Zeekaarten als dokumenten bij historisch onderzoek C.Koeman Opgedragen aan de herinnering aan Dr. Ernst Crone In deze bijdrage zal een opsomming gegeven worden (niet volledig uiteraard) van toepassingen van oude zeekaarten bij historisch onderzoek. Het onderwerp is dermate uitgebreid en de geschiedenis van de oudste zeekaart is al op zo vele plaatsen behandeld dat er in de verste verte niet over gedacht kan worden om in dit kort bestek een volledig overzicht te geven. Er zullen voorbeelden van toegepast onderzoek gegeven worden die zowel binnen als buiten de Nederlandse kustgebieden liggen. In deze voorbeelden zullen ook enkele bijzondere gevallen van verkeerde toepassingen van de zeekaart bij his torisch onderzoek vermeld worden. De verwachting van dit onderwerp is misschien dat er over verborgen schatten gesproken zal worden, schatten die teruggevonden werden dankzij een oude zeekaart waarop de plaats stond aangegeven. Die verwachting gaat dan inderdaad in vervulling want de goudlust is, zoals de andere lusten, aan geen mens vreemd. Het zal u, de volken der aarde kennende, niet verbazen dat er in de Verenigde Staten van Noord- Amerika een gedrukte catalogus van 'treasure maps' bestaat. Gedrukt en uitgegeven door de Map and Geography Division van de Library of Congress, Washington D.C. (1); waarschijnlijk om voor eens en altijd verlost te zijn van het beantwoorden van brieven met: 'bezit u misschienvan schat- gravers. Enigszins verwant aan de kaart met verborgen schatten is de zeekaart waarop een ge Strand schip staat aangegeven. Zeekaarten met wrakken behoren tot het meest algemene genre dat er bestaat. Ook zeekaarten uit de 17e en 18e eeuw waarop de stranding van een schip staat aangegeven, zijn allerminst zeldzaam. Voor onderwater archeologen zijn ze niet altijd bruikbaar omdat a) hun schaal te klein is en b) de plaatsbepaling van de stranding niet goed werd uitgevoerd. Liever heeft de scheepsarcheoloog een scheepsjournaal waarin de plaatsbepaling van de ramp staat beschreven. Maar ook al wanneer aan bovenstaande voorwaarden voldaan wordt, is het opsporingswerk vaak vergeefs omdat de zee in de loop der eeuwen het wrak heeft gesloopt, verplaatst of begraven. Scheepsarcheologen weten daarover meer te verteilen dan ik. De toe- nemende kennis en künde van de scheepsarcheologie heeft wel de belangstelling voor de oude zeekaart vergroot, zoals de conservators van de kaarten- verzamelingen zullen kunnen bevestigen. Niet alleen de belangstelling van de schatgravers is oorzaak van de grote run op de zeekaarten: er is in de laatste tien jaar gelukkig v6el meer over het land onder water bekend geworden dan in deze hele eeuw. Het historisch kartografisch onderzoek wordt daarin meegesleept, met gevolgen voor de kaarten- verzamelingen. Eigenlijk zijn de verzamelingen nog niet klaar om goede hulp te verlenen want de carto- bibliografische behandeling van de duizenden zee kaarten in onze verzamelingen werd tot voor kort achtergesteld bij de behandeling van landkaarten. Kort gezegd: met de catalogisering van de 17e, 18e en 19e eeuwse zeekaart is het zeer matig gesteld. Vooral aan de 19e eeuwse zeekaart is vrijwel niets gedaan. Hetgeen zowel de onderzoeker als de bibliothecaris veel last bezorgt. Over het algemeen kan men stellen: hoe ouder de zeekaart, hoe meer er over bekend is en hoe beter hij is beschreven in de catalogus. Een aantal oude zeekaarten zijn z6 beroemd, dat iedere bibliothecaris ze blindelings kan vinden, als facsimile reproduktie uiteraard. Meestal zijn deze zeekaarten beroemd geworden door de controversies omtrent hun waarde als historisch document die ze hebben opgeroepen. Enkele voorbeelden van zulke controversies of van verkeerde interpretaties van de inhoud mögen hier volgen. De bekende 'Nautical Chart of 1424' is de roepnaam van een portolaan-kaart die sedert 1955 in het bezit van de James Ford Bell Collection in Minneapolis is. Het is een door een Italiaanse kaarten- maker getekende zeekaart van de Noord-Atlantische Oceaan. Z'n algemene bekendheid is te danken aan de vermoede weergave van Westindische Eilanden. Dit zou er op duiden dat er in Europa al in het begin van de 15e eeuw kennis bestond van een eilanden- groep in de Indien, die door naar het westen te varen bereikt kon worden. Er zijn v66r- en tegensprekers van bovengenoemde theorie die elkaar in geschritten bestreden hebben. De meest overtuigde vöörspreker is de internationaal beroemde Portugese geleerde Armando Cortesäo, wiens verhandeling tevens het helderste artikel vormt dat over dit controversiele onderwerp geschreven werd (2). Vergelijkbaar met de mogelijke afbeelding van Amerikaanse eilanden op kaarten uit de tijd van vöör Columbus is de mogelijke afbeelding van Australie op zeekaarten uit de 16e eeuw. Omdat we de oudste journalen en de oudste aanduidingen op zeekaarten van het aanlopen van de westkust van Australie pas KT 1976.11. 3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 11