cartografie interessant terrein Geomorfologische kaart van Nederland, blad 32, w/o. (Stichting voor Bodemkartering, Wageningen) enorme bedragen die uitgegeven worden ter verkrijgen van de noodzakelijke gegevens voor de vervaardiging van een kaart rechtvaardigen dat op zichzelf al. De hydrografische kaart, de bodemkaart, de topografische kaart, de geologische en de geomorfologische kaart, de stedebouwkundige kaart of de stadsplattegrond en de kaarten van de pianologische dienst, welke soort men ook beziet, de reproductie- zowel als de drukkosten vormen in de regel maar een fractie van de totale 'verwervingskosten'. Natuurlijk is de meest perfecte kennis van de cartografische maar ook van de grafische technieken, grote aandacht voor de reprografische middelen en hoge kwaliteit van drukken onontbeerlijk wanneer een dergelijke schat van (kostbare) gegevens verwerkt dient te worden op een kaart. Daarom ook zal de grafische vormgeving samen met een uitgezochte kleurencombinatie - en daar is veel zorg en kennis voor nodig MOMOatOUMfUKMt - gehanteerd moeten worden. Pas dan verkrijgt men een optimaal resultaat dat niet alleen aangenaam voor het oog is maar tevens de gebruiker een maximum aan gebruikswaarde biedt. De gebruiker van de kaart moet eigenlijk in een oogopslag kunnen zien wat hij wil weten. gevarieerd Naast de hiervoor geschetste voorbeelden van verschillende kaartvormen bestaan er in ons eigen land bv. de zeer fraaie Wetenschappelijke Atlas van Nederland, de Klimatologische Atlas van Nederland, de Graanatlas, de Atlas van Natuurbescherming, de Landbouwatlas, de meer algemene vorm van schoolkaarten en atlassen in zeer gevarieerde uitvoering, inhoud en kwaliteit. De kaart die bij dit nummer van Graficus wordt gevoegd is een fraai voorbeeld van toegepaste cartografie. Het kleurenschema is met zorg samengesteld en er is gebruik gemaakt van kleuren die vastgesteld zijn in overleg met de bodemkundige en gekozen werden uit het eigen kleurenschema. De kaart is gedrukt op 100 grams houtvrij register, een sterke soort papier met een groot vouwgetal. redelijk maatvast en zeer geschikt voor het overbrengen van contrast in de kleuren. Het geeft een zuivere weergave van de punt, die niet in het papier wegzakt en de kans op verschieten is zeer gering. De topografische ondergrond is gedrukt op grijs. De contouren zijn in bruin, het kader en de tekst zijn in zwart gehouden en de opdruk is in Pag. 11-12 uit de KlimatQlogische Atlas van Nederland, Uitg. Staatsdrukkerij en Uitgeverij, Den Haag (E.C.I., Den Haag)

Kartografisch Tijdschrift | 1976 | | pagina 44