van de inhoud van een oude zeekaart, als bron voor historisch onderzoek. De bewaard gebleven westelijke helft van wat eens een wereldkaart uit 1513 is geweest, kent iedereen als de wereldkaart van de Turkse stuurman Piri Reis. Iedereen kent hem, omdat de amateur- historicus Von Dänlken hem opgenomen heeft in zijn boek 'Waren de goden astronauten' Von Däniken heeft kennelijk niet het minste gevoel voor kaartlezen want hij moet vertrouwen op de interpretatie van de kaartinhoud door een professionele kartograaf uit de Verenigde Staten van Noord Amerika. Die 'navigator vindt dat deze kaart uit 1513 een goed gelijkende afbeelding van de kust van Antarctica geeft, uit de periode voor de ijsbedekking. Von Däniken steunt op die verklaring wanneer hij astronauten van voor het jaar 0 satellietfoto's van de aardbol laat maken. Uit zo'n foto zou een gedeelte van de kaart van Piri Reis getekend kunnen zijn. Ik ga hieraan geen tijd en papier verspillen maar wil er wel op wijzen dat u en iedereen die een kaart kan lezen een betere interpretatie van Piri Reis' zeekaart kunnen leveren dan die kartograaf uit de U.S. Hydrographie Bureau. De betreffende kustlijn is de kustlijn van Zuid Amerika, die door Spaanse stuurlieden vöör 1513 bevaren en in kaart gebracht werd. Om dit vast te stellen hoeft u niets anders te doen dan een breedte-interval van bijv. 30° tussen de passer te nemen en daarmee de uitgestrektheid van de oostkust van Zuid Amerika te meten. U vindt dan dat de uiterste zuidpunt op Piri Reis' kaart op ca. 55° Z.Br. ligt. Vervolgens dient u te weten dat de richting van de kust ten opzichte van de magnetische zuidrichting werd uitgezet. Beseffende dat ca. 1500 de miswijzing daar ter plaatse ca. 60° oost bedroeg, wordt de oost-west richting van de kust verklaarbaar. Wanneer de strekking van de kust ten opzichte van het geografisch noorden of zuiden (de richting van de meridiaan ter plaatse) wordt uitgezet, komt Zuid Amerika op de kaart te staan zoals we dat uit onze schoolatlassen gewend zijn. De alleroudste zeekaarten zijn echter niet op meridianen gebaseerd, maar op de richting van het magnetisch noorden en zuiden. Soms kende men in die tijd de grootte van de miswijzing op verschillende plaatsen van de N. en Z. Atlantische Oceaan. Men gaf de grootte van de miswijzing dan ook wel eens aan door de richting van de meridiaan in de kaart te tekenen, zoals ook op de kaart van Piri Reis te zien is (4). Oude zeekaarten en oude scheepsjournalen kunnen historisch waarnemingsmateriaal leveren voor het reconstrueren van het gedrag van isogonen in de loop der eeuwen. U weet, dat de plaats en de grootte van de magnetische declinatie zieh in de loop der jaren wijzigt. In de eerste helft van de 16e eeuw was er in Europa een oostelijke miswijzing. De maximale waarde heeft ongeveer 15° bedragen. In de loop van twee eeuwen is op dezelfde plaats de miswijzing weer teruggelopen tot ca. 10° westelijk en is nu, in deze twintigste eeuw weer bezig naar het oosten te gaan. In andere werelddelen, waar de miswijzing in vroeger eeuwen niet zo goed waargenomen kon worden als in Europa, kan de oude zeekaart het waarnemings materiaal aanvullen. Bovendien leveren de scheeps journalen en de leerboeken voor de stuurmanskunst belangrijke gegevens. Met dit materiaal kan het gedrag gereconstureerd worden van de verplaatsing van de magnetische pool, zowel op het Noordelijk als op het Zuidelijk halfrond. Ik veronderstel dat het bekend is dat de verandering van de magnetische miswijzing door deze poolverplaatsing teweeg gebracht wordt (5). Er zal in deze bijdrage ook aandacht geschonken dienen te worden aan de ontdekkingsreizen ter zee door Westers scheepsvolk. 't Resultaat omvatte meestal ook een kaart. Dat zijn dan de beroemde eerstelingen' de eerste zeekaart waarop het eiland Sachalin staat afgebeeld was een Nederlandse zee kaart; Jan Mayen eiland komt 't eerst voor op een kaart van Hondius uit 1598; Tasmanie voor het eerst op een Nederlandse zeekaart uit 1644. Zo kunnen we nog lang doorgaan, want het Nederlandse scheepvolk heeft ijverig meer ontdekt. Natuurlijk waren Sachalin en Jan Mayen eiland al lang bij de Eskimo's bekend, maar die maakten er geen kaarten van. Ook de inheemsen op Tasmanie wisten anno 1644 best dat ze bestonden en dat hun land bestond. Maar het gaat er blijkbaar om in onze gedachtenwereld, de westerse, dat wij weten of een volk of een land bestaat. De westerse mens heeft zijn ontdekkingen netjes opgeschreven en in kaart gebracht, maar de Australiers anno 1600 hebben dat niet gekund en staan dus buiten spei. Grote heibel ontstond wanneer twee of meer westerse volken elkaar de eer van een ontdekking betwistten. Bij voorbeeld: de Italianen en Portugezen bestrijden elkaar om de voorrang bij de ontdekkingsgeschiedenis van de Canarische Eilanden en de Azoren. Over de ontdekking van Spitsbergen bestaat enige wrijving tussen Engeland en Nederland. Vandaag de dag kunnen de Spanjaarden het nog niet goed wisselen dat de Italiaan Amerigo Vespuci het eerst 't vaste land van Midden en Zuid Amerika gezien heeft. En laten we vooral niet over die Vikings praten als er Spanjaarden onder ons gehoor zijn, want de sensatie om de Vinland map' is nog altijd niet bekoeld. Een aardig verhaal tenslotte is te verteilen over de zgn. ontdekking van de Hawaii Eilanden (6). Men neemt nu algemeen aan dat James Cook die in 1778 voor het eerst op de kaart heeft gezet. Op het eiland Hawaii zou hij helaas ook vermoord worden door de inheemsen, die van hun leven nog nooit een blanke gezien hadden, evenmin als hun voorouders ooit geweten hadden dat er nog een andere mensensoort bestond. De Hawaii Eilanden liggen op 21° N.Br. Twee en een halve eeuw lang hebben Spaanse galjoenen längs deze eilanden gezeild op hun tocht van Acapulco naar Manilla en omgekeerd. Acapulco, de uitvoer- haven van zilver en Manilla, de uitvoerhaven van specerijen en andere oosterse waren liggen beide op 19° N.Br. Er zijn Spaanse zeekaarten bekend waarop eilanden staan die heel wel de Hawaii Eilanden kunnen zijn, hoewel hun naam uiteraard anders is. Daarom komt o.a. Dahlgren tot de conclusie dat het bestaan van deze eilandengroep al v66r Cook bekend is geweest; dat Cook dit ook wel geweten heeft, maar dat er geen geschreven Spaanse bronnen (journalen) bekend zijn waarin het gezicht op deze eilanden beschreven is. In de Grote Oceaan zijn dergelijke situaties wel meer voorgekomen: een eilandengroep wordt in de 16e eeuw KT 1976.11. 3 11

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 13