cartografie interessant terrein Streekplan midden- en zuidoost Utrecht (Provinciale Pianologische Dienst, Utrecht) geworden - de topografie. De vooraf bepaalde schaal en de met uiterste zorg samengestelde legenda en een al of niet zelfgekozen kleurenschema zullen de verdere inhoud van de kaart gaan bepalen. Veel kaarten zijn grafische juweeltjes. Voor het oog zijn het bijzonder fraaie drukken en het is dan ook geen wonder dat vooral grafische ontwerpers tot de verwoede verzamelaars behoren. Velen hebben een weloverwogen keuze uit cartografische drukvormen als wandversiering. Hoewel het grafisch element veel aandacht krijgt in de cartografie is het 'thema' natuurlijk het belangrijkst. De geen uniforme legenda bestaat. De topografische ondergrond is hier, zoals te begrijpen valt, van groot belang. Soms wordt de bestaande toestand gebruikt naast de situatie zoals die in ontwerp gereed ligt. Dit kan, zodra er juridische Problemen optreden, van groot belang zijn. Deze kaarten nemen, samen met de bijbehorende toelichtingen, een steeds belangrijker plaats in. onuitputtelijk Zoals uit de vorenstaande (onvolledige) opsomming blijkt heeft deze toegepaste of thematische cartografie een geheel eigen plaats in de cartografische wereld. De mogelijkheden tot variatie zijn onuitputtelijk en de waarde van de inhoud van de kaart is uiteraard zeer verschillend hetgeen weer zijn terugslag heeft in de prijs want de kosten die aan het verkrijgen van gegevens besteed worden kunnen uiteen lopen van enkele duizenden tot honderdduizenden guldens. De basis voor de ondergrond, de zogenaamde 'trek', is dus - en dat is uit het vorenstaande wel duidelijk Geologische overzichtskaart van Nederland (Rijks Geologische Dienst - Haarlem Qoo»9«ch« iwxiUnwiMil NKMritml

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 43