A.STEEGH, Kleine monumenten- atlas van Nederland. 666 neder- zettingen in kaart. De Walburg Pers Zutphen, 1976 15 x 21 cm, 276 pp. ISBN 906011.013.7. f 27,50 Na de vele uitgaven in het kader van het monumentenjaar 1975, nog een nakomer: De Kleine Monumen tenatlas van Nederland. Deze atlas op boekformaat is een inventarisatie van alle oude bebouwing (van vöör 1910) die onze Steden en dorpen te bieden hebben. In 666, door de auteur met de hand getekende plattegronden, geeft deze niet alleen een overzlcht van historisch belangrijke monumenten als kerken, raadhuizen, e.d., maar ook van hun historische omgeving. Tevens is door middel van een coderingssysteem de waarde van het betreffende monument aangeduid. Plattegronden zijn opgenomen van bijna alle Nederlandse plaatsen die ooit stadsrechten hebben gekregen en verder van een aantal typerende dorpen en gehuchten. De kaarten zijn op schaal 1 12. 500 in zwart-wit getekend op basis van de gemeente-atlassen van J. Kuyper en de Mil. en Topografische kaart 1 50.000. Sommige hebben een afwijkende schaal, maar welke dat is, wordt niet aangegeven. Jammer, dat de kartografische uitvoering het een en ander te wensen overlaat. Het tekenwerk is zeer schetsmatig, haast slordig uitgevoerd De gebruikte schaal laat alleen zeer kleine Symbolen toe, zodat deze nauwelijks leesbaar zijn (De auteur raadt aan een loep te gebruiken, maar zelfs dan blijven sommige Symbolen onduidelijk! De tekst in de legenda en bij de kaartjes is met de hand ingetekend; maar ook hier weer zo, dat een deel moeilijk leesbaar is. Tot nu toe is dit merkwaardige atlas je de enige gedetai Heerde kartografische weergave van de monumenten die ons land bezit. Daarom zal het, ondanks de tekort- komingen z'n weg tot een groot publiek wel weten te vinden. Het is echter te hopen dat er nog eens een herdruk komt, waarbij de kaarten op kartografisch verantwoorde en vooral leesbare wijze zijn uitgevoerd. Alle voorbereiding - volgens de uitgever heeft de auteur 1500 plaatsen bezocht, 125.000 km gereisd (in Nederland, N.B.!), 3000 km gelopen; totale reis-, loop-, teken- en redactietijd: 6000 uur - en het voor velen interessante onderwerp zijn een dergelijke uitgave zeker waard! G.W. J.van Omme Atlas van de Nationale Survey - Automatische kartografie. Uitgave van het Ministerie van Openbare Werken, Bestuur van de Stedebouw en Euimtelijke Ordening, Brüssel 1975. 27 x 31 cm, 59 pp. kaarten in 2 kleuren. De losbladige Atlas van de Nationale Survey, waarvan nog steeds nieuwe afleveringen verschijnen, heeft als doel de gebruiker actuele en pianologisch relevante informatie te verschaffen over Belgie. Vanuit die doelstelling is het haast onvermijdelijk dat men op een gegeven moment de Computer te hulp roept om flessenhalzen in de informatieverstrekking weg te werken. En het is vervolgens slechts een kleine stap om de Computer ook de kaarten zelf te laten vervaardigen. Het resultaat kan, grafisch gezien, niet van dezelfde kwaliteit zijn die men van bijvoorbeeld de kaarten uit de Atlas der Nationale Survey gewend is, maar dat bezwaar telt niet bij de gebruiker indien deze als gevolg van de inschakeling van de Computer de kartografische beeiden een paar jaar eerder in huis heeft. Het hier besproken deel Automatische Kartografie is een zelfstandig onder- deel van de Atlas van de Nationale Survey, en bevat 59 lineprinter- kaarten van Belgie met thema's ontleend aan de Algemene Volks- Handels- en Nijverheidstelling van 1961, de Statistiek der fiscale aangiften 1962 en de Statistiek van de motorvoertuigen 1962. Na een inleiding volgt de verklaring der gehanteerde technieken, zoals standaarddeviaties. De kaartthema's betreffende samenstelling van bevol- king en beroepsbevolking, huis- vesting, fiscale karakteristieken van kadastrale percelen en hun bewoners, forensisme, grondgebruik en, als indicatie van recente (project-) ontwikkeling, informatie over verkavelingsaanvragen van percelen. De schaal van de kaarten is 1 1 miljoen, karteringseenheid is de gemeente, waarvan er in Belgie in 1961 nog 2663 waren. Het eerste wat aan dit werk opvalt is het tijdsverschil tussen de datum van publicatie en van het verzamelen der statistische gegevens. De veer- tien jaar daartussen verstreken vormen geen reclame voor de efficiency der automatische karto grafie, zal men zeggen. Daar zijn de vervaardigers van deze atlas waarmee pas nä 1965 gestart is het geheel mee eens. Ze geven het zelf ook aan: de atlas is bedoeld als try-out voor de volkstelling van 1971. Met de door deze atlas opge- dane ervaring is men binnenkort in staat om de gegevens van 1971 te presenteren in een sterk ver beterde grafische vorm (men denkt aan vierkleurendruk waarbij de eindoriginelen rechtstreeks van de tekentafel komen). De hiertoe vereiste programma's zijn nu uit- getest en men heeft ervaring gekregen met het opzetten van de databank van de gegevens voor 1961. 28 KT 1976.11. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 30