technische kant van het generali- seren onleed door te onder- zoeken welke factoren het generaliseren (kunnen) bei'nvloeden. Men komt tot de volgende op- somming: a. de technische mogelijkheden van de reproductie, b. de schaal, c. het basis- of bronnenmateriaal, d. de speciale (bijzondere) omstandigheden waaronder de kaart gebruikt moet worden, e. de mogelijkheid om de kaart te kunnen herzien, f. de grootte en de vorm van de Signaturen en g. de kleurkeuze. In de publicatie staan veel voor- beelden uit de praktijk, waaronder voorbeelden van de geometrische veranderingen die bij het genera liseren optreden, bijv. de vereenvoudiging van lijn- en oppervlaktevormen, vermindering van aantal en verplaatsing van objecten en voorbeelden van de grafische veranderingen van de kaartelementen (grootte, kleur, minimumafstand). Dat in een Zwitserse publicatie de hoogte- voorstelling ruime aandacht krijgt behoeft niemand te verwonderen. Alle voorbeelden zijn met zorg gekozen en zeer instructief. In een later Stadium hoopt de werk- groep het onderwerp verder uit te breiden. Ik hoop dat dit dan wederom zal resulteren in een dergelijke publicatie. Een compli- ment aan de leden van de werk- groep en de Zwitserse vereniging voor deze prachtige publicatie is zeer zeker op zijn plaats. Dit is in körte tijd de tweede door een kartografische vereniging uitgegeven publicatie. De eerste: "Ausbildungswege im Karto graphie" (krachttoer van de Duitse kartografische vereniging) was een inventarisatie van de opleidings- mogelijkheden en -wensen in de BRD. Deze tweede gaat een stap verder, zij geeft een stuk karto grafische opleiding. Beide publicaties Valien op door de verzorgde afwerking en de degelijk- heid waarmee het onderwerp behandeld wordt. Rest nog te vermelden, dat kaarten en voor beelden van beide publicaties gemaakt zijn door leerlingen van velerlei bedrijven, instellingen en opleidingscentra. Kennelijk hebben deze leerlingen mogelijk heden en faciliteiten om tot deze resultaten te komen. Mogelijk heden gestimuleerd en begeleid door bekwame leraren en facili teiten beschikbaar en aanwezig in een vastgestelde opleidings- periode. Dat een en ander resultaat oplevert tonen beide publicaties. Een Engelse editie, vertaald op het ITC, zal binnen kort verschijnen. A.Ras BIBLIOGRAPHIA CARTOGRAPHICA Sinds 1974 verschijnt een nieuwe reeks kartografische literatuur- overzichten onder bovenstaande seriebenaming (zie KT 1975.1.4, blz. 26). Het onlangs gepubliceerde No. 2 - 1975 is weer een zeer waardevolle aflevering met 2169 titels over de meest uiteenlopende kartografische onderwerpen. Nieuw in deze aflevering is de afzonder- lijke rubriek "schoolkartografie", waardoor veel zoekwerk naar titels over dit onderwerp voortaan bespaard wordt. Het bijeenbrengen en bewerken van Nederlandse vakliteratuur voor deze reeks wordt gecoördineerd doordrs. E.H. van de Waal, Geografisch Instituut, Transitorium II, Utrecht, De Uithof. Uitgever van de reeks is Verlag Dokumentation München 1976. No.2 heeft als ISBN-getal: 3-7940-3472-4. WARD MAPS OF UNITED STATES CITIES In 1975 verscheen Ward Maps of United States Cities, a selective checklist of pre-1900 maps in the Library of Congress, samen- gesteld door Michael H. Shelley (Washington D.C.29pp.,$ 1,-). Deze catalogus geeft aan welke stadsplattegronden met eensus- districten van 35 grote Amerikaanse Steden in de genoemde bibliotheek aanwezig zijn. Deze kaarten zijn van betekenis voor het bestuderen en interpreteren van de volks- telling-gegevens uit de vorige eeuw. GEMEENTENKAART VAN NEDER- LAND SCHAAL 1: 400. 000 In September 1976 verscheen bij de Topografische Dienst te Delft een nieuwe uitgave van de bekende Gemeentenkaart van Nederland op de schaal 1 400.000. Door de vele gemeentegrenswijzigingen van de laatste jaren was de vorige uitgave van Oktober 1972 wel toe aan ingrijpende herziening De kaart geeft de administratieve indeling van ons land per September 1976. In iedere gemeente is de vestigingsplaats van het gemeente- huis alsmede de gemeentenaam opgenomen. Wanneer de sekretaris van een bepaalde gemeente geves1- tigd is in een naburige gemeente, wordt dit met een verwijzingspijltje aangeduid. Ook zijn de vestigings- plaatsen van hulpsekretarieen aangegeven. Voor wat betreft de uitvoering wijkt de nieuwe uitgave duidelijk af van zijn voorganger. De sum miere topografische ondergrond is, evenals voorheen, in lichtgrijs uitgevoerd. Titel, legenda, regis- ter, vakindeling bladindeling van de topografische kaart 1 50. 000) en gemeentenamen zijn, ook als vroeger, zwart gedrukt. De administratieve indeling bestaande uit rijksgrens, provin- ciegrenzen en gemeentegrenzen, is ter betere onderscheiding in volrood opgedrukt. De leesbaar- heid van de kaart werd nog verhoogd door het Nederlands grondgebied een lichtgele tint te geven. Afgezien van de recente informatie heeft de gemeentenkaart door deze gewijzigde uitvoering aan duidelijk- heid en fraaiheid gewonnen. De kaart kan worden besteld door overmaking van f 12, 20 op giro- nummer 103010 van de Topogra fische Dienst te Delft. Tegen meer- prijs zijn ook opgeplakte kaarten leverbaar. 30 KT 1976.11. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 32