Wetenschappelijke Atlas van Nederland, op vrijdag 2 juli 1976 een "werkgroep tweede uitgave wetenschappelijke atlas van Nederland" gei'nstalleerd. Deze werkgroep bestaat voorlopig ult de volgende personen: drs. W. J. van den Bremen, drs. E.S. Bos, drs. P.W.Geudeke, ir. C.A. van Kampen, prof.dr.ir. C.Koeman, drs. F.J.Ormeling, drs. J.Schmitz, prof.dr. M. de Smidt, drs. A.H.Sijmons en prof. dr. R.Tamsma. Verdere aanvulling van de werkgroep wordt nog over wogen. Professor Koeman zal als voorzitter van de werkgroep optreden, professor de Smidt als vice-voorzitter. Het secretariaat van de werkgroep zal waarschijnlijk gevestigd worden op het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De taak van de werkgroep zal bestaan uit het doen van uitgewerkte voor stellen aan de Minister omtrent vorm, inhoud, wijze van uitgave en financiering van een tweede uitgave van de Atlas van Nederland. Deze uitgewerkte voorstellen worden medio 1977 verwacht. Indien geaeeepteerd zal mogelijk in 1980 de tweede uitgave van de atlas van start gaan. De periode 1977-1980 wordt overbrugd door een dan uit te geven Supplement ter actualisering van de huidige editie van de Atlas van Nederland. Dit Supplement zal nog door de bestaande redactie worden samengesteld. F. J.Ormeling 8 KT 1976.11. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 10