SEmeenk J cartografie interessant terrein zijn hier de belangrijkste meldingen evenals het lijnenspel voor de juiste plaatsbepaling van het vliegtuig dat via kostbare apparatuur wordt verstrekt en op de kaart leesbaar gemaakt moet worden. De basis-topografie zeit is op deze kaarten zeer eenvoudig weergegeven. De kaart toont dus talloze, voornamelijk technische, gegevens die de vlieger nodig heeft voor zijn 'plotting'. f. Hydrografische kaarten vormen een uiterst belangrijk onderdeel van de cartografie. Zij worden gebruikt bij koopvaardij en marine maar ook door zeezeilers. De Nederlandse hydrografische kaarten staan bij buitenlandse diensten vooral zeer hoog aangeschreven. Natuurlijk is de topografie, zelfs in detail, minder belangrijk voor deze kaarten hoewel het aangeven van herkenbare punten in havengebieden zeer belangrijk kan zijn. Herkenbare bebouwingen in havens en kunstcontouren, lichttorens, eventueel zelfs lantaarnpalen in het Waterkaart Biesbosch (ANWB - Den Haag) 0M6EV1NG SCWftfit -i - "'W rr fv - havengebied zullen mits die uit zee of havenmond zichtbaar zijn, aangegeven worden. De zee zelf wordt op deze kaarten wit gehouden, het land wordt grijs of lichtgeel gekleurd, droogvalling of ondiepten worden bijvoorbeeld lichtblauw of grijs-blauw gemengd. Op Gemeentekaart Den Haag 1 20.000 (Gem. Dienst v.d. Volkshuisvesting, Den Haag). het witgehouden deel zijn dieptecijfers, plaatsen van wrakken, boeien, betonning, lichtbakens en -torens en kompasrozen aangebracht. Uiteraard worden deze gegevens zo zorgvuldig en nauwkeurig mogelijk bijgehouden en gewijzigd waardoor de hydrografische kaart, de 'zeekaart', een onmisbaar attribuut van de scheepvaart is. Het zgn. 'Decca-patroon', in 2 verschwende kleuren aangebracht en zo over het zeegedeelte gedrukt dat de lijnen elkaar kruisen, is - aangepast aan de meest moderne apparatuur - het moderne middel van juiste plaatsbepaling, ook bij nacht en met mist. De zeekaart is door de eeuwen heen van een zo groot belang geweest voor de mensheid dat over dit onderwerp waarschijnlijk meer geschreven zal kunnen worden dan over de historie van de landkaart. g. Pianologische kaarten zijn over het algemeen en vooral in Nederland per provincie zeer verschillend van inhoud, kwaliteit en perfectie. Het is onbegrijpelijk dat daarvoor nog steeds

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 42