cartografie interessant terrein vereenvoudigd. Aanvullen geschiedt voor dit soort kaarten met gegevens die voor toeristische doeleinden zullen bestaan uit Symbolen (te verklaren in de legenda), toeristische routes, recreatiegebieden, natuurgebieden, beschermde landstreken, historische gebouwen en vele andere mogelijkheden. Een autokaart zal de topografische ondergrond uitgebreid zien met een weg-klassificatie, vermelding van E-wegen, KM.-afstanden, op- en afritten, Wegenwachtstations, benzinestations, telefoonpraatpalen en tegenwoordig zullen ook de openingstijden van benzinestations erop vermeld kunnen worden. De ANWB heeft daartoe een grote cartografische afdeling waar al deze gegevens verzameld worden, bijgewerkt en verwerkt. De ANWB is niet alleen actief op het land maar ook op het water. Vele waterkaarten, uitgegeven door deze toeristische bond, zullen voorzien zijn van gegevens die voor het moderne watertourisme van belang zijn: natuurgebieden, jachthavens, diepten en ondiepten, vaargeulen en vele andere gegevens van bv. Rijkswaterstaat. De vele gegevens, via eigen waarneming van de ANWB verzameld, completeren dus deze kaart en worden daar via de meetkundige en cartografische afdeling, met behulp van de hydrografische dienst en van Rijkswaterstaat, in opgenomen. Om veilig in dit land te kunnen varen dienen de gegevens voor de gebruiker van de kaart volkomen juist en betrouwbaar te zijn. d. Gemeentelijke kaarten zullen voornamelijk worden gecompleteerd door de gemeentelijke (landmeetkundige) diensten. Ook hier is de topografische omgeving bestaand. Het gaat er dus veelal om de bebouwing weer te geven en dat kan - al naar gelang de schaal - zowel uitgebreid of vereenvoudigd gedaan worden. Vooral bij gemeentelijke kaarten, die niet met kadastrale kaarten verward moeten worden, is er Toeristenkaart Zuidwest Drenthe (E. C. Den Haag) soms sterk gegeneraliseerd. De kaarten worden ook wel gecompleteerd met stadsgroen, met water en bijzondere bebouwing en - uiteraard - ook met straatnamen. Gedetailleerde stadskaarten, bijvoorbeeld op schaal 1:1000 of 1:1200 geven weer een geheel ander beeld. Zij worden dikwijls gecompleteerd met het zgn. 'straatmeubilair': telefoonhuisjes, lantaarnpalen, taluds en overige details en geven erfafscheidingen aan en bebouwingen met schuurtjes, garages en tal van andere mogelijke gegevens. e. Luchtvaartkaarten tonen uit de aard der zaak weer een volkomen andej beeld. Landingsbanen met lichtbakens, hoogtecijfers, obstakels en tientallen andere gegevens die geheel verschillen van de gangbare landkaart'

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 41